Polska konstelacja STORK coraz bliżej startu. Pierwsza para satelitów i dalsze plany

15 kwietnia 2021, 15:56
e1f3b660
Ilustracja: SatRevolution

Wrocławska firma SatRevolution przygotowuje się do umieszczenia w przestrzeni kosmicznej dwóch pierwszych nanosatelitów swojej nowej komercyjnej konstelacji obserwacji Ziemi, STORK. Sprzęt ma zostać niebawem wystrzelony z wykorzystaniem rakiety LauncherOne firmy Virgin Orbit. Operacyjne działanie instrumentów na orbicie ma być możliwe w IV kwartale tego roku.

W ramach rozbudowy swojej nowej konstelacji, spółka chce umieścić na orbicie obiekty satelitarne STORK-4 oraz STORK-5 (Marta) – wbrew temu, co sugerują cyfry porządkowe w ich nazwie, są to pierwsze potwierdzone dotąd obiekty tej konstelacji, przygotowywane do misji na orbicie. Każdy z nich zawiera urządzenia optyczne pozwalające wykonywać multispektralne zobrazowania Ziemi w rozdzielczości przestrzennej do 5 metrów. Pozyskany materiał będzie następnie przetwarzany w czasie rzeczywistym, dzięki zastosowaniu rozwiązania Space Edge Zero. Według zapewnień, konstelacja satelitów firmy SatRevolution ma zostać powiększona w kolejnych miesiącach o następne cztery takie obiekty.

Założeniem firmy jest dostarczanie użytecznych komercyjnie danych –  zastosowanie do obsługi tego procesu urządzenia Space Edge Zero (SEZ) ma umożliwić przetwarzanie zebranych informacji jeszcze w układzie satelity, a nie dopiero na Ziemi. Dzięki temu SatRevolution chce dostarczyć klientom przetworzone dane z obserwacji Ziemi odpowiednio szybciej i niedrogo.

Misja ma być realizowana począwszy od IV kwartału 2021 roku. Jak komunikują przedstawiciele SatRevolution, aktualnie trwają procesy integrowania urządzeń Space Edge Zero z jej satelitami.

To kolejna nasza inicjatywa podjęta we współpracy z partnerami technologicznymi. W ten sposób konsekwentnie realizujemy założenia strategiczne spółki, której jednym z głównych celów jest szybka komercjalizacja wyników badań oraz ekspansja na globalnym rynku. Pracujemy intensywnie, by w perspektywie kilku lat uzyskać status globalnego lidera pośród operatorów satelitów EO (Earth Observation), co naturalnie przełoży się na wzrost przychodów spółki. Obrazy, które zostaną zebrane podczas trwania misji, będą miały zastosowanie w branży rolniczej oraz energetycznej w Polsce, Stanach Zjednoczonych a także w innych krajach.

Grzegorz Zwoliński, CEO i współzałożyciel spółki

Tegoroczne zaangażowanie SatRevolution ma znaleźć odzwierciedlenie w rozpoczęciu misji orbitalnych co najmniej kilkunastu satelitów (zarówno własnych, jak i tworzonych na bazie komponentów oferowanych przez polską spółkę). Będą one rozmieszczane z wykorzystaniem systemów nośnych firm Virgin Orbit oraz SpaceX. Oprócz możliwego najwcześniej w czerwcu br. lotu rakiety LauncherOne, w najbliższej perspektywie spodziewany jest także lipcowy lot systemu nośnego Falcon 9 (wielosegmentowa misja Transporter-2) z ładunkiem obejmującym satelity AuroraSat-1 oraz LabSat (stworzone przy zaangażowaniu SatRevolution), a także prawdopodobnie trzy kolejne satelity konstelacji STORK (-1, -2 i -3).

image
Wizualizacja przedstawiająca satelitę konstelacji Stork. Ilustracja: SatRevolution

W przypadku AuroraSat-1 mowa jest o dostarczonej przez SatRevolution platformie satelitarnej 1,5U na potrzeby fińskiej firmy Aurora Propulsion Technologies. Zagraniczna spółka sprawdzi z jej użyciem działanie swoich eksperymentalnych systemów napędu satelitarnego i deorbitacyjnego (technologie ARM-A oraz APB). Co się tyczy z kolei satelity LabSat - jest to projekt polskiego satelity naukowego, budowanego we współpracy SatRevolution z Politechniką Wrocławską, wrocławskim Uniwersytetem Medycznym, a także Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu oraz Instytutem Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN. Zakładana misja dotyczy prowadzenia badań nad wpływem mikrograwitacji i promieniowania kosmicznego na próbki biologiczne. 

W dalszej perspektywie realizacji swoich planów SatRevolution zamierza umieścić na niskiej orbicie okołoziemskiej nawet do 1500 lekkich satelitów, na potrzeby obserwacji Ziemi i zapewniania danych do bezpośredniej analizy obrazowej. Firma deklaruje także trwającą realizację kilku osobnych projektów z wykorzystaniem danych satelitarnych. Jako przykład przedstawiana jest współpraca z wrocławskim magistratem w zakresie wykorzystania technologii satelitarnych do weryfikacji powierzchni objętych podatkiem od nieruchomości. „Wstępne wyniki projektu wskazują na duży potencjał zastosowanej technologii. Miasto szacuje, że inwestycja w dane satelitarne o wysokiej i średniej rozdzielczości przyniosła korzyści podatkowe sięgające 3-4 mln zł” – czytamy w komunikacie wrocławskiej spółki.

