Zalążek suborbitalnej rakiety polskiego konsorcjum odpalony na poligonie [WIDEO]

11 sierpnia 2021, 12:19
WZL
Fot. Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 S.A. [wzl1.mil.pl]

Konsorcjum z Wojskowymi Zakładami Lotniczymi Nr 1 S.A. na czele przeprowadziło próby poligonowe rakiety testowej trójstopniowego systemu suborbitalnego do wynoszenia ładunków badawczych.

Projekt trójstopniowego suborbitalnego systemu rakietowego do wynoszenia ładunków badawczych realizowany jest przez konsorcjum w składzie: Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 S.A. (WZL1) – lider, Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia (WITU) oraz Zakład Produkcji Specjalnej „GAMRAT” S.A. (ZPS „GAMRAT”). Prace rozpoczęto w 2020 roku. Inicjatywa jest współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 na podstawie konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR): Szybka Ścieżka „Technologie Kosmiczne”.

Głównym założeniem projektu jest opracowanie i wykonanie trójstopniowej, odzyskiwalnej, suborbitalnej rakiety nośnej, a w efekcie - przeprowadzenie demonstracyjnego lotu ponad linię Kármána - na wysokość 100 km, z ładunkiem o masie do 40 kg.

Jak deklarują przedstawiciele zaangażowanych stron, dzięki testom poligonowym pozyskano niezbędne informacje dotyczące lotu samej rakiety testowej, jak i pracy poszczególnych jej podsystemów. W rezultacie przeprowadzonych badań i analiz wyodrębniono elementy niewymagające dalszych prac (np. struktura rakiety, działanie elementów logicznych) oraz obszary wymagające dalszego rozwoju. Podkreślono, że wyniki symulacji komputerowych oraz obliczeń numerycznych przełożyły się na wyniki pomiarów zrealizowanych podczas startów rakiety testowej w zakresie założonej tolerancji, a zastosowane rozwiązania konstrukcyjne systemu rakietowego "spełniły postawione założenia".

Projekt trójstopniowej rakiety suborbitalnej to jeden z wielu ambitnych projektów B+R, w których uczestniczymy. Efektem naszej pracy będzie stworzenie w Polsce możliwości prowadzenia badań na dużych wysokościach, co przełoży się na rozwój krajowego przemysłu kosmicznego.

Marcin Nocuń, Prezes Zarządu i Dyrektor Naczelny Wojskowych Zakładów Lotniczych Nr 1

Specjaliści zaangażowani w realizację projektu kontynuują obecnie prace w ramach kolejnych zadań związanych z optymalizacją konstrukcji i systemów. W efekcie wczesną jesienią planowane są kolejne próby rakiety testowej 105 mm, poprzedzone startami rakiety hybrydowej, które mają na celu weryfikację demonstratorów systemu odzyskiwania oraz lokalizatorów.

image
Fot. Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 S.A. [wzl1.mil.pl]

W WZL nr 1 realizowanych jest obecnie kilkanaście projektów w obszarze B+R (badań i rozwoju). Przykładem może być budowa Centrum Badawczo-Rozwojowego z Centrum Badań Nieniszczących oraz właśnie realizacja projektu Trójstopniowej Rakiety Suborbitalnej.

Pierwsza z nich jest w fazie końcowej, natomiast projekt rakiety przechodzi przez kolejne etapy. WZL nr 1 zwraca uwagę na widoczne już namacalne efekty pracy swoich ekspertów. Zgodnie z zapewnieniami, niebawem zostanie stworzona, dla różnych podmiotów, możliwość prowadzenia badań na dużych wysokościach.

Źródło: Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1

Reklama
Reklama
Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 63
XVG_
poniedziałek, 23 sierpnia 2021, 00:32

W sumie panowie rozbawiliście mnie tymi ripostami w komentarzach :D

Łukasz
niedziela, 15 sierpnia 2021, 20:07

Ale to cacko ma kopa, robi wrażenie

kibic
piątek, 13 sierpnia 2021, 20:05

Mam nadzieję, że projekt jest na dużo bardziej zaawansowanym etapie niż tylko widoczny na filmie "latający wkład kominowy".

Pawelll
sobota, 14 sierpnia 2021, 00:56

rzeczywiście :)

abc
piątek, 13 sierpnia 2021, 16:13

Trzy "poważne" firmy, miliony dofinansowania by uzyskać efekt którzy osiągają hobbyści w USA. Brawo. Wiwat polscy profesorowie.

piątek, 13 sierpnia 2021, 17:50

Pokaż swoje osiągnięcia, marudo.

Paranoid
niedziela, 15 sierpnia 2021, 18:27

a co nie powiedział prawdy? może gdyby dostał tyle co WZL&co. to z garstką hobbystów z US zrobił by to samo nawet lepiej? ot nagłówek ze studenckich zawodów z 2019, "A USC team won the collegiate space race by sending a rocket above the Kármán line, the imaginary boundary that marks the end of Earth’s atmosphere."

sobota, 21 sierpnia 2021, 01:32

"Może", "gdyby"..... To niech się stara o fundusze i działa, a nie pyskuje w internecie.

Levi
wtorek, 17 sierpnia 2021, 15:16

O ile pamietam to Bursztyna i ludzi z PW hamuje możliwość prowadzenia odpaleń testowych na większe wysokości. Nie mogą też w istniejącym stanie prawnym robić rakiet na paliwo stałe. Jak mają się ścigać z zawiązanymi rekoma i nogami? Pełzając?

hermanaryk
piątek, 3 września 2021, 20:59

Po pierwsze, Bursztyn jest robiony przez Sieć Badawczą Łukasiewicz - Instytut Lotnictwa, czyli przez instytucje państwowe. WZL 1 też są państwowe. Dlaczego jedna instytucja państwowa (WZL) może robić rakiety na paliwo stałe, a inne wg ciebie nie? Po drugie, rakiety pomocnicze (boostery) są na paliwo stałe. Po trzecie, Bursztyn to platforma testowa, na której sprawdzane są różne pomysły, więc Bursztyn nie będzie odbywał żadnych efektownych lotów. Po czwarte, nad Polską jest spory ruch samolotów i zmiana stanu prawnego wiele nie zmieni, bo to po prostu sprawa bezpieczeństwa w ruchu powietrznym.

Sojusznik
piątek, 13 sierpnia 2021, 14:48

Chciałby się człowiek ucieszyć.... ale takie "rzeczy" to amatorzy w stanach na pustyni puszczają. 'For fun' Czemu nie potrafimy praktycznie nic sami stworzyć co byłoby nowością techniczną, technologiczną? Czemu? W każdej dziedzinie "nauki" jest dokładnie to samo. Czemu? Ponoć są mądrzy ludzi, młodzi ludzie, ba ponoć są ludzie wracający z "zagranicy" i znający istniejący tam system pracy i wdrożeń. Czemu?!

St Peter.
piątek, 13 sierpnia 2021, 20:06

Bo na polskich uczelniach 90% wykładowców i "naukowców" to leserzy, którzy w du.e mają badania i studentów.

Polak
piątek, 13 sierpnia 2021, 22:02

Najwięksi leserzy to są u władzy.

piątek, 13 sierpnia 2021, 17:51

Właśnie: Pokaż co sam stworzyłeś amatorze.

Tweets Space24