Kolejne lato anomalii temperaturowych. Copernicus podaje dane z 2021 roku

11 września 2021, 14:33
global-3371528_1280
Ilustracja: Pixabay/Tumisu [pixabay.com]

Według danych klimatycznych zbieranych w ramach europejskiego programu Copernicus, tegoroczne lato jest kolejnym bijącym historyczne rekordy pod względem skali średnich temperatur w Europie. Dodatkowo, tegoroczny sierpień na świecie był trzecim najcieplejszym w historii pomiarów.

Choć tegoroczne lato nie dobiegło jeszcze końca, a w Europie Środkowej nie brakło chłodniejszych dni, obliczenia na bazie danych satelitarnych wskazują na kolejny sezonowy rekord temperaturowy w skali całego kontynentu. Dotychczasowy sezon letni 2021 plasuje się jako najcieplejszy w historii europejskich pomiarów, będąc przy tym okresem występowania znaczących anomalii temperaturowych na wschodzie i południu regionu.

Rozpatrywane wyniki pomiarów obejmowały trzy miesiące letnie (czerwiec-lipiec-sierpień) 2021 r., z uwzględnieniem temperatury powietrza przy powierzchni Ziemi. Zgodnie z tym, średnia temperatura w miesiącach czerwiec-sierpień dla Europy w 2021 r. była niemal 1°C powyżej średniej z lat 1991-2020, co czyni ten okres najcieplejszym latem w zestawie danych C3S (Copernicus Climate Change Service). Przy tym poprzednie najcieplejsze sezony letnie (2010 i 2018 r.) były tylko o 0,1°C chłodniejsze, co jest dość niewielkim marginesem.

Dodatkowo zwrócono uwagę na odbiegające od normy wyniki dotyczące sierpnia 2021 r. W skali globalnej bowiem sierpień 2021 okazał się - na równi z sierpniem 2017 r. - trzecim najcieplejszym w historii pomiarów, przy nieco ponad 0,3°C wyższej temperaturze niż średnia z lat 1991-2020 r.

W Europie sierpień 2021 r. był bliski średniej z lat 1991-2020 r., ale z mocno zróżnicowanymi warunkami na całym kontynencie: rekordowe temperatury maksymalne w krajach śródziemnomorskich, znacznie cieplejsze niż przeciętne temperatury na wschodzie wobec temperatur mieszczących się poniżej średniej na północy i w centrum Europy.

image
Rozkład anomalii temperaturowych w Europie podczas miesięcy letnich 2021 roku. Ilustracja: ECMWF [ecmwf.int]

Skalę anomalii zobrazowano dzięki mapie opartej o wartości danych ze zbioru ERA5 ECMWF Copernicus Climate Change Service. Średnie powierzchniowe temperatury w regionie europejskim dotyczą tylko lądu z następującymi granicami długości/szerokości geograficznej: 25W-40E, 34N-72N.

C3S zastosował się przy tym do zalecenia Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO), zakładającego bazowanie na ostatnim 30-letnim okresie porównawczym do obliczania średnich klimatycznych (w Biuletynach Klimatycznych C3S zmieniono okres referencyjny na lata 1991-2020). Dla zachowania przejrzystości, przedstawiono jednakże liczby i grafiki zarówno dla nowego, jak i poprzedniego okresu (1981-2010).

Copernicus Climate Change Service (C3S) to usługa realizowana przez Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych na zlecenie Unii Europejskiej, obejmująca publikowanie comiesięcznych biuletynów klimatycznych informujących o zmianach obserwowanych globalnych temperatur powietrza przy powierzchni, rozkładzie pokrywy lodu morskiego i zmiennych hydrologicznych. Wszystkie zgłoszone odkrycia opierają się na analizach komputerowych wykorzystujących miliardy historycznych pomiarów z satelitów, statków, samolotów i stacji pogodowych na całym świecie.

