Rekordowy lot rakiety Grot studentów PW

29 kwietnia 2019, 12:39
SKA_Grot
Zespół pozuje przed misją rakiety Grot. Fot. Studenckie Koło Astronautyczne via Facebook

Studenci ze Studenckiego Koła Astronautycznego działającego przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej pobili rekord Polski w wysokości lotu rakiety amatorskiej.

Rakieta studentów PW, Grot, osiągnęła pułap 18,5 kilometra. W ten sposób członkowie SKA zrealizowali 120% planu, który zakładał lot na 15 kilometrów. W jego przebiciu pomogła budowa rakiety, której główne elementy to duży silnik na stały materiał pędny oraz wąski kadłub zakończony głowicą wykonaną z mosiądzu.

Podczas testów rakieta wznosiła się z prędkością maksymalną 750 m/s (Mach 2,1). Grot zamiast spaść na spadochronie, odbył lot balistyczny. Dzięki precyzyjnym wskazaniom GPS podanym przez rakietę, studenci odzyskali jej elementy.

Na poligonie w Drawsku Pomorskim swoje rakiety testowali również konstruktorzy z Polski i zagranicy w ramach Lotów Rakiet Eksperymentalnych zorganizowanych przez Polskie Towarzystwo Rakietowe.

Źródło: Politechnika Warszawska

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 33
Delje
poniedziałek, 29 kwietnia 2019, 16:29

To jest właśnie program sponsorowany przez Mesko . Miejmy nadzieje że program będzie iał zastosowanie do zarówno wyniesienia własnych satelit jak i konstrukcji rakiet dalekiego zasięgu -powyżej 450km- myślę że jest opcja żeby USA nam tego tematu nie blokowały mimo rezolucji która teraz tego zakazuje

Cepo
poniedziałek, 29 kwietnia 2019, 16:15

Ja bez wykształcenia wyższego a jedynie zawodowe zbudowałem i wystrzeliłem rakietę na wysokość 20 km.

Mateusz
poniedziałek, 29 kwietnia 2019, 16:15

Potrzebujemy taniej rakiety do strącania dronów.

tut
poniedziałek, 29 kwietnia 2019, 14:48

Na paliwo stałe. Czyżby rakieta dla wojska?