Strata rosyjskiego satelity wojskowego [Wideo]

7 grudnia 2015, 13:49
Fot. Ministerstwo Obrony Rosji via Youtube

Z kosmodromu w Plesiecku w obwodzie archangielskim Rosjanie wystrzelili rakietę nośną Sojuz 2.1w z dwoma wojskowymi satelitami. Z dostępnych informacji wynika, że separacja jednego z pojazdów na orbicie nie została uwieńczona powodzeniem i sprzęt został utracony. 

Z kosmodromu w Plesiecku w obwodzie archangielskim Rosjanie wystrzelili w dniu 5 grudnia br. rakietę nośną Sojuz 2.1w, mającą wynieść na orbitę dwa wojskowe satelity Kosmos-2511 i 2512. Pierwszy z nich ma służyć do badania powierzchni oceanów i pogody, a drugi do kalibrowania radarów wykrywających rakiety balistyczne. Z dostępnych informacji wynika, że start rakiety z modułem przyśpieszającym Wołga przebiegł prawidłowo, a wydarzenie nadzorował osobiście generał-major Aleksander Gołowko, dowódca Wojsk Obrony Lotniczo-Kosmicznej. Najprawdopodobniej jednak, wbrew początkowym informacjom, separacja jednego z satelitów od modułu Wołga na orbicie nie powiodła się i sprzęt stracono. Nie wiadomo jednak, o którego satelitę chodzi, drugie urządzenie ma działać poprawnie. 

Start rakiety Sojuz 2.1w z satelitami można obejrzeć na poniższym filmie: 

Sojuz 2.1w to rosyjska dwuczłonowa rakieta nośna opracowana w zakładach Państwowego Rakietowo Kosmicznego Centrum CSKB-Progress z Samary. Może ona wynieść na niską orbitę okołoziemską ładunek o masie do 2800 kg. Rakieta została po raz pierwszy użyta do wynoszenia satelitów w grudniu 2013 roku, a obecny start był dopiero drugim przypadkiem jej użycia operacyjnego. W przyszłości rakiety nośne Sojuz 2.1w mają być wystrzeliwane z rosyjskich kosmodromów: Plesieck, Wostocznyj na Dalekim Wschodzie i Bajkonur w Kazachstanie. 

KomentarzeLiczba komentarzy: 7
nikt2
poniedziałek, 7 grudnia 2015, 14:16

Ciekawe, bo satelita (oba) "latają" , jeden ma "dziwną orbitę, więc, albo awaria albo coś "dziwnego" tam trafiło ... . http://www.n2yo.com/satellite/?s=41099 i http://www.n2yo.com/satellite/?s=41098

Jan
wtorek, 8 grudnia 2015, 12:00

To super, w końcu uniezależnili się od ukraińskich rakiet Cyklon....

Macin
poniedziałek, 7 grudnia 2015, 15:37

Szybko odśnieżają

Tweets Space24