MON: francuska wizyta i porozumienie na rzecz polskiego systemu obserwacji Ziemi

29 lipca 2021, 19:31
E7dmSbDWEAU2Q1s
Fot. DGA - Direction générale de l'armement via Twitter

W toku przeprowadzonej 28 lipca br. roboczej wizyty w Paryżu, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, wiceminister Marcin Ociepa spotkał się z przedstawicielami francuskich resortów: sił zbrojnych oraz spraw zagranicznych, a także agencji podlegających tym podmiotom. Jedną z głównych podanych w tym kontekście informacji było podpisanie przez obie rządowe strony "listu o współpracy w pozyskaniu przez Polskę zdolności w zakresie narodowego systemu obserwacji Ziemi".

Skrócona relacja z wizyty sekretarza stanu w MON, wiceministra Marcina Ociepy we Francji pojawiła się 28 lipca br. na jednej z internetowych platform społecznościowych. Jak wskazał w niej sam zainteresowany, przedmiotem rozmów były perspektywy polsko-francuskiej współpracy polityczno-wojskowej. Toczyły się one m.in. w Ministerstwie Sił Zbrojnych oraz resorcie spraw zagranicznych Republiki Francuskiej (z jego Sekretarzem Generalnym, François Delattre).

W osobnym punkcie wiceminister Ociepa podkreślił natomiast, że w imieniu polskiego MON podpisał "list o współpracy w pozyskaniu przez Polskę zdolności w zakresie narodowego systemu obserwacji Ziemi". Wydarzenie miało miejsce podczas spotkania z dyrektorem Agencji Innowacji Obronnych (Agence de l’innovation de défense), Emmanuelem Chivą, a także reprezentującym Dyrekcję Generalną ds. Uzbrojenia (DGA - Direction générale de l'armement), gen. Gaëlem Diaz De Tuestą.

W szeroko wybrzmiewającej deklaracji nie określono, czy porozumienie dotyczy wprost umożliwienia Polsce pozyskania własnych satelitów obserwacji Ziemi czy jednak możliwości korzystania z już istniejących francuskich zdolności teledetekcyjnych (przykładowo, w postaci dostępu do poszerzonych funkcjonalności działającej optoelektronicznej konstelacji Pléiades). Tę drugą ewentualność może sugerować kontekst zaangażowania kompetencyjnego wskazanych francuskich instytucji (DGA nadzoruje militarne wykorzystanie wspomnianego satelitarnego systemu teledetekcyjnego) - jednak do tej pory nie ma w tym przedmiocie żadnych oficjalnych uściśleń.

W komunikacie samego francuskiego DGA jest mowa z kolei o "liście intencyjnym formalizującym francusko-polskie relacje dwustronne w domenie kosmicznej". Na tle trwających prac i niedawnego zaproponowania priorytetów Krajowego Programu Kosmicznego na lata 2021-2026, porozumienie potencjalnie wpisuje się w przygotowania do budowania polskich zdolności obserwacji Ziemi, opartej docelowo na kombinacji własnej konstelacji obiektów mikrosatelitarnych oraz pojedynczych (własnych lub sojuszniczych) dużych satelitów zapewniających bardzo wysoką rozdzielczość obrazowania.

Warto przypomnieć, że na przestrzeni bieżącego roku MON zamówił co najmniej dwukrotnie komercyjne usługi wykonania serii optoelektronicznych danych obrazowych. Pierwsza umowa (z Astri Polska - na dystrybucję danych z satelitów firmy Airbus Defence & Space) dotyczyła pozyskania co najmniej 19 kompletów zobrazowań (z opcją na kolejne 19). Drugie, większe zamówienie - udzielone w czerwcu br. firmie Airbus Poland S.A. - dotyczyło dostarczenia 133 kompletów danych obrazowych.


image
Reklama - z oferty Sklepu Defence24

 

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 88
Xto
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 12:13

A po co takie mecyje. Po co takie aspiracje. A teraz jest źle? Ślepa Polska jest OK a aspiracje i chęć posiadania technologii zagraża nie tylko Moskalom.

rezerwa 77r.
niedziela, 1 sierpnia 2021, 13:08

należy skorzystać z Francuskiej oferty pomocy modernizacji ORP ORZEŁ , nie czekać na mannę z NIEBA ,oraz wymysły ,,KRETÓW " w oczekiwaniu na MIECZNIKA , remont ORKANÓW

emi
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 08:58

1mld na 1h akcji w kałuży Bałtyku.

