Reklama

BEZPIECZEŃSTWO

Pracowity rok dla ISRO. Poleci sporo satelitów istotnych dla sił zbrojnych Indii

Satelita GSAT-7 przed wyniesieniem na orbitę. Fot. ISRO
Satelita GSAT-7 przed wyniesieniem na orbitę. Fot. ISRO

W 2018 r. Indie planują wypuścić w przestrzeń kosmiczną kilka satelitów istotnych z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa. Znajdą się wśród nich satelity obserwacji Ziemi – zarówno optyczne jak i radarowe. Nie zabraknie także urządzeń telekomunikacyjnych.

Dnia 12 stycznia br. indyjska rakieta PSLV wyniosła na orbitę rodzimego satelitę obserwacji Ziemi Cartosat-2F. Mierzący 2,4 m satelita o masie 712 kg jest częścią rodzimej konstelacji obrazowania Ziemi o przeznaczeniu zarówno cywilnym, jak i militarnym. Jego panchromatyczna kamera zapewnia zobrazowania o rozdzielczości poniżej 1 m.

Wystrzeliwane w tym roku satelity obserwacyjne o zastosowaniu militarnym służą rządowi Indii do obserwowania nie zawsze przyjacielsko usposobionych sąsiadów tego kraju. Urządzenia orbitalne pomagają władzom strzec lądowych i morskich granic terytorium państwa.

We wrześniu 2018 r. rakieta GSLV Mk II wyniesie dla Sił Powietrznych Indii satelitę GSAT-7A. Zapewni on integrację działań radarów naziemnych, baz powietrznych i samolotów AWACS. GSAT-7A będzie działać podobnie do przeznaczonego dla Marynarki Wojennej GSATa-7, który od czasu mieszczenia na orbicie w 2013 r. pozwala obserwować ruchy chińskich okrętów na Oceanie Indyjskim.

Do końca roku rakieta PSLV powinna zgodnie z planem dostarczyć w przestrzeń kosmiczną dedykowanego teledetekcji satelitę RISAT-2A. Wyposażony w zaawansowany radar SAR satelita ten będzie mógł prowadzić obserwacje niezależnie od pory dnia czy warunków meteorologicznych na danym terenie. Oprócz wypełniania zadań militarnych RISAT-2A będzie też wypełniał zadania cywilne, m.in. związane z mapowaniem terenów lądowych i obserwacją powierzchni oceanu.

W czerwcu 2018 r. polecieć ma ciężki telekomunikacyjny satelita indyjski GSAT-11, ważący rekordowe w historii ISRO 5,7 tony. Każdy z jego paneli słonecznych będzie miał ponad 4 metry długości. Wyposażone w 40 transponderów do obsługi pasm Ku oraz Ka urządzenie będzie wystrzelone z Gujany Francuskiej. W tym samym miesiącu powinien także wystartować komunikacyjny satelita GSAT-29, którego wyniesie rakieta nośna GSLV Mk III. GSAT-29 trafi na orbitę geostacjonarną.

Reklama

Komentarze

    Reklama