USA: Wystrzelenie satelity szpiegowskiego odwołane w ostatniej chwili

10 grudnia 2018, 14:59
NROL71
Fot. United Launch Alliance

W sobotę 8 grudnia br. konsorcjum United Launch Alliance miało wynieść satelitę rozpoznawczego dla amerykańskiego National Reconnaissance Office. Misję miała wykonać rakieta Delta IV Heavy. Procedurę jej uruchamiania przerwano na kilka sekund przed startem.

Gotowy do wystrzelenia satelita obserwacyjny to NROL-71. To urządzenie o charakterze militarnym. Jego parametry pozostają tajne. Będzie pracować na rzecz amerykańskiej instytucji na rzecz rozpoznania – tj.  National Reconnaissance Office (NRO). Zgodnie z doniesieniami amerykańskich mediów jest to najpewniej satelita optyczny o wysokiej rozdzielczości zobrazowania. Prawdopodobnie trafi na orbitę o znacznej inklinacji, czyli o dużym kącie nachylenia w stosunku do płaszczyzny ziemskiego równika.

NROL-71 miał być wyniesiony z bazy Sił Powietrznych USA Vandenberg w sobotę 8 grudnia (9 grudnia o godz. 05:15 czasu CET). Było to już drugie przesunięcie terminu startu. Pierwotnie miało do tego dojść w piątek 7 grudnia br. Wówczas nie doszło do niego z powodu problemów komunikacyjnych pomiędzy wyrzutnią a centrum kontroli lotów.

Przy okazji najnowszej próby do startu nie doszło z powodu bliżej dotąd nieokreślonej anomalii. Automatyczny system komputerowy czuwający nad przebiegiem procedury startowej przerwał ją zaledwie na 7,5 sekundy przed startem.

Gdyby procedura nie została przerwana, to siedem sekund przed startem miały zacząć się uruchamiać trzy silniki dolnego stopnia rakiety Delta IV Heavy. Z tego widać, że komputer wstrzymał przygotowania do wystrzelenia tylko pół sekundy przed rozpoczęciem tego kluczowego etapu.

Rakietę pospiesznie zabezpieczono. Jej zbiorniki na materiał pędny opróżniono z ciekłego wodoru i ciekłego tlenu. Trwa ustalanie przyczyn, dla których procedura startowa została wstrzymana.

Konsorcjum United Launch Alliance nie podało na razie nowego terminu wyniesienia satelity wojskowego NROL-71.

KomentarzeLiczba komentarzy: 15
Davien
środa, 12 grudnia 2018, 18:46

Funku, z ludzmi ma dziecinko leciec w połowie lub pod koniec 2019r wiec jak widze fakt że wasze antyczne Sojuzy pójda w odstawke tak zabolał że sie rozpłakałes na całego:)

fan club daviena i innych smakoszy hymbyrgeruuff
środa, 12 grudnia 2018, 13:31

@Davien czy Dragon2 poleci w 2019 roku to się jeszcze okaże, ale nawet jak poleci to poleci pusty bez ludzi, a z ludźmi to może dopiero 2022 roku więc czym Ty się tu podniecasz i co chcesz chwalić ?

biedny mały pastuszek John z przyczepy w Montanie
wtorek, 11 grudnia 2018, 22:54

Davien dzięki!!! Po siedmiokrość dzięki!! Dobrze, że piszesz (szkoda tylko trochę, że brednie od których naszym koniom jeża się grzywy na grzbiecie, ale sowieckie trolle na pewno na to nie zwrócą uwagi więc brawo). Niech więc wszyscy wszem i wobec wiedzą, z ci wredni sowieci ukradli nam super, hiper system ratunkowy o którego skonstruowaniu wprawdzie nic nie wiemy ale na pewno nam go ukradli (jeżeli nie "system" to na pewno "ideę" ratowania astronautów, która sama z siebie jest bardzo dobra - choć nam to się nigdy nie udało) bo sami czegoś takiego nigdy by nie "wymyślili" i dzięki temu uratowali swojego kosmonautę (to, że był z nim nasz astronauta, który też się uratował przemilczmy). Ale jednak wychodzi na to, że coraz bardziej nie stajesz na wysokości zadania: śmieją się z nas i to nie tylko Tu, na "normalnym" Defence jest to samo, tam również kompromitujesz USA w stopniu "straszliwym". Więc apel: Wracaj, mamy prond, mamy świeże powietrze i nowo wyasfaltowana drogę do "osiedla". Ty już jesteś tym wszystkim zmęczony (rozumiem, że po tylu miesiącach trollowania to Cie przerasta). Zamiast Ciebie na Twoje stanowisko wyślemy Mancolma (tego co wiesz jak zabłysnął u nauczyciela geografii jak powiedział, że ziemia jest "okrągła" ,

Orbiter
wtorek, 11 grudnia 2018, 20:58

Davien jak dragon zacumował- długie ramie usa musi przyciągnąć do ISS. A tak na poważnie kiedy astronauta tam tym klamotem doleci??? Wizje to I ja mam ,ale fakty są inne. Amerykanie bez cudzoziemców nie potrafią nic wyprodukować. Teraz już wiesz jak zamieniono pieluchy na pojemne pampersy?

Davien
wtorek, 11 grudnia 2018, 18:46

Oho widze ze pastuszek z Olgino znowu sie wymknał opiekunom i dorwał do klawiatury by cos wypocić:)) Daruj sobie to zdecydowanie twój poziom umysłowy przekracza:"))