AD
niedziela, 1 sierpnia 2021, 11:01

To co jednak nasze satelity będą na poziomie rozwiązań cywilnych/komercyjnych, no i wyszło szydło z worka :) W końcu ktoś w MON poszedł po rozum do głowy i wyszło im ze się jednak nie da za takie pieniążki. Smutne tylko ze tak późno bo świadczy w przygotowaniu struktur i personelu w Polsce… Aha widać jaskrawa asymetrię w kolorkach może dlatego, ze we Francji wiedza a u nas jeszcze nie :) (cytat z francuskiej strategii): Studies of a revision of the governance system concur that this mission should be entrusted to the Air Force as the only service capable of supporting the constitution of a pool of expertise and guaranteeing the career paths needed to make space an attractive choice. This option also preserves the priority given to operations under the aegis of the Defence Staff while addressing the issues of visibility and coherence. To enhance that visibility, the Air Force will be renamed the Air and Space Force.

asd
sobota, 31 lipca 2021, 00:29

Z daleka od francji, to korupcyjna kloaka i tam gdzie francuskie firmy tam korupcja.

eee
niedziela, 1 sierpnia 2021, 16:10

Nie wysilaj się Wania.

Wojciech
niedziela, 1 sierpnia 2021, 13:45

Zgadza się ale bardziej bym się obawiał czego innego. Francja w tym rozdaniu politycznym ewidentnie jest wrogiem Polski. Tak jak 100 lat temu Wielka Brytania tak teraz Francja popiera niemieckie dążenia do zdominowania Europy przeciwko interesom takich państw jak Polska. To jest dość dziwne bo grają wbrew własnym interesom ale to fakt.

codybancks
sobota, 31 lipca 2021, 17:40

Tak, też! Ale jeśli chodzi o rozwiązania militarne mają je na najwyższym poziomie ! Łączność , rakiety, czołgi, wozy opancerzone, łodzie podwodne ,samoloty!!!!

rydwan
sobota, 31 lipca 2021, 20:36

czołgi maja jedne z najsłabszych na świecie a rakiety no hmm ( co niektórzy twierdza ze nie trafiaja ).Łączność mamy dobrą ,zdolności budowy wozów opancerzonych też mamy ( problemem pozostaje to czego chce MON ) reszta w zupełności sie zgadza !!!

yuki
piątek, 30 lipca 2021, 18:30

Czyżby szukanie na gwałt sojuszników po zawiązaniu trójkąta Waszyngton-Berlin-Moskwa ? Francji rosyjskie rury z gazem nie specjalnie obchodzą, ale już to, że Berlin dogaduje się bezpośrednio z Waszyngtonem bez ich udziału to poważne zagrożenie dla Paryża. Amerykanie po prostu pokazali, że ich partnerem do rozmowy i głównym decydentem w Europie będą Niemcy, a nie Francja czy UE. Paradoksalnie sprawia to, że Paryż i Warszawa będą musieli odłożyć na bok kłótnie o widelec i zacząć ze sobą współpracować aby zrównoważyć pozycję Niemiec. Zarówno Francuzi jak i Niemcy będą też chcieli przeciągnąć na swoją stronę Włochy i być może Hiszpanię. Gdyby się tak stało to będziemy mieli powtórkę z histori i podział na Ententę i Państwa Centralne ale do spółki z Rosją.

Sidematic
niedziela, 1 sierpnia 2021, 13:53

Zasadniczym i ponadczasowym zadaniem dyplomacji amerykańskiej było do tej pory niedopuszczenie do powstania dominującego ośrodka siły na kontynencie Eurazjatyckim. I teraz po latach usilnej pracy żeby osłabić pozycję Polski która mogłaby stanowić czynnik stabilizujący wreszcie Amerykanie porzucili swoją własną doktrynę i pozwolili na powstanie takiego ośrodka w postaci sojuszu niemiecko-rosyjskiego. Za ten błąd Ameryka zapłaci utratą pozycji globalnego hegemona.

Maciek
niedziela, 1 sierpnia 2021, 07:59

Nie ma żadnego trójkąta Wasyl.

Buhahahaha
niedziela, 1 sierpnia 2021, 13:47

Bo nie napisał o tym Gazeta Wyborcza?

Tweets Space24