SKANER Space24: Wiele ścieżek do operacyjnej zdolności obserwacji Ziemi dla Polski

21 lipca 2017, 15:21

SKANER Space24: Gościem odcinka był dr inż. Piotr Orleański, zastępca dyrektora ds. rozwoju technologii w CBK PAN, który mówił o szansach na pozyskanie przez Polskę zdolności samodzielnej operacyjnej zdolności obserwacji Ziemi oraz o perspektywach budowy krajowych satelitów.

Możemy spróbować uruchomić w Polsce program narodowy oparty na satelitach rzędu 50-150 kg. Mają one na pokładzie wystarczające zasilanie, masę i wystarczająco dużo miejsca, by instalować tam poważne aplikacje do [optycznej] obserwacji Ziemi na poziomie [rozdzielczości] 1,5-2 metrów lub obserwacji radarowej na poziomie kilku metrów. (...) zamiast jednego satelity dual-use albo równolegle do niego można stworzyć konstelację małych platform obserwacji Ziemi.

Dr inż. Piotr Orleański, Centrum Badań Kosmicznych PAN
Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
teewr
poniedziałek, 11 września 2017, 06:34

Jest ‘kosmiczny’ kierunek studiów (na Uniwersytecie Warszawskim), który rzeczywiście przygotowuje m.in. do pracy w badaniach kosmicznych (w tym w planetologii), ale także w bardzo praktycznych zawodach. Nazywa się ‘Geofizyka w geologii’. Więcej na stronie fuw.edu.pl lub gwg.uw.edu.pl. Od kiedy Polska jest w ESA (European Space Agency) to powinny znaleźć się wreszcie poważniejsze pieniądze na badania kosmiczne i na przygotowanie kadr do tych badań.

Tweets Space24