Szef Roskosmosu: Moduł Nauka wystartuje w listopadzie 2019 r.

22 sierpnia 2018, 11:04
MLM
FOT. KHRUNICHEV

Jeśli wszystko nastąpi zgodnie z nowym, przekazanym przez rosyjskiego polityka harmonogramem, Nauka dołączy do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej z opóźnieniem sięgającym dwunastu lat. Pojazd będzie wyposażony w aparaturę przeznaczoną do celów badawczych oraz miejsca odpoczynku dla załogi.

Wystrzelenie w przestrzeń kosmiczną wieofunkcyjnej rosyjskiej kapsuły Nauka kilka razy się opóźniało. Pierwotnie moduł miał zadokować do ISS w 2007 r. Pracę nad budową tego pojazdu rozpoczęto w 1995 r.

Masa startowa Nauki będzie przekraczać 20 ton. Do 3 ton ładunku będzie stanowić wyposażenie naukowe. Ponadto statek będzie przystosowany do przepompowywania paliwa z dokujących statków Progress na ISS, będzie wykonywać zadania związane z kontrolą położenia Stacji względem Ziemii oraz będzie pełnić funkcje związane z odzyskiwaniem tlenu dla załogi. Co więcej, w module znajdzie się infrastruktura do przygotowania posiłków, toaleta i kwatery wypoczynkwe dla kosmonautów.

Na wyposażeniu Nauki będzie także dostarczone przez europejskiego producenta ramię robotyczne. Do modułu, za pośrednictwem przystosowanej do tego śluzy, będą mogły dokować zarówno statki Progress, jak i Sojuzy.

Jak zapowiedział dyrektor korporacji Roskosmos, Dmitrij Rogozin, Nauka ma wreszcie polecieć w kosmos w listopadzie 2019 roku. Będzie wyniesiona z kosmodromu Bajkonur, gdzie trafi w grudniu 2018 lub styczniu 2019 r.

KomentarzeLiczba komentarzy: 9
Davien
sobota, 25 sierpnia 2018, 02:26

Taki jeszcze mały dodatek funku: jak dla was toalety sa miara postepu kosmicznego Rosji to juz rzeczywiscie zacofanie techniczne Rosji przebiło dno i ciagle spada:) Co do Chin: a po kiego im Rosja w kosmosie jak juz ją wyprzedzają technicznie:))

Davien
piątek, 24 sierpnia 2018, 22:55

Funku i znowu wtopa:) Rosyjskie moduły nie maja systemów pozycjonowania, nie maja żródeł zasilania, dopiero w Nauce dostana systemy kontroli wiec dawno tak się nie usmiałem:) Rosja panie fun nie ma czym leciec poza LEO, chyba ze wynajma FH od SpaceX . Rosja funku nie ma nawet czym odholować tych modułów jakby jakims cudem odczepili te swoje węzły cumownicze i jeden moduł serwisowy bo to wszystko co ma Rosja na ISS( Zaria jest amerykańska bo za nia zapłacili):) I to by było na tyle z twoich fantazji. PS Jak Rosja sprzedaje toalety za grosze to czemu nie kupic, historia taka sama jak z RD-180:))

Davien
piątek, 24 sierpnia 2018, 15:18

Yaro i co z tego, jak są wyjątkowo tanie i działąją tak jak RD-180 to czemu przepłacać, choc i zakupy w Rosji zaczynają być nieopłacalne:) Ale jakos USA nie zaliczyło 12 lat opóznienia z prostym, dublującym funkcje modułów zachodnich dodatkiem do ISS. Panie Yaro pomysl lepiej czym go wyniosą na orbite? Proton-M zawodny , Angara to Yeti, czyzby wynajeli Falcona( wyjdzie taniej niz lot Protonem ).

Fanklub Daviena
piątek, 24 sierpnia 2018, 13:53

@Davien: \"może ale nie musi , być początkiem samodzielności dla Rosjan , odrębnej stacji ?\" - przeciwnie Davienku. To rosyjska część stacji jest samodzielna już teraz i może istnieć po odpięciu amerykańskich modułów, amerykańskie i europejskie moduły bez rosyjskich funkcjonować nie będą (np. systemy napędowe, utrzymujące stację na orbicie, są wyłącznie na rosyjskiej części). Na dziś stan jest taki, że Rosja odmawia, mimo amerykańskich nacisków, przedłużenia umowy o funkcjonowaniu stacji i grozi to tym, że w 2020 Rosja ją odepnie, być może dogada się z Chińczykami i zrobią stację własną, a USA stacje straci, no chyba, ze wierzysz, że Space-X wyniesie brakujące USA komponenty i ludzi... Chce USA sankcji, to będzie je miała... Być może Rosjanie razem z Chińczykami przeniosą i rozbudują niezachodnią cześć stacji do punktu libracyjnego Ziemia-Księżyc, ustanawiając ją jako punkt wypadowy do eksploracji Księżyca. I jeszcze jedno nieuku: wszystkie toalety na ISS (w modułach Zwiezda i Tranquility) są rosyjskiego projektu i konstrukcji. I co, łyso ci?

yaro
czwartek, 23 sierpnia 2018, 23:37

@Davien ostatnio NASA zamówiła w Rosji trzy toalety kosmiczne za łączna kwotę 4 mln $

Tweets Space24