Reklama

Sondy

Kolejny izraelski lądownik wyruszy na Księżyc

Artystyczne wyobrażenie pierwszego lądownika Beresheet. Ilustracja: SpaceIL via Facebook
Artystyczne wyobrażenie pierwszego lądownika Beresheet. Ilustracja: SpaceIL via Facebook

Po nieudanym lądowaniu na Księżycu izraelskiego lądownika Beresheet na początku kwietnia br., miliarder Morris Kahn, będący prezesem organizacji non-profit SpaceIL, zapowiada rozpoczęcie prac nad misją Beresheet 2.0, której celem ponownie będzie jedyny ziemski naturalny satelita. Wsparcie izraelskiego rządu zapowiedział także premier Binjamin Netanjahu.

Już 13 kwietnia br., w  dwa dni po zakończonej niepowodzeniem próbie lądowania na Księżycu, na oficjalnym profilu SpaceIL w serwisie społecznościowym Twitter opublikowane zostało oświadczenie Morris’a Kahn’a, w którym ogłosił on zamiar rozpoczęcia prac nad lądownikiem Morris Kahn Beresheet 2.0, za pomocą którego ma zostać przeprowadzone kolejne podeście SpaceIL do wylądowania na Księżycu.

„Mając na uwadze wsparcie, które otrzymaliśmy z całego świata (…), zdecydowałem że podejmiemy prace nad przygotowaniem Beresheet 2.0 (…), który umieścimy na Księżycu i tym samym ukończymy naszą misję” – stwierdzi prezes SpaceIL.

Dalsze wsparcie dla projektu Beresheet zapowiedział także premier Izraela Binjamin Netanjahu. W wywiadzie opublikowanym przez portal israelnationalnews.com stwierdził, że [Izrael] „stał się jednym z siedmiu krajów, które umieściły swoje obiekty na orbicie okołoksiężycowej. Jest to niezwykłe osiągnięcie SpaceIL i zamierzamy wystrzelić w przestrzeń kosmiczną lądownik Beresheet 2.0, w którego przygotowaniu strona państwowa także będzie uczestniczyć (…) – takie podejście odróżnia zwycięzców od przegranych”.

Zgodnie z wypowiedzią Yariv’a Bash’a, współzałożyciela SpaceIL, organizacja ta na przygotowanie prototypu nowego lądownika będzie potrzebować przynajmniej dwóch lat. 

Jeżeli Beresheet 2.0 powiedzie się wykonanie tego trudnego zadania i uda mu się bezpieczne osiąść na powierzchni ziemskiego satelity, Izrael stanie się czwartym z kolej krajem, któremu udało się umieścić obiekt pochodzenia ziemskiego na powierzchni Księżyca. Wcześniej sztuka ta udała się jedynie Stanom Zjednoczonym, Rosji oraz Chinom.

Reklama

Komentarze

    Reklama