Ministerstwo Rozwoju w miejsce resortu przedsiębiorczości i technologii

8 listopada 2019, 22:14
2560x1080
Fot. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii [gov.pl]

W piątkowy wieczór 8 listopada premier Mateusz Morawiecki ogłosił skład nowego polskiego rządu. Choć w najbliższej kadencji nie zobaczymy już Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii - odpowiedzialnego od niedawna za nadzór nad Polską Agencją Kosmiczną - to jednak charakter zwierzchnictwa nad polityką kosmiczną prawdopodobnie nie ulegnie znaczącej zmianie. Funkcje MPiT przejmie nieco szerszy w swej strukturze pochodny resort, na czele którego stanie znana w branży kosmicznej minister Jadwiga Emilewicz.

Dotychczasowa minister przedsiębiorczości i technologii, Jadwiga Emilewicz została wskazana przez premiera Morawieckiego jako kandydatka na szefową Ministerstwa Rozwoju. Resort ten przejmie najprawdopodobniej kompetencje ministerstwa właściwego do spraw gospodarki, a więc będzie m.in. odpowiedzialny za nadzór nad Polską Agencją Kosmiczną (zgodnie z zasadą podyktowaną w nowelizacji Ustawy o działalności PAK z lipca 2019 roku) oraz krajową politykę kosmiczną.

Jadwiga Emilewicz pełni funkcję minister przedsiębiorczości i technologii od 9 stycznia 2018 roku, obejmując stanowisko wraz z utworzeniem tego resortu w rządzie Mateusza Morawieckiego, po ówczesnej rekonstrukcji Rady Ministrów. Wcześniej - od 27 listopada 2015 roku - Emilewicz zasiadała na stanowisku Podsekretarza Stanu w resorcie rozwoju (w randze wiceminister), gdzie odpowiadała m.in. za innowacyjność i krajową politykę dot. działalności kosmicznej.

Jako wiceminister rozwoju i późniejsza szefowa MPiT, Emilewicz miała swój wkład w opracowanie i przyjęcie zasad obowiązującej od lutego 2017 roku Polskiej Strategii Kosmicznej oraz uzgodnienie Krajowego Programu Kosmicznego. W obszarze decydowania o polityce sektorowej skupiła się na aspekcie stymulowania innowacyjności, transferu technologii oraz rozwoju kadr i przedsiębiorczości, zwracając uwagę na fundamentalne znaczenie branży kosmicznej dla bujnego rozwoju gospodarki państwa.

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
kołalsky
sobota, 16 listopada 2019, 22:24

A nie lepiej wziąć od anglików licencję na nazwę "Ministerstwo Wtedy wszystkie niezrealizowane przetargi, błędne analizy etc. będą miały swoje merytoryczne uzasadnienie ...

zainteresowany
czwartek, 14 listopada 2019, 14:39

Nie ma znaczenia czy MPiT nadzoruje PAK czy MR ... to nie jest instytucja (PAK) ktora ma cos zrobic a w szczegolnosci byc odpowiedzialnym za rozwoj systemow satelitarnych, szczegolnie dla wojska.

Chris
niedziela, 10 listopada 2019, 14:10

Więc kiedy będzie ten nasz nowy wojskowy satelita telekomunikacyjny?

kołalsky
środa, 13 listopada 2019, 18:53

Niestety cały budżet pójdzie na utrzymanie administracji i "konsultacje" ...

Tweets Space24