Studenci PW pracują nad rakietą Grot. Gotowa na pułap do 60 km

10 października 2018, 12:17
Grot
Ilustracja: Studenckie Koło Astronautyczne via Facebook

Członkowie Studenckiego Koła Astronautycznego (SKA) działającego przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej przedstawili projekt dwustopniowej rakiety Grot.

Konstrukcja została pomyślana tak, by móc sprostać konkretnemu wyzwaniu – osiągnięciu pułapu 15 km i pobiciu polskiego rekordu wysokości lotu rakiety amatorskiej. W realizacji tego planu ma pomóc charakterystyczna budowa modelu, którego główne elementy to silnik na stały materiał pędny o ciągu maksymalnym 7500 N oraz wąski kadłub zakończony głowicą wykonaną z mosiądzu. Duży silnik ma rozpędzić do niemal trzykrotności prędkości dźwięku mniejszy grot, który dzięki swojej dużej bezwładności i niewielkim rozmiarom wytraca prędkość w powolnym tempie.

Ponadto rakieta wyposażona jest w:

  • dwustopniowy system odzysku zrealizowany za pomocą jednego spadochronu, przez pirotechniczne odrzucenie ciężkiej głowicy tuż przed lądowaniem,
  • dwa redundantne komputery pokładowe odpowiedzialne za przesył telemetrii na żywo oraz obsługę zapłonników pirotechnicznych,
  • kamerę.

Na razie przepisy nie pozwalają na przekraczanie maksymalnej dozwolonej wysokości 15 km, jednak twórcy Grota są przygotowani na zmiany w zakresie dostępności przestrzeni lotniczej. Istnieje możliwość dokonania modyfikacji w budowie rakiety, dzięki czemu mogłaby ona dotrzeć na wysokość nawet 60 kilometrów.

Jednym ze sponsorów tego projektu realizowanego przez SKA PW jest firma MESKO S. A.

Postępy w realizacji projektu można śledzić na stronie internetowej SKA i profilu koła na Facebooku.

Źródło: Politechnika Warszawska/profil SKA na Facebooku

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 11
tytus
czwartek, 11 października 2018, 12:48

Jak ciężką głowicę potrafi ona wynieść na 60 km i jakie może być zastosowanie takiej rakiety?

MAZU
czwartek, 11 października 2018, 10:45

Brawo, brawo, brawo!!! Od dawna trzymam kciuki za SKA. Jeszcze raz BRAWO!

-CB-
czwartek, 11 października 2018, 10:11

@Hip - w tekście jest \"wysokość\", nie \"odległość\", a to jest tożsame z pułapem.

w
czwartek, 11 października 2018, 00:10

wyciagnac dokumentacje Meteorów i wyprodukowac. Wielkie mi mycyje

Agnieszka
środa, 10 października 2018, 22:28

@Wojciech - tak to już jest, jeśli jakiś teren nie jest zabudowany ani uprawiany, to przypuszczalnie rośnie tam las lub jest łąka z kwiatkami, motylkami i żabkami. Wtedy wpisuje się to do Natury 2000. Ty natomiast chciałbyś to wszystko od razu zabetonować. Dzięki temu ma sens zielonkawy kamuflaż żołnierzy Wojska Polskiego. Natomiast gdyby rządził Wojciech, trzeba by wymienić mundury na szaro - brunatne.