Twórcy rakiety ILR-33 Bursztyn uhonorowani w Moskwie

3 kwietnia 2019, 12:50
Burszty
Fot. Instytut Lotnictwa via Facebook

W dniach 26-29 marca 2019 roku odbył się XXII Moskiewski Międzynarodowy Salon Wynalazków i Innowacyjnych Technologii „ARCHIMEDES 2019”. Wystawa Archimedes w Moskwie jest jedną z największych i najbardziej znanych światowych imprez tego typu. Przez lata organizatorzy wypracowali sobie renomę i markę, przez co jest ona miejscem odwiedzanym przez specjalistów różnych branż z całego świata. Tegoroczna edycja salonu zgromadziła ponad 500 wynalazków z 22 krajów świata.

Do Moskwy przyjechali wynalazcy z: Rosji, Niemiec, Portugalii, Włoch, Cypru, Macedonii, Słowenii, Austrii, Serbii, Rumunii, Czech, Polski, Indonezji, Korei Południowej, Tajlandii, Tajwanu, Indii, Chin, Makao, Arabii Saudyjskiej i Iraku.

Organizatorem kolektywnego stoiska polskich wynalazców była Agencja Promocyjna INVENTOR – wyłączny przedstawiciel na Polskę moskiewskiej wystawy.

W polskim stoisku zaprezentowanych zostało siedem innowacyjnych rozwiązań opracowanych przez instytuty badawcze i wyższe uczelnie. W rozgrywanych w 42. kategoriach tematycznych konkursach prezentowane innowacje zdobyły sześć złotych i jeden srebrny medal.

Medal srebrny otrzymał Instytut Lotnictwa za rozwiązanie: „Rakieta ILR-33 “Bursztyn” jako system wynalazków oraz innowacyjna platforma do badań eksperymentalnych w warunkach obniżonej grawitacji”.

Autorzy rozwiązania: inż. Michał Pakosz, mgr inż. Bartosz Bartkowiak, dr inż. Adam Okniński, mgr inż. Kamil Sobczak, inż. Damian Kaniewski, inż. Jan Matyszewski, inż. Paweł Nowakowski, inż. Błażej Marciniak, mgr inż. Dawid Cieśliński, mgr inż. Damian Rysak, dr inż. Dominik Kublik, inż. Tobiasz Mayer, inż. Maciej Skórski, mgr inż. Anna Kasztankiewicz, mgr inż. Ewa Majewska, mgr inż. Tomasz Noga, mgr inż. Jakub Rachucki, inż. Arthur Pazik, Witold Wąsowski, Janusz Pieniążek, mgr inż. Jaromir Smętek, dr inż. Paweł Surmacz, mgr inż. Jacek Mazurek, dr Grzegorz Rarata, dr inż. Zbigniew Gut, mgr inż. Wojciech Florczuk, prof. dr hab. inż. Piotr Wolański (projekt prezentowany w ramach nagrody dla Adama Oknińskiego – laureata I miejsca w konkursie „Innowator Mazowsza” w kategorii Młody Innowacyjny Naukowiec organizowanym przez Urząd Marszałka Województwa Mazowieckiego. Nagrodę sponsorowała Agencja Promocyjna Inventor).

Moskiewska wystawa okazała się dużym sukcesem polskich innowacji ponieważ poza prestiżowymi nagrodami przeprowadzonych zostało kilka interesujących rozmów biznesowych, które potencjalnie mogą zaowocować sprzedażą produktów i technologii oraz współpracą naukowo techniczną.

Pełna lista polskich nagrodzonych jednostek dostępna jest pod tym adresem.

