Studenci PW pracują nad rakietą Grot. Gotowa na pułap do 60 km

10 października 2018, 12:17
Grot
Ilustracja: Studenckie Koło Astronautyczne via Facebook

Członkowie Studenckiego Koła Astronautycznego (SKA) działającego przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej przedstawili projekt dwustopniowej rakiety Grot.

Konstrukcja została pomyślana tak, by móc sprostać konkretnemu wyzwaniu – osiągnięciu pułapu 15 km i pobiciu polskiego rekordu wysokości lotu rakiety amatorskiej. W realizacji tego planu ma pomóc charakterystyczna budowa modelu, którego główne elementy to silnik na stały materiał pędny o ciągu maksymalnym 7500 N oraz wąski kadłub zakończony głowicą wykonaną z mosiądzu. Duży silnik ma rozpędzić do niemal trzykrotności prędkości dźwięku mniejszy grot, który dzięki swojej dużej bezwładności i niewielkim rozmiarom wytraca prędkość w powolnym tempie.

Ponadto rakieta wyposażona jest w:

  • dwustopniowy system odzysku zrealizowany za pomocą jednego spadochronu, przez pirotechniczne odrzucenie ciężkiej głowicy tuż przed lądowaniem,
  • dwa redundantne komputery pokładowe odpowiedzialne za przesył telemetrii na żywo oraz obsługę zapłonników pirotechnicznych,
  • kamerę.

Na razie przepisy nie pozwalają na przekraczanie maksymalnej dozwolonej wysokości 15 km, jednak twórcy Grota są przygotowani na zmiany w zakresie dostępności przestrzeni lotniczej. Istnieje możliwość dokonania modyfikacji w budowie rakiety, dzięki czemu mogłaby ona dotrzeć na wysokość nawet 60 kilometrów.

Jednym ze sponsorów tego projektu realizowanego przez SKA PW jest firma MESKO S. A.

Postępy w realizacji projektu można śledzić na stronie internetowej SKA i profilu koła na Facebooku.

Źródło: Politechnika Warszawska/profil SKA na Facebooku

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 11
hermanaryk
środa, 10 października 2018, 20:18

Hip, nie doczytałeś: \"Istnieje możliwość dokonania modyfikacji w budowie rakiety, dzięki czemu mogłaby ona dotrzeć na wysokość nawet 60 kilometrów\".

Wojcech
środa, 10 października 2018, 19:30

@Ciekawski Jak to kto? Ci którym zależy żeby Polska nie produkowała niczego poza chlebem. Podobnie jest z obszarami Natura 2000. Zostały rozmieszczone wszędzie gdzie jest coś sensownego do wybudowania.

Victor
środa, 10 października 2018, 19:22

@Xxx Nie bardzo rozumiem o co chodzi z tą Ukrainą. Bo tam samodzielnie budują rakiety katające w kosmos. Budowano też i mają dokumentację rakiet międzykontynentalnych. A Ty chcesz się z mimi dzielić anatorskim opracowaniem studentów? Z całym szacunkiem dla ich wysiłku ale to czyste amatorstwo.

Ciekawski
środa, 10 października 2018, 16:53

Dlaczego istnieje szkodliwy przepis zakazujący lotów powyżej 15 km? Kto takie durne prawo wymyślił?

Hip
środa, 10 października 2018, 16:31

W tytule pułap 60, a w tekście odległość? Jak dla mnie laika to nie to samo