Źródło: SatRevolution


image
Z oferty Sklepu Defence24.pl

 

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 25
Meska
piątek, 16 kwietnia 2021, 12:56

Prywatna firma. Jak widać da się. Ciągle słyszę że w Polsce się nic nie da zrobić. Musimy walczyć z tą negatywną mentalnością polskiego społeczeństwa, które było nam wpajane przez wieki najpierw przez zaborców a teraz przez polityków w sejmie.

kibic
piątek, 16 kwietnia 2021, 20:30

Poczucie beznadziei celowo tworzą obcy i nie chodzi tu o Marsjan. To rodzaj oddziaływania psychologicznego. Polskie firmy sporo potrafią, tyle że większość z nich nie jest powszechnie znana. Powszechnie znane są twarze celebrytów, możliwości i wyroby naszych firm znane są głównie specjalistom z rynku przemysłowego. W Polsce mamy mało kapitału, więc firmy często działają w małej skali i dopiero ten kapitał zbierają.

hermanaryk
piątek, 16 kwietnia 2021, 17:00

Spółka SatRevolution jest hojnie dofinansowywana przez Fundusze Europejskie, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz budżet państwa. To nic złego, ale niech ci się nie wydaje, że jest to wyłącznie prywatna inicjatywa.

BadaczNetu
piątek, 16 kwietnia 2021, 15:29

"Negatywna mentalność" występuje głównie w komentarzach internetowych. Firmy Polskie robią dużo fajnych rzeczy i komentarzami się nie przejmują.

KrzysiekS
piątek, 16 kwietnia 2021, 00:00

Brawo. A MON jak zwykle ............

Kpok
piątek, 16 kwietnia 2021, 13:12

A MON ma zamówione w Creotech 3 mikrosatelity platformy HyperSAT do obserwacji ziemi z dokładnością 1 metra.

rED
piątek, 16 kwietnia 2021, 10:58

A co MON? Ma się tobie spowiadać lub ruskim?

MI6
piątek, 16 kwietnia 2021, 17:44

Tak, ma się spowiadać ponieważ żyje z moich podatków i chciałbym wiedzieć ile satelitów ma MON do swojej dyspozycji i żeby bronić mnie i mojej rodziny w razie wojny. Zero satelitów...

KAR
czwartek, 15 kwietnia 2021, 23:39

Jest jeden problem . Mianowicie obecny rząd, który pod pretekstem COVIDO-PANDEMII niszczy polskie firmy. W naszym kraju prywatny polski biznes ma od zawsze pod górę... :(

hermanaryk
piątek, 16 kwietnia 2021, 17:01

Tak je niszczy, że aż uciekają w kosmos :) A poważnie - tę firmę akurat wspiera.

Pawel
piątek, 16 kwietnia 2021, 11:19

Prywatny polski biznes ma pod gore, bo sie nie organizuje.Czy byly kiedys protesty zadajace obnizenia opodatkowania malych i srednich firm oraz obciazenia dla pracownikow tych firm? Tak ku przypomnieniu w Rosji maja podatek liniowy 13%...

KAR
piątek, 16 kwietnia 2021, 16:13

Brak umiejętności i chęci organizowania, to druga strona medalu.

BadaczNetu
piątek, 16 kwietnia 2021, 15:33

Obecnie głównym problemem polskiego biznesu, jest brak wykwalifikowanych pracowników. Mamy tysiące magistrów kończących "mniemanologię stosowaną" którzy dopiero po zderzeniu z rynkową rzeczywistością zaczynają się uczyć rzeczy z których jest realny pożytek. Niestety nakręcana przez media polityka "samorealizacji" prowadzi do tego że masa ludzi idzie studiować psychologię, resocjalizację albo ekologię, a potem się dziwi że nikt nie potrzebuję takich pracowników.

Strzelec
czwartek, 15 kwietnia 2021, 23:39

Czy ktos mi moze wytlumaczyc, jakim cudem wlasne satelity beda miec budki z kebabem a nasz MON dalej kupuje cos od innych i nie puszcza na orbite wlasnych satelitow? Przeciez to nie sa pieniadze na ktore nie stac Polski.

Agent Orange
piątek, 16 kwietnia 2021, 19:01

Czy jeśli potrzebujesz samolotu transportowego to zamawiasz go od firmy produkującej latawce? SatRevolution nie ma żadnego doświadczenia i żadnych działających produktów, wszystko co dotychczas zrobili zasiliło orbitalny śmietnik. Koleś od gier komputerowych zatrudnił paru studenciaków i planuje skok na kasę....

wert
piątek, 16 kwietnia 2021, 18:23

bo ma podpisane umowy

Szwejk
czwartek, 15 kwietnia 2021, 23:16

Czy betonowa generalicja zainteresuje się tematem?

Agent Orange
piątek, 16 kwietnia 2021, 19:04

Tutaj nie ma się czym interesować. To, co MON mogłoby chcieć to zaawansowany instrument, którego SatRevolution nie jest w stanie zbudować bo nie ma ludzi, doświadczenia ani pieniędzy. To nie ta skala umiejętności i doświadczenia...

Tweets Space24