Źródło: Agencja Promocyjna INVENTOR sp. z o.o. (informacja za: Instytut Lotnictwa)

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 55
Miękki cel
czwartek, 4 kwietnia 2019, 20:57

+ dim: "poprawiłeś mi chumor" nie podał pan nic, co podważałoby choć trochę twierdzenie, że Rosja jest demokratyczną republiką. W Rosji każdy ma prawo do paszportu i opuszczenia Rosji na zawsze, a to różnica wobec PRL i ZSRR. Pańskie opowieści o PRŁ-u nic do sprawy nie wnoszą. _____ dim: "W szczególności, w Polsce, ponad 40% PKB dociera do zatrudnionych, gdy w Waszej wspaniałej demo- coś tam około 18%." - gdzie źródło tych danych? Wyssał je pan sobie z palca? Rosja nie była wstanie sprywatyzować wielu przedsiębiorstw, a bogactwa naturalne muszą należeć do rosyjskiego narodu. Liczy się tylko, że każdy ma prawo zakładać prywatne przedsiębiorstwo poza sektorem surowcowym i tych prywatnych firm z roku na rok przybywa. _________ Bieda w Rosji maleje, co na pewno poprawia jakość demokracji Rosji, ale żadne demokratyczne państwo nie pozbawia biednych obywateli prawa do udziału w demokracji. W Wyborach w Rosji bioró udział dziesiątki milionów Rosjan. ___________ Ponad 18 mln. Rosjan ma drogi samochód SUV, a Polacy mają mniej niż milion. ok. 60 mln. Rosjan żyje na poziomie, na którym żyje zach. UE i może 2 miliony Polaków. Rosjanin może wybrać zawód kosmonauty, a Polak nie. Gdyby Rosja nie miała armii, to napadnięto by na nią pod byle pretekstem tak samo jak np. na Irak. _________ W przemyśle kosmicznym Rosji nie robili nigdy kariery hitlerowscy zbrodniarze, a w USA mają ulice i place von Brauna, olbrzymie Centrum im. W. von Braun należące do uniwersytetu stanu Alabama Do tego co roku w USA odbywają się liczne obiady i konferencje poświęcone pamięci von Braun, są znaczki i kartki pocztowe, medale pamiątkowe, "von Braun Trophy" i "von Braun Awards", olbrzymie popiersia itp. oznaki kultu. Przy tym von Braun osobiście brał udział i jest współodpowiedzialny za Holocaust jako urzędnik Trzeciej Rzeszy (zatrudniał żydowskich więźniów do produkcji jego rakiet, którtymi zamordował też tysiące cywilów w wyzwolonej Francji, w Antwerpii i w Londynie, a chciał także w USA). No, co by się działo, gdybyby Polska otaczała kultem hitlerowskiego zbrodniarza tak jak to robią demokratyczne USA oskarżające Polskę o współodpowiedzialność za Holocaust? Byłoby to dowodem na polską współodpowiedzialność za Holocaust. USA tym się nie przejmują i nie zdziwiłby się, gdyby gdzieś w USA muzeum Holocaustu było przy ulicy von Brauna, np. pod "Werner von Braun Street 9".

Miękki cel
czwartek, 4 kwietnia 2019, 17:01

+ dim: "@Miękki Cel - A tą demokratyczną Rosją, to od razu wprawiłeś mnie z rana we wspaniały nastrój :)" wg każdej naukowej definicji Rosja jest demokratyczną republiką, chrześcijańskim państwem prawa. Także praktycznie: w rosyjskim parlamencie jest kilka partii, które wybory częściowo w parlamencie wymieniają. Przez kadencyjność władzy Putin musiał ustąpić w urzędzie prezydenta Miedwiediewowi. Putin jest najlepszym politykiem świata, a więc Rosjanie byliby głupi, gdyby go nie wybierali wciąż do władzy, ale kanclerz Adenauer, czy pani kanclerz Merkel są już bez przerwy ponad dwie kadencje. ________ W porównaniu do USA, to USA mają w parlamencie od zawsze tylko dwie partie, a obie reprezentują tą samą klasę biznesu i najbogatszych. Konstytucja Rosji z 1993r.: art. 21, ustęp 1. Godność jednostki jest chroniona przez państwo. Nic nie może być podstawą dla jej naruszenia. (Достоинство личности охраняется государством. Ничто не может быть основанием для его умаления.) To samo w UE. USA i Izrael nie mają nigdzie takiego prawa, bo rezerwują dla władzy naruszanie godności człowieka obywateli własnych i cudzych. Tylko wroga Polsce propaganda moeż okłamywać polskiego suwerena, że Rosja demokracją nie jest.

