Triada atomowa Indii osiągnęła pełną gotowość

16 października 2018, 10:23
triad
Ilustracja: indyjskie media

Indie dołączyły do niewielkiego grona państw, które są w stanie przeprowadzić kontratak z użyciem głowic jądrowych z lądu, z morza oraz z powietrza. Indyjskie siły zbrojne pracowały na to dwie dekady. Kontrolę nad arsenałem jądrowym sprawuje szef Dowództwa Sił Strategicznych.

Dotąd posiadaniem pełnej atomowej triady legitymowało się jedynie pięć krajów: USA, Rosja, Wielka Brytania, Francja i Chiny. Indie już wcześniej aspirowały do tego grona, niemniej zgodnie z doniesieniami medialnymi, dopiero teraz w istocie do niego dołączyły. Atomowy arsenał New Delhi odpalany zarówno z lądu, jak i z powietrza oraz z wody dopiero osiągnął 100 procent gotowości operacyjnej.

Drogą lądową głowice nuklerane mogą być przenoszone przez pociski balistyczne ziemia-ziemia z serii Agni.

Do transportu powietrznego tego rodzaju broni zostały natomiast przystosowane niektóre spośród będących w dyspozycji indyjskiej armii myśliwców odrzutowych Mirage-2000. Również odrzutowce Rafale, które zostaną wprowadzone do służby w Siłach Powietrznych Indii do 2019 r., będą zdolne do przenoszenia broni jądrowej.

Indyjskie okręty mają natomiast zdolność strzelania pociskami Dhanush, stanowiącymi morski odpowiednik pocisków balistycznych krótkiego zasięgu Prithvi. Atomowy okręt podwodny INS Arihant może wystrzelić przenoszący głowicę jądrową pocisk Sagarika.

Rozwój indyjskiej triady atomowej był możliwy dzięki dobrej współpracy pomiędzy tamtejszymi siłami zbrojnymi a naukowcami zajmującymi się m. in. energią jądrową czy aspektami związanymi z wykorzystaniem przestrzeni kosmicznej.

KomentarzeLiczba komentarzy: 17
Davien
czwartek, 18 października 2018, 23:58

Moze to że po pierwsze ani Indie ani Rosja nie maja rakiet które byłyby zintegrowane z Su-30 i przenosiły głowice jądrowe:) Naprawde warto sie zapoznac z tematem zanim cos napiszesz:)

KAR
środa, 17 października 2018, 23:08

My za to mamy triadę mafijną: PO-PiS-PSL. Dołóżmy do tego jeszcze SLD i będzie kwartet atomizujący państwo polskie...

Niuniu
środa, 17 października 2018, 22:21

Dawien - a co przeszkadza Su 30 przenosić rakiety wyposażone w głowice jądrowe? Ja na tym się nie znam ale chętnie posłucham znawcy tematu.

Davien
środa, 17 października 2018, 15:55

CB, Brytyjczycy pracowali nad MRBM o nazwie Blue Streak ale wyszło im że będzie za drogi i zrezygnowano z niego przerabiając go na rakiete nośną

PP
środa, 17 października 2018, 15:11

Fajnie, my dwie dekady robiliśmy Kraba.....