Pierwsze chińskie lądowanie na Marsie. Z łazikiem na pokładzie

15 maja 2021, 13:24
olkkl
Ilustracja: China National Space Administration (CNSA) via Wikipedia [CC BY-SA 4.0]

Trwa pierwsza w pełni chińska bezzałogowa misja marsjańska (Tianwen-1), która w lutym tego roku pozwoliła już Państwu Środka umieścić sondę kosmiczną na orbicie Czerwonej Planety. Nad ranem 15 maja br. nastąpił kolejny moment kluczowy dla jej dalszego przebiegu - umieszczenie systemu lądownika wraz z robotycznym łazikiem na powierzchni Marsa. Manewr okazał się udany, oznaczając tym samym, że Chiny stały się trzecim państwem w historii, którego urządzenie dokonało tam miękkiego lądowania (i zarazem jedynym, które doprowadziło do tego w pierwszej próbie).

Chińska sonda Tianwen-1 umieściła na Marsie lądownik z łazikiem o nazwie Zhurong - system osiadł zgodnie z planem na tamtejszej równinie Utopia Planitia, leżącej na północnej półkuli Czerwonej Planety. Udane przeprowadzenie lądowania i odbiór sygnału z powierzchni potwierdziła odpowiadająca za realizację misji Tianwen-1 chińska agencja kosmiczna CNSA. Informacją podzielono się najpierw za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Chiny stały się tym samym trzecim państwem świata, którego sprzęt dokonał miękkiego lądowania na powierzchni Marsa - po Stanach Zjednoczonych (wielokrotnie) i Związku Radzieckim (misja Mars 3 z 1971 roku, która wprawdzie umieściła lądownik na planecie, lecz po 20 sekundach transmisji pierwszych danych system zamilkł). Co więcej, to pierwszy przypadek, gdy w trakcie debiutanckiej misji udało się za jednym zamachem doprowadzić do umieszczenia sondy na orbicie Marsa, a także lądownika i łazika badawczego na samej powierzchni planety.

Chiński system misji Tianwen-1 został wysłany w kosmos blisko rok temu z wykorzystaniem rakiety Chang Zheng 5 (pol. Długi Marsz 5) - wystrzelenie nastąpiło 23 lipca 2020 r. z kosmodromu Wenchang. Mniej więcej w tym samym czasie startowały też misje amerykańska (Perseverance) oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich (orbiter al-Amal).

Łazik Zhurong, nazwany tak na cześć bóstwa ognia ze starożytnej chińskiej mitologii, jest zasilany energią słoneczną, ma sześć kół, 1,85 metra wysokości i waży 240 kilogramów. Jego zadaniem jest przemierzać Czerwoną Planetę przez około trzy miesiące, zbierając i analizując próbki skał. Może się poruszać z prędkością blisko 200 metrów na godzinę.

W ciągu następnych kilku dni, jeśli wszystkie systemy pozostaną sprawne, łazik wyczepi się z segmentu lądownika i rozpocznie eksplorację. Zhurong będzie prowadził badania naukowe przy pomocy sześciu instrumentów - wśród nich są: kamery - wielozakresowa (badawcza) i nawigacyjna (podglądu topografii), georadar (Ground-Penetrating Radar - GPR), miernik składu chemicznego gruntu, magnetometr, a także system pomiarów meteorologicznych.

Sam lądownik nie spełnia funkcji badawczych - służył przede wszystkim jako platforma transportowo-ochronna umożliwiająca bezpieczne dowiezienie łazika na powierzchnię Marsa. O tym, że nie było to proste zadanie świadczą liczne przykłady z przeszłości - kilka prób lądowania na Marsie dokonywanych przez USA, Rosję i państwa europejskie kończyło się niepowodzeniem (także w ostatnich latach - przykładowo, lądownik Schaparelli misji ExoMars i jego nieudane lądowanie w październiku 2016 roku). Najnowsza pomyślna próba miała miejsce w lutym tego roku, gdy amerykańska agencja kosmiczna NASA umieściła na powierzchni Marsa system łazika Perseverance.

Misja Tianwen-1 uznawana jest za przykład rosnących ambicji kosmicznych Pekinu. Chiny wysłały również niedawno na okołoziemską orbitę kluczowy element budowanej własnej stacji kosmicznej i planują budowę – wspólnie z Rosją – stacji badawczej na Księżycu.

Źródło: CNSA/PAP/AFP


image
Z oferty Sklepu Defence24.pl

 

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 41
bender
wtorek, 18 maja 2021, 13:38

Wylądowali, ale gdzie są zdjęcia albo jakiekolwiek dane. Na razie kompletna cisza.

środa, 19 maja 2021, 18:21

Boli cię, że im się udało? Zdjęcia już są.

AB
środa, 19 maja 2021, 17:02

Właśnie opublikowali.

Davien
środa, 19 maja 2021, 10:54

Łazik sie jeszcze chyba nie wyczepił z ladownika.

środa, 19 maja 2021, 10:35

Bo może w naszych mediacjh nie wypada się chwalić sukcesem Chin?

Zr
piątek, 21 maja 2021, 20:34

W waszych nie

Zielina karta odrobiona?
środa, 19 maja 2021, 10:33

Wiedziałem, że tutaj będziesz. Boli cie tak samo, jak wtedy, kiedy wyladowali po ciemnej stronie ksiezyca. jak ty sie wtedy gimnastykowales, żeby przekonać wszystkich, że to żadne osiagnięcie. Napisz, dlaczego ci tak bardzo przeszkadza chińska marsjańska. Czy już może uważasz, że mars jest własnościa tego kraju, który dał ci zielona kartę i nikyt inny nie ma prawa tam czegokolwiek wysyłać?