dim
czwartek, 4 kwietnia 2019, 19:18

Serdeczności dla Ciebie @Miękki celu, bo znów poprawiłeś mi chumor, gdy zmęczony wróciłem z pracy. Otóż wyobraź sobie, że ja też pamiętam jeszcze takie demokratyczne państwo. Był Sejm, kilka partii (dzieci szefa mniejszej z nich byli to moi koledzy - bardzo porządne i pozytywne chłopaki !) i dokładnie jak i u Was na ulicach trafiała się czasem także także opozycji. A wtedy, dokładnie jak i u Was, wchodziła do akcji milicja. Bo tak jak i u Was demonstracji tej opozycji zawsze były jakoś nielegalne (ani szansy na uzyskanie zgody władz), więc kogoś tam aresztowano, wypuszczano by za chwilę znów aresztować, miałem nawet paszport i zwiedziłem kilkadziesiąt krajów świata. Ba ! Mieliśmy nawet Papieża ! Też demokratycznie wybranego. Ale wiesz co ? Wolę to co jest dziś, choć przyznaję, że jest niedoskonałe. W szczególności, w Polsce, ponad 40% PKB dociera do zatrudnionych, gdy w Waszej wspaniałej demo- coś tam około 18%. Czyli byt określa świadomość. A jak tam ubikacje z bieżącą wodą w Waszym bardzo bogatym państwie, 24 tysiące USD PKB per capita ? Czy w każdym domu już są ? Czy może na wsi wciąż połowa osób ich nie ma ? Ale za to macie Silną Armię !

Rosja zawsze kłamie
czwartek, 4 kwietnia 2019, 16:56

Ciekawe czym jest agencja Inventor, że ma wyłączność na rynku polskim!!! Zastanawiające. Kto ją finansuje, gdzie ma siedzibę i jaka jest przeszłość jej właścicieli! Bo przecież wszyscy trzeźwo myślący wiedzą, że w takiej "demokratycznej" Rosji to nic nie dzieje się bez nadzoru państwa (KGB/GRU)!

obserwator
czwartek, 4 kwietnia 2019, 12:41

Rosjanie bardzo interesują się wszelkimi polskimi wynalazkami, mającymi potencjalne zastosowanie wojskowe.

hkhjk
czwartek, 4 kwietnia 2019, 12:05

Po co oni się tam pchali z tym Bursztynem, innowacyjne paliwo, potencjalny kandydat na polską rakietę balistyczną, lub manewrujacą. Po co my tyle wydajemy na kontrwywiad i inne służby? Czy Ci ludzie w ogóle coś robią?

bms
piątek, 5 kwietnia 2019, 11:07

Po pieniądze, oczywiście. Nasze wynalazki interesują wszystkich, poza naszym rządem. Regularnie narzekamy na podkupywanie polskiej myśli technicznej przez Zachód, czy Chiny, a jak widać, Rosja również może to robić. A dla naszego rządu innowacje technologiczne to problem, bo trzeba by na to wydać jakieś pieniądze, których nie można by skierować na "jarkowe", czy inne "500+". Zamiast głośno narzekać, że jesteśmy tylko "montownią" dla innych, należy wreszcie na poważnie zainwestować w naszą naukę i wiedzę. Za parę lat byłyby pierwsze efekty.

Ari
czwartek, 4 kwietnia 2019, 22:04

Po co? Po finansowanie.I bardzo dobrze,jeśli mają ambicję to trzeba tym projektem zainteresować kosmiczne potęgi, niezależnie czy to bedzie Francja,Rosja czy USA. W Polsce nie ma większych szans na rozwój dużych projektów kosmicznych.Ot co.

Razparuk
piątek, 5 kwietnia 2019, 02:19

Akurat przy tym projekcie finansowanie jest wPolsce 1 klasa.

jaan
czwartek, 4 kwietnia 2019, 16:49

Pewnie nie mogą przebić się w Polsce. Pewnie jest to próba pokazania na rynku wewnętrznym ich kompetencji. Innego uzasadnienia nie znajduję.

Ja66
czwartek, 4 kwietnia 2019, 14:46

Faktycznie Ruscy mają co skopiować z Bursztyna. Jak tylko zobaczyli tego "potencjalnego kandydata rakietę balistyczną lub manewrującą" to aż wstrzymali oddech. Póki co to my powinniśmy próbować im wykraść jakąś technologię.