Reklama

POLITYKA I PRAWO KOSMICZNE

Wicepremier Gowin w Rzymie. Wątek polsko-włoskiej współpracy w sektorze kosmicznym

Włochy widziane z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Fot. ESA [esa.int]
Włochy widziane z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Fot. ESA [esa.int]

W środę 14 lipca br. rozpoczęła się dwudniowa oficjalna wizyta ministerialna we Włoszech wicepremiera i zarazem szefa resortu rozwoju, pracy i technologii - Jarosława Gowina. Wśród głównych wątków wizyty ujęto przedmiot rozwoju współpracy w sektorze kosmicznym.

Polsko-włoskie relacje gospodarcze ucierpiały przez pandemię, ale od początku roku znów zaczęły się szybko rozwijać - miał stwierdzić w trakcie przygotowań do oficjalnej wizyty w Rzymie wicepremier Jarosław Gowin. Polska delegacja, na czele z szefem resortu rozwoju oraz wiceministrem Grzegorzem Piechowiakiem, podjęła się we Włoszech omówienia m.in. zagadnień związanych z polityką klimatyczną UE oraz likwidacją barier utrudniających dwustronną współpracę gospodarczą.

W agendzie dwudniowej wizyty przedstawicieli MRPiT w Rzymie przewidziano spotkania m.in. z ministrem rozwoju gospodarczego, Giancarlo Giorgettim oraz ministrem spraw zagranicznych Luigim Di Maio i przedsiębiorcami. "Najważniejszym celem wizyty jest zintensyfikowanie współpracy gospodarczej, w tym w zakresie przemysłu kosmicznego" - podkreślono w komunikacie samego MRPiT. Pod tym kątem przewidziano spotkanie wicepremiera Gowina z włoskimi przedsiębiorcami zainteresowanymi inwestycjami w Polsce, a także z przedstawicielami polskiego biznesu prowadzącymi działalność na terenie Włoch.

W swoim komentarzu do treści wizyty, szef MRPiT zwrócił uwagę, że Włochy sytuują się obecnie na piątym miejscu wśród partnerów eksportowych Polski, a na trzecim, jeśli chodzi o import. Zaznaczył, że zagadnieniom współpracy będzie poświęcona jego rozmowa z ministrem rozwoju gospodarczego Włoch Giancarlo Giorgettim.

Szef MRPiT chce też poruszyć kwestie polityki klimatycznej UE, która ma znaczny wpływ na polską gospodarkę. Obszarem zainteresowania jest zwłaszcza CBAM, czyli rozpatrywany ostatnio europejski podatek od śladu węglowego. Jak zaznaczył Gowin, Polska popiera ochronę europejskiego rynku przed skutkami emisji CO2, przy czym "mechanizm ten powinien uzupełniać, a nie zastępować istniejące instrumenty, takie jak bezpłatny przydział uprawnień do emisji dla producentów unijnych".

Polski wicepremier zadeklarował też przedstawienie na forum we Włoszech listy barier, na jakie napotykają polscy przedsiębiorcy w tym państwie. Gowin liczy tutaj na powołanie polsko-włoskiej grupy roboczej ds. likwidacji barier. "Z panem ministrem omówimy też możliwość zintensyfikowania współpracy w przemyśle kosmicznym" - zapowiedział, odnosząc się do oczekiwanego spotkania z szefem włoskiego resortu rozwoju gospodarczego, Giancarlo Giorgettim.

Odnosząc się do pozagospodarczych aspektów włoskiej wizyty, wicepremier zwrócił uwagę, że w ciągu ostatniej dekady współpraca polityczna między Polską a Włochami osłabiła się - od wielu lat nie odbywają się np. spotkania międzyrządowe. "Warto do tej praktyki wrócić, zwłaszcza wobec bardzo ożywionej w tej chwili w Europie dyskusji na temat przyszłości UE" - podkreślił Jarosław Gowin.

O tych sprawach Gowin chce rozmawiać z przewodniczącą Senatu - osobą numer dwa w Republice Włoskiej - Marią Elisabettą Alberti Casellati oraz ministrem spraw zagranicznych Luigim Di Maio. "Chcę przedstawić włoskim partnerom polskie stanowisko w sprawie autonomii strategicznej Europy. Nasz rząd zdecydowanie popiera koncepcję uniezależnienia się gospodarki europejskiej od długich łańcuchów dostaw czy od surowców strategicznych dostarczanych spoza UE. Autonomia nie może być jednak pretekstem dla protekcjonizmu wewnętrznego na Jednolitym Rynku UE" - stwierdził Gowin.

Źródło: MRPiT/PAP


image
Reklama - z oferty Sklepu Defence24.pl

 

Reklama

Komentarze (2)

  1. Ed

    Lepiej niech on się za nic nie bierze. Wszystkim to wyjdzie na dobre

  2. kowalsky

    W dyplomacji też liczy się "Konsekwencja" a nie pospolite ruszenie po wybudzeniu z kolejnego letargu.

Reklama