Reklama

Obserwacja Ziemi

Izraelski satelita rozpoznawczy wyniesiony przez SpaceX

Autor. SpaceX

Pod koniec ubiegłego roku firma SpaceX przeprowadziła misję mającą na celu wyniesienie na orbitę nowego satelitę rozpoznania obrazowego dla Izraela. Pomyślny lot systemu nośnego Falcon 9 zakończył rekordowy dla firmy rok pod względem wykonanych startów, w którym udało się przekroczyć barierę 60 lotów.

Reklama

Firma SpaceX może pochwalić się rekordowym 2022 rokiem pod względem przeprowadzonych lotów orbitalnych. Ostatnim i 61. startem było wyniesienie w przestrzeń kosmiczną izraelskiej jednostki satelitarnej EROS-C3 zbudowanej przez firmę Israel Aerospace Industries (IAI) dla spółki ImageSat International. Wydarzenie odbyło się 30 grudnia w godzinach porannych czasu polskiego. System nośny Falcon 9 wystartował z bazy amerykańskich Sił Kosmicznych Vandenberg, znajdującej się w stanie Kalifornia. Lot przebiegł bez jakichkolwiek trudności i tym samym ładunek (o masie 400 kg) został przetransportowany na wymaganą wysokość ok. 15 min po starcie.

Reklama
Reklama

Pierwszy stopień rakiety wielokrotnego użytku wrócił na ląd ok. 8 min po starcie. Dla dolnego segmentu Falcona 9 (B1061) była to już 11. misja. Wcześniej wziął on udział w takich misjach jak Crew-1, Crew-2, Transporter-4 i 5 oraz przy dwóch misjach mających na celu rozwój sieci Starlink.

Czytaj też

Celem omawianego wydarzenia było wyniesienie izraelskiego satelity do obserwacji Ziemi EROS-C3 (Earth Resources Observation Satellite C3). Jak opisuje spółka ImageSat International, urządzenie jest ich najnowocześniejszym satelitą obrazującym. W komunikacie czytamy, że został on zaprojektowany, aby wspierać najbardziej wymagające wyzwania operacyjne, przed którymi stoją obecnie organizacje obronne i wywiadowcze. Dzięki zaawansowanemu segmentowi kontroli naziemnej ma umożliwiać prowadzenie operacji z zachowaniem pełnej poufności. Jest w stanie dokonywać obrazowań w rozdzielczości 30 cm. Koszty jego powstania, wystrzelenia i ubezpieczenia szacowane są na ok. 186 mln USD. Jego żywotność została zaprojektowana na 10 lat i posiada dwie przenośne baterie słoneczne, które zapewniają mu zasilanie.

EROS-C3
EROS-C3
Autor. ImageSat Intl. via Twitter

EROS C3 jest częścią konstelacji EROS NG firmy ImageSat, która obejmuje EROS C1 i C2 oraz planowanego przyszłego satelitę obrazującego, EROS C4, którego wystrzelenie przewidziano na 2026 rok. Pierwszy satelita EROS, a dokładniej EROS A, został wystrzelony w grudniu 2000 r. na pokładzie rosyjskiej rakiety Start-1 i deorbitował 16 lat później. Jego projekt został oparty na wojskowym satelicie rozpoznawczym Ofek-3, który został wcześniej zbudowany, również przez Israel Aerospace Industries (IAI) dla izraelskiego rządu. Niewiele informacji jest jednak dostępnych o aktywnych jednostkach EROS-B, EROS-C1 i EROS C2, co spowodowane jest prawdopodobnie względami bezpieczeństwa.

Czytaj też

Udane umieszczenie omawianego urządzenia było ostatnim startem przeprowadzonym przez firmę SpaceX w 2022 r. Był to szczególny czas dla firmy Elona Muska, gdyż udało się przekroczyć liczbę 61. lotów orbitalnych w ciągu roku. Elon Musk nie poinformował jeszcze, ilu startów spodziewa się w 2023 r., ale zapewne będzie celować w kolejny rekord. Z nieoficjalnych informacji wynika, że może być to liczba nawet 100. lotów w ciągu roku. Na razie przed nami misja typu rideshare o nazwie Transporter-6, która ma się odbyć w najbliższych godzinach, również przy użyciu rakiety Falcon 9. Zapowiada się zatem bardzo aktywny rok dla firmy SpaceX.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!