Reklama

Obserwacja Ziemi

Nowy satelita NASA. Blisko miliard dolarów na misję badawczą

Autor. NASA PACE

Amerykańska agencja kosmiczna NASA rozpoczyna ważną misje, dotyczącą badania ziemskich oceanów i atmosfery. Chodzi o satelitę obserwacyjnego PACE (Plankton, Aerosol, Cloud, ocean Ecosystem), który został wyniesiony na orbitę za pomocą systemu nośnego Falcon 9. Całkowity koszt projektu jest szacowany na około miliard dolarów.

8 lutego br. byliśmy świadkami kolejnego udanego lotu orbitalnego rakiety Falcon 9. Tym razem zadaniem niezawodnego systemu nośnego firmy SpaceX było umieszczenie na orbicie heliosynchronicznej nowego satelity obserwacyjnego, należącego do NASA o nazwie PACE (Plankton, Aerosol, Cloud, ocean Ecosystem). Lot przebiegł bez zbędnych problemów, choć był wcześniej przekładany przez niekorzystne warunki pogodowe na przylądku Canaveral.

Misja o wartości około miliarda dolarów (964 mln USD) ma na celu zbadanie ziemskich oceanów oraz atmosfery. Jak opisała Karen St. Germain, dyrektor działu nauk o Ziemi NASA, „PACE znacznie poprawi nasze zrozumienie tego, jak działają nasze oceany i jak są one powiązane z szerszym systemem Ziemi i zmieniającym się klimatem”. Eksperci podkreślają, że aerozole mają wpływ na powstawanie chmur i zachowanie systemów pogodowych.

Reklama

Opisywany satelita będzie wykorzystywał trzy instrumenty naukowe. Główny z nich to Ocean Color Instrument (OCI). Dostarczy on cenne informacje na temat koloru oceanu w zakresie od ultrafioletu do krótkofalowej podczerwieni. Kolejne instrumenty to kolejno Hyper Angular Research Polarimeter (HARP2) oraz Spectro-polarimeter for Planetary Exploration (SPEXone). Jak czytamy na stronie misji, ich zadaniem będzie pozyskiwanie na temat chmur i aerozoli, a także wspieranie korekcji atmosferycznej instrumentu OCI. Synergia instrumentów ma pomóc dokonać znaczących przełomów naukowych.

Autor. SpaceX

Jako kluczowy cel misji PACE wskazuje się badanie mikroorganizmów roślinnych (fitoplankton) na powierzchni oceanu. Jednokomórkowe organizmy z tej grupy stanowią podstawę morskiego łańcucha pokarmowego oraz odpowiadają za asymilację dwutlenku węgla i produkcję tlenu w atmosferze. Mogą być również toksyczne, co także jest celem badań.

„Nasza Ziemia jest planetą wodną. Powierzchnię Ziemi pokrywają w 70% oceany, a jednak pod wieloma względami wiemy więcej o powierzchni Księżyca, niż o naszych własnych oceanach” – podkreśliła przed rozpoczęciem misji Karen St. Germain.

Reklama

Satelita został zaprojektowany do prowadzenia obserwacji przez trzy lata, ale NASA spodziewa się, że misja potrwa dłużej. Pierwsze dane pozyskane w ramach misji PACE zostaną opublikowane niecałe dwa miesiące i będą publicznie dostępne dla każdego zainteresowanego.

Warto zwrócić uwagę, że projekt satelity PACE napotkał na drodze wiele problemów, związanych głównie z finansowaniem jeszcze na wczesnym etapie rozwoju. Cięcia budżetowe za prezydentury Donalda Trumpa spowodowały, że finalnie widzimy rozpoczęcie misji dopiero w 2024 r. Wszystkie propozycje budżetowe NASA na lata fiskalne 2018-2021 miały na celu anulowanie PACE, z kolei Kongres co roku utrzymywał finansowanie misji.

Źródła: Space.com/ NASA PACE/ Space24.pl

Reklama

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!