Azjata z Uralu
piątek, 21 maja 2021, 16:19

Nie podniecaj się tak. Chińczycy są drudzy. DRUDZY na Marsie. Nie pierwsi. Do Amerykanów tylko na Marsie im jeszcze daleeeko. O co ta piana? Co tak zaciekle walczycz o honor totalitarnego reżimu?

Zielona karta odrobiona?
sobota, 22 maja 2021, 13:03

Miło że sie przedstawiłeś. Ja jestem Polak, z Polski. Po wymianie tych grzeczności nadmienie tylko, że zważając na fakt, że nie tak dawno byli montownia zachodu, to ich obecne posadzenie lądownika na Marsie bez wątpienia dowodzi, że rozwijają sie oni całkiem nieźle.

Bojarskie dziecię
piątek, 21 maja 2021, 16:15

Mars jak i cała galaktyka należy do Cara Władimira, Chińczycy i Amerykanie mogą mu co najwyżej buty czyścić. Rosjanie jako pierwsi wysłali obiekt kosmiczny na orbitę czym zaklepali sobie cały wszechświat, Rusofobów to strasznie boli ale taka prawda.

Zielona karta odrobiona?
sobota, 22 maja 2021, 13:06

Ciebie boli prawda. Nie odwracaj kota ogonem. Zauważ, że to nie ja pierwszy napisałem "Wylądowali, ale gdzie są zdjęcia albo jakiekolwiek dane. Na razie kompletna cisza.". A dlaczego piszesz o Rosji i carze, przecież ja o tym nawet słowem nie wspomniałem. Poza tym napisałeś: "Rusofobów to strasznie boli ale taka prawda.". Zapytam się, czy ty wiesz, kto to jest "rusofob"?

bender
czwartek, 20 maja 2021, 19:00

Fajnie, że Chińczycy stanowią jakąś tam konkurencję dla NASA, bo konkurencja jest zdrowa. Niestety nie wszystko złoto co się świeci i zaczynam być rozczarowany. Wylądowali 15 maja a po 4-5 dniach ujawnili słownie dwa zdjęcia. Zastanawiam się dlaczego, przecież ten łazik miał być obwieszony kamerami. Dla porównania materiał z lądowania Perseverance i pierwsze zdjęcia powierzchni były dostępne niemal natychmiast.

Zielona karta odrobiona?
sobota, 22 maja 2021, 12:56

A jednak boli. Może byłbyś mniej rozczarowany, gdybyś miał jakąkolwiek wiedzę o temacie. Ale juz pomijajac to, i tak tempo w jakim oni sie rozwijaja jest imponujące. Nie tak dawno temu byli montownia zachodu i słyneli z produkcji tandety, a dzisiaj wysyłaja londowniki na Marsa i sa potęga której boi sie USA.

bender
środa, 26 maja 2021, 14:40

Oświeć mnie skarbnico wiedzy o Marsie co przeszkadza Chinolom w publikowaniu zdjęć z łazika.

easyrider
wtorek, 18 maja 2021, 06:41

Chiny nas prześcigną. To tylko kwestia czasu. Mają silną władzę wykonawczą, która nie prześladuje już ale jednak trzyma w ryzach społeczeństwo. Nie mają w ten sposób tego wszystkiego co "postępowe" na Zachodzie - eko, niebinarnych, feminowynalazków etc.

Andrettoni
wtorek, 18 maja 2021, 14:20

Nas? My mieszkamy w Polsce, nie w USA. Nawet nie w Niemczech.

Azjata z Uralu
wtorek, 18 maja 2021, 12:16

Mylisz się. Komunistyczna władza tego totalitarnego państwa nadal prześladuje społeczeństwo. A społeczeństwo jeszcze nie dojrzało do buntu, choć było widać już pierwsze jaskółki (HongKong).

mooniek
poniedziałek, 17 maja 2021, 21:29

Jako pierwsze "za pierwszym razem" lądowały na Marsie "VIKINGI w 1976 r.

Łukasz W
poniedziałek, 17 maja 2021, 18:41

BRAWO CHINY !!! Szkoda tylko że o tym lądowaniu tak mało w mediach. A to spory sukces.

7plmb
wtorek, 18 maja 2021, 18:08

Bo jakoś tak niewiele mówią o tym sami Chińczycy. Są zdjęcia ?

środa, 19 maja 2021, 19:25

Sa juz zdjecia i filmy.

bender
czwartek, 20 maja 2021, 18:47

Poniósł Cię optymizm. Na dziś, 20 maja, są słownie dwa zdjęcia.

sobota, 22 maja 2021, 13:07

No to są czy nie ma?

bender
środa, 26 maja 2021, 14:41

12 dni po lądowaniu jest ze 6 zdjęć. W tym tempie 90 dniowa misja zakończy się na 45 fotkach.

wtorek, 18 maja 2021, 12:18

No szkoda, że chińczycy nie podali więcej informacji. Oby się nie okazało za jakiś czas, że to symulacja-fotomontarz.... Chińczycy mają spore doświadczenie w ściemnianiu.

Mars
niedziela, 16 maja 2021, 19:09

No to czekamy na zdjęcia z powierzchni

Tweets Space24