W piątkowy wieczór 8 listopada premier Mateusz Morawiecki ogłosił skład nowego polskiego rządu. Choć w najbliższej kadencji nie zobaczymy już Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii - odpowiedzialnego od niedawna za nadzór nad Polską Agencją Kosmiczną - to jednak charakter zwierzchnictwa nad polityką kosmiczną prawdopodobnie nie ulegnie znaczącej zmianie. Funkcje MPiT przejmie nieco szerszy w swej strukturze pochodny resort, na czele którego stanie znana w branży kosmicznej minister Jadwiga Emilewicz.
Dotychczasowa minister przedsiębiorczości i technologii, Jadwiga Emilewicz została wskazana przez premiera Morawieckiego jako kandydatka na szefową Ministerstwa Rozwoju. Resort ten przejmie najprawdopodobniej kompetencje ministerstwa właściwego do spraw gospodarki, a więc będzie m.in. odpowiedzialny za nadzór nad Polską Agencją Kosmiczną (zgodnie z zasadą podyktowaną w nowelizacji Ustawy o działalności PAK z lipca 2019 roku) oraz krajową politykę kosmiczną.
Jadwiga Emilewicz pełni funkcję minister przedsiębiorczości i technologii od 9 stycznia 2018 roku, obejmując stanowisko wraz z utworzeniem tego resortu w rządzie Mateusza Morawieckiego, po ówczesnej rekonstrukcji Rady Ministrów. Wcześniej - od 27 listopada 2015 roku - Emilewicz zasiadała na stanowisku Podsekretarza Stanu w resorcie rozwoju (w randze wiceminister), gdzie odpowiadała m.in. za innowacyjność i krajową politykę dot. działalności kosmicznej.
Jako wiceminister rozwoju i późniejsza szefowa MPiT, Emilewicz miała swój wkład w opracowanie i przyjęcie zasad obowiązującej od lutego 2017 roku Polskiej Strategii Kosmicznej oraz uzgodnienie Krajowego Programu Kosmicznego. W obszarze decydowania o polityce sektorowej skupiła się na aspekcie stymulowania innowacyjności, transferu technologii oraz rozwoju kadr i przedsiębiorczości, zwracając uwagę na fundamentalne znaczenie branży kosmicznej dla bujnego rozwoju gospodarki państwa.
A nie lepiej wziąć od anglików licencję na nazwę "Ministerstwo Wtedy wszystkie niezrealizowane przetargi, błędne analizy etc. będą miały swoje merytoryczne uzasadnienie ...
Nie ma znaczenia czy MPiT nadzoruje PAK czy MR ... to nie jest instytucja (PAK) ktora ma cos zrobic a w szczegolnosci byc odpowiedzialnym za rozwoj systemow satelitarnych, szczegolnie dla wojska.
Więc kiedy będzie ten nasz nowy wojskowy satelita telekomunikacyjny?
Niestety cały budżet pójdzie na utrzymanie administracji i "konsultacje" ...