Więcej informacji o zmiennych klimatycznych w sierpniu '21 oraz aktualizacjach modeli klimatycznych, a także grafiki w wysokiej rozdzielczości można pobrać ze strony internetowej usługi C3S.

Źródło: ECMWF


image
Reklama

 

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Jan z Krakowa
środa, 22 września 2021, 23:17

Jest ocieplenie globalne, ale jest to zjawisko okresowe. Badanie lodu (rdzeni z wierceń na Antarktydzie) wykazało, że takie cykle są od około 700 tys. lat. Czyli są niezależne od działalności człowieka, czyli od emisji CO2 w gospodarce. Poza tym, jak widać pojęcie ,,średnia temperatura" (lokalna czy globalna, w danym okresie czasu) nie jest zdefiniowane poprawnie. Właściwie nie jest chyba w ogóle sensownie określone.

mwa
wtorek, 14 września 2021, 17:38

"Rozpatrywane wyniki pomiarów obejmowały trzy miesiące letnie (czerwiec-lipiec-sierpień) 2021 r., z uwzględnieniem temperatury powietrza przy powierzchni Ziemi." A dlaczego akurat te trzy miesiące i temperatura przy ziemi? W takich danych statystycznych często wybiera się zakres i wartości pasujące do tezy - to najprostsza forma manipulacji.

Urko
poniedziałek, 13 września 2021, 11:52

Nie wiem. Według moich odczuć, to lato było zimne. Ale domyślam się, że nie mam racji... ;)

Gojan
niedziela, 12 września 2021, 19:26

Pod koniec XX w. lansowano teorię globalnego oziębienia spowodowanego wzrostem powłoki chmur, z powodu wzrostu zadymienia powietrza wywołanego przez człowieka. Chmury miały odbijać coraz więcej światła słonecznego i coraz mniej miało go docierać do powierzchni Ziemi. Przytaczano wyniki pomiarów temperatury panującej Ziemi, wg których tylko w latach 1950-1970 spadła ona średnio o 0,33%, o czym pisał m.in. Stanisław Wójcikiewicz w artykule "Czy grozi nam nowa epoka lodowcowa?" (przedrukowanym w książce "Dla każdego coś ciekawego" z 1980 r.). Jako dowód podawano zimy stulecia, które wystąpiły w Polsce w latach 1928/1929, 1939/1940, 1962/1963, 1986/1987 i 1978/1979. Dzisiaj jest inny kierunek sponsorowania badań "naukowych", więc głosi się inne teorie. Ale i dzisiaj w teorię o ocieplaniu klimatu nie wierzą chyba sami Niemcy, skoro forsują projekty Nord Stream 1 i 2, w celu sprowadzania z Rosji dużych ilości gazu ziemnego, paliwa bądź co bądź kopalnego, którego spalanie skutkuje jak najbardziej wydzielaniem CO2 do atmosfery.

Eytu
niedziela, 12 września 2021, 11:46

Jak uchronić Ziemię przed przegrzaniem? Powinniśmy zwiększyć albedo Ziemi. Wraz z wielkim postępem technologicznym - dużo domów jednorodzinnych o ciemnych dachach, masowe elektrownie fotowoltaiczne zwiększa się drastycznie energia odbierana od Słońca. Aby przeciwdziałać temu powinniśmy zacząć budować wielkie powierzchnie białe - Najlepiej Antarktyda i Arktyka. Mamy dużo plastiku w śmieciach. Przetopienie go ( białego ) wytopienie z niego białych boi kulistych i budowa sztucznego "lustra" pomoże chronić czapę lodową na Biegunach. Te kule muszą być ze sobą połączone łańcuchami antykorozyjnymi, muszą wytrzymywać ocieranie się o siebie ( aby się nie przetarły i nie utonęły) i muszą być odpowiednio duże aby nie zostały połknięte rzez wieloryby. Jak materiał? ABS , PP, PCV ? Trudno powiedzieć, najlepiej jakby to nie był plastik, bo uwalniany do wody szkodzi organizmom żywym.

Tweets Space24