SpaceX: USAF i NASA proponowano darmowe wyniesienie ładunku pierwszym Falconem Heavy?

22 lutego 2018, 16:07
004
Fot. SpaceX

Media w USA obiegły doniesienia, jakoby pierwotnie ładunkiem wystrzelonym przy pierwszym starcie Falcona Heavy wcale nie miała być czerwona Tesla. Koncern Elona Muska miał ponoć złożyć propozycje darmowego wyniesienia ładunku przy tej okazji zarówno NASA, jak i Siłom Powietrznym. Obie instytucje zdecydowanie temu zaprzeczają.

Ową medialną sensację wzbudził wpis, jaki zamieściła na Twitterze Lori Garver, była zastępczyni głównego administratora NASA. Garver stwierdziła, że wysoko postawiony przedstawiciel SpaceX powiedział jej, iż ta firma oferowała państwowym podmiotom darmowe wyniesienie ładunku w ramach debiutu systemu nośnego Falcon Heavy. Propozycja miała rzekomo być przedstawiona tak Siłom Powietrznym USA, jak i samej agencji NASA, jednak żadna z wymienionych instytucji nie była zainteresowana skorzystaniem z tej możliwości.

Kapitan Victoria Porto, pełniąca rolę rzecznika dowództwa USAF, zaprzeczyła, jakoby Siły Powietrzne kiedykolwiek dostały od SpaceX tego typu oficjalną ofertę. Podobnie zareagowała amerykańska agencja kosmiczna.

Po zdementowaniu jej rewaleacji przez NASA Lori Garver uściśliła na Twitterze, że o rzekomej propozycji przedstawiciel SpaceX miał wspomnieć kilka miesięcy wcześniej. Ponoć chodziło nie tyle o formalną ofertę, co luźną „okazję” dla klientów.

Tymczasem, 21 lutego, podczas posiedzenia Narodowej Rady ds. Przestrzeni Kosmicznej, nieco spóźnione gratulacje z powodu debiutu Falcona Heavy złożył firmie SpaceX Mike Pence, wiceprezydent USA.

Zaledwie kilka tygodni temu, świat patrzył ze zdumieniem, gdy Falcon Heavy wystartował z tego wybrzeża, a chwilę później wysłał dwa ze swoich boosterów z powrotem na Ziemię, gdzie wylądowały obok siebie, w stanie nienaruszonym, niecałą milę od miejsca, z którego wyruszyły.

Mike Pence, wiceprezydent USA
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
ZbyszekK
poniedziałek, 26 lutego 2018, 12:07

A pytaliście firmy ubezpieczeniowe ile chciały za ubezpieczenie ładunku na lot eksperymentalny?

russex
niedziela, 25 lutego 2018, 13:07

Gratulacje VP jak i POTUS składali na Twitterze kilka godzin po starcie rakiety. Także złożył po prostu ponowne gratulacje, już bardziej oficjalnie na Radzie i tyle.

Sebulba
piątek, 23 lutego 2018, 11:30

Zamieniacie się w portal plotkarski?

reer
czwartek, 22 lutego 2018, 19:33

Ładunek rakiety jest na ogół znacznie droższy od samej rakiety, chociaż wiele razy mniejszy. Co się dziwić, że nikt nie chciał zaufać nieznanej konstrukcji?