SpaceForest z gotową rakietą BIGOS 4

1 października 2018, 12:36
Bigos4
Fot. SpaceForest via Facebook

Inżynierowie z gdyńskiej firmy SpaceForest poinformowali, że zostały ukończone prace nad mierzącą 5,5 m rakietą badawczą BIGOS 4. To kolejny istotny krok na drodze do wdrożenia przez przedsiębiorstwo rakiet Suborbital Inexpensive Rocket (SIR), dedykowanych misjom suborbitalnym.

Ukończona rakieta BIGOS 4 to model pojazdu SIR wykonany w skali 1:2. Konstrukcja mierzy 5500 mm wysokości i 204 mm średnicy. Pozbawiona materiału pędnego waży 65 kg, zaś jej masa startowa wynosi 100 kg.

BIGOS 4 będzie pojazdem zdolnym osiągnąć wysokość 15 km. Konstrukcja jest w 100% odzyskiwalna i gotowa do ponownego użycia w czasie do 72 godzin od poprzedniej misji. Jej pierwszy lot odbędzie się jeszcze w tym roku. BIGOS 4 pozwoli na przetestowanie działania podsystemów rakiety projektu SpaceForest i sprawdzanie jej właściwości aerodynamicznych.

Pełnowymiarowy model SIR wzniesie się najprawdopodobniej po raz pierwszy w ostatnim kwartale 2019 r. Natomiast właściwa  Suborbital Inexpensive Rocket wystartuje w 2022 r.

Przedstawiciele przedsiębiorstwa SpaceForest wyrazili wdzięczność m.in. Polskiej Agencji Kosmicznej za wysiłki na rzecz zniesienia ograniczeń dla wykonywania lotów suborbitalnych z poligonu w Ustce.

O gotowości rakiety BIGOS 4 SpaceForest poinformowało w piątek 28 września 2018 r. Pojazd można oglądać w dniach 1-5 października na International Astronautical Congress 2018 w Bremie.

KomentarzeLiczba komentarzy: 19
As
wtorek, 2 października 2018, 16:59

Ja tym chłopakom z zespołu zajmującego się Bigosem życzę z całego serca samych sukcesów, bo bez nich zostaniemy z bajdurzeniem polityków o kosmosie i przy tworzeniu coraz to nowych agencji i speckomisji za miliony które będą szły do kieszeni znajomych specjalistów, a rozwój prac nad rakietami dalej będzie u nas na poziomie początku lat 50tych ubiegłego wieku.

gato
wtorek, 2 października 2018, 12:12

No właśnie. Rakiety opisywane w tym artykule są budowane od podstaw. W dzisiejszych czasach ich osiągi są żenujace. To dobra zabawa hobbystyczna, ale dla poważnych przedsięwzięć kosmicznych, w które chce się angażować kraj, to o wiele za mało. Jeśli Space Forest chce przejść całą ścieżkę rozwojową, to będzie to trwało długo i nie spowoduje nadrobienia opóźnienia w stosunku do innych krajów. Żeby to zrobić potrzeba i dużo państwowej kasy i wykorzystania badań i konstrukcji, które już powstawały w kraju. Gdzie są plany konstrukcyjne rakiet serii Meteor z lat 60.? Miały o wiele lepsze osiągi, a żeby je skonstruować włożono sporo wysiłku. Te prace można by wykorzystać własnie teraz.

amoremio
wtorek, 2 października 2018, 10:13

no kiedy politycy i \"zwolennicy innowacji\" pozwolą w końcu wystrzeliwać rakiety powyżej 15 km? Naprawdę jest to taki problem prawny? A może ziemia jest płaska i międzynarodowe konsorcjum nie chce nas dopuścić do tej wiedzy? :)

dokk
poniedziałek, 1 października 2018, 22:36

Misja suborbitalna na 15km? To tylko ciut wyżej niż Ryanair :)

zurek
poniedziałek, 1 października 2018, 22:19

trzeba dodac do tej rakiety glowice bojowa skwarek albo rodzyn