Iran oznajmia: "udany lot pierwszego satelity Gwardii Rewolucyjnej"

22 kwietnia 2020, 09:39
omj
Start irańskiej rakiety Simorgh. Fot. Wikipedia/Tasnim News Agency (CC BY 4.0)

Gwardia Rewolucyjna Iranu przeprowadziła udane wystrzelenie swojego satelity - podała irańska telewizja państwowa w środę 22 kwietnia. Jak zadeklarowano, jest to pierwsza wojskowa misja kosmiczna z tego państwa zakończona powodzeniem, a sam satelita osiągnął orbitę okołoziemską.

"Pierwszy satelita wojskowy Iranu o nazwie Nur (światło) został wystrzelony dziś rano ze środkowego Iranu [...] Wystrzelenie zakończyło się sukcesem i satelita dotarł na orbitę" - przekazała państwowa telewizja, na którą powołuje się agencja Reutera. Za przeprowadzenie udanej operacji ma odpowiadać elitarny Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej, popularnie nazywany irańską Gwardią Rewolucyjną.

Satelita został wystrzelony z pustynnej wyrzutni w prowincji Markazi na północnym zachodzie Iranu - podała Sepahnews, strona internetowa Gwardii Rewolucyjnej. Jak wskazano, satelita z powodzeniem osiągnął orbitę 425 km nad powierzchnią Ziemi i nadal się na niej znajduje. Do jego wyniesienia miała zostać użyta dwustopniowa rakieta nowego typu.

Z kolei agencja Associated Press podaje, że Gwardia Rewolucyjna poinformowała o udanym wystrzeleniu satelity po kilku miesiącach nieudanych prób. AP zauważa, że na razie nie ma potwierdzenia informacji na ten temat z niezależnego źródła.

Agencja AFP zwraca uwagę, że USA zarzucają Iranowi, że poprzez wystrzeliwanie satelitów chce wzmocnić swoje możliwości w dziedzinie rakiet balistycznych.

Od 2009 roku Iran jest jednym z dwóch, poza Izraelem, bliskowschodnich państw posiadających zdolność do wyniesienia na orbitę satelitów przy pomocy własnych rakiet nośnych. Mimo ambitnych planów rozwojowych ubiegły rok był dla Irańskiej Agencji Kosmicznej wyjątkowo nieudany – z powodu usterek technicznych nie udało się wystrzelić dwóch satelitów, Pajam (wiadomość) i Dusti (przyjaźń), a w sierpniu doszło do eksplozji przy próbie wystrzelenia rakiety przenoszącej satelitę.

Na początku lutego br. Iranowi nie udało się też umieścić na orbicie okołoziemskiej satelity obserwacyjnego Zafar-1. Satelita miał okrążać Ziemię przez dwa i pół roku. Teheran przekonywał, że będzie wykonywać zdjęcia do badań o czysto cywilnym charakterze.

Stany Zjednoczone twierdzą, że irańska technologia umieszczenia satelitów na orbicie może być "zasłoną dymną" dla programu rozwoju pocisków balistycznych, zdolnych do przenoszenia głowic nuklearnych.

Teheran konsekwentnie zaprzecza, jakoby jego dążenia do wystrzelenia satelity stanowiły przykrywkę dla rozwoju pocisków dalekiego zasięgu i twierdzi, że nigdy nie dążył do rozwoju broni jądrowej.

PAP - mini

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 8
dd
środa, 22 kwietnia 2020, 13:26

Każdy kraj ma prawo do pokojowego korzystania z przestrzeni kosmicznej. Są kraje które hurtowo wystrzeliwują na LEO dziesiątki satelitów zarzekając się że szerokopasmowa łączność satelitarna nie będzie służyła celom militarnym. Iran dołącza do elitarnego klubu państw mających zdolność do wynoszenia własnych satelitów. Następni w kolejce ? Brazylia, Norwegia, Australia, RPA no i Polska z Bursztynem.

ciekawy
środa, 22 kwietnia 2020, 23:39

Dlaczego zakładasz, ze Iran chce korzystać pokojowo z przestrzeni kosmicznej? Przecież ich najwyższe władze wielokrotnie zapowiadały zniszczenie innego państwa.

eDZIO
czwartek, 23 kwietnia 2020, 17:11

Najwiekszym zagrozeniem teraz jest Iran sprzedajacy swoje uslugi transportowe innym krajom. Z uwagi na sankcje, problemy gospodarcze i ograniczone grono klientow ich oferta moze przebic spacex.

środa, 6 maja 2020, 12:01

Jaka "oferta"???

Dudley
środa, 22 kwietnia 2020, 15:56

Na Polskę to bym w tej dekadzie nie liczył. To jak na razie jest trochę bardziej zaawansowane modelarstwo. Gdybyśmy chcieli na poważnie zająć się tym tematem, to nawiązalibyśmy współpracę z firmami z Ukrainy. Oni mają technologię, kadrę i brak funduszy, przy odrobinie chęci i pewnie jak przy tej branży niewielkich pieniądzach, moglibyśmy przeskoczyć dekady mozolnej pracy i miliardy dolarów środków. Niestety jest tak jak za komuny, pewnych technologi nie wolno nam rozwijać. Napiszę więcej , w dziedzinie nowych technologi mieliśmy za komuny większą wolność jak obecnie, by nie wspomnieć np techniki laserowej.

środa, 6 maja 2020, 12:02

Nie kłam. Za