System chłodzenia dla rosyjskiego atomowego napędu kosmicznego zdał egzamin

30 października 2018, 11:13
Prom
Ilustracja: NASA

Rosjanie wypróbowali nowatorski system chłodzenia dla będącego w fazie rozwojowej nuklearnego napędu elektrycznego dla statków kosmicznych. Próbę przeprowadzono na Ziemi, ale w warunkach możliwie zbliżonych do tych, panujących w otwartej przestrzeni kosmicznej. Wypadła ona pomyślnie.

Nad innowacyjnym jądrowym napędem elektrycznym dla pojazdów kosmicznych rosyjscy inżynierowie pracują od 2010 r. Badania prowadzone są na zamówienie Roskosmosu, która to korporacja opowiada również częściowo za finansowanie programu. Prace koordynuje ośrodek Keldysh Research Center.

Na opracowywany system napędowy składa się m.in. sam reaktor jądrowy, system kontroli jego działania oraz stosowne zabezpieczenie tej infrastruktury. W przypadku wdrożenia konstrukcja będzie mogła służyć do dalekich podróży kosmicznych – do Księżyca bądź planet Układu Słonecznego.

Pod koniec października br. Moskwa ujawniła informację o przeprowadzeniu udanej próby systemu chłodzenia dla tworzonej jednostki napędowej. Jest to element kluczowy dla odprowadzania z silnika nadmiaru ciepła w otwartą przestrzeń kosmiczną. Ośrodkiem wykorzystywanym do tego procesu jest odpowiednio przystosowana ciecz.

Sprawdzany system chłodzenia podczas testów spełnił wymagania stawiane przed nim przez konstruktorów.

Koszty programu budowy jądrowego silnika elektrycznego dla zastosowań kosmicznych nie zostały przez Rosjan podane do wiadomości publicznej.

KomentarzeLiczba komentarzy: 59
gdybygłupotaunosiłatoniektórzylatalibyjakgołebie
wtorek, 30 października 2018, 16:58

tak tylko...(Michał Rakowski)@, "śmieszne jest twoje czuwanie na posterunku, by bronić Rosji. Państw, które mocno stoją nie trzeba wspierać postami, czy widziałeś wpisy broniące Hiszpanii, Holandii, Szwecji, czy Norwegii? Każdy zabiega o to czego mu brak..." Wy nie widzicie jacy jesteście śmieszni i żałośni zarazem w takich wpisach?. Przecież nie ma Tu chyba drugiego takiego "czujnego" i "zasypującego" wręcz postami To forum jak niejaki "Davien".

odporny na propagandę
wtorek, 30 października 2018, 16:56

@NASA: dziwne, że mimo sankcji na Rosję USA nie zrywa współpracy kosmicznej z Rosją, tylko właśnie zaproponowało wspólny udział w programie księżycowym i marsjańskim... Niestety, ale o reaktora IV generacji to USA się dowiedziało, jak zdrajca Jelcyn ujawnił szczegóły reaktorów na rosyjskich okrętach podwodnych i USA jest na etapie 2 małych testowych reaktorów IV generacji, gdy Rosja je seryjnie produkuje od kilkudziesięciu lat. Napęd jak w artykule skraca podróż na Marsa z kilku miesięcy do kilku tygodni.

Rafal
wtorek, 30 października 2018, 16:52

Normalka tutaj, artykul ze cyklu w Rosji cos opracowano/przetestowano/zbudowno zaraz wysyp pro US troli a mowia ze to Rosja w tym kroluje.

Kiks
wtorek, 30 października 2018, 16:34

@yaro A tej kopiuje ze sputnika

Niuniu
wtorek, 30 października 2018, 16:18

Jak zawsze koledzy specjaliści wzorem komunistycznej propagandy z ubiegłego wieku (a w USA biją murzynów) przy każdej okazji czepiają się Kuzniecowa. Amerykanie wydając na marynarkę 20-30x tyle co Rosja też mają sporo wpadek nie mniej kompromitujących. Ale co szukać błędów za oceanem - a co się dzieję w polskiej flocie? I tak jeszcze - rosyjskie media w tym te "reżimowe" dokładnie relacjonują przebieg incydentu i nie starają się tuszować sytuacji. Natomiast jakoś nie zauważyłem w def24 informacji o wczorajszej tragicznej katastrofie najnowszego amerykańskiego beinga z 189 ofiarami śmiertelnymi (przy świetnej pogodzie i doświadczonej załodze). Wracając do treści artykułu prowadzone badania może w końcu zaowocują przełomem w badaniach i eksploracji kosmosu. To naprawdę paranoja, że w XXI wieku ludzkość stosuje do napędu wyrafinowanych aparatów kosmicznych prymitywny system napędu wymyślony tysiące lat temu w starożytnych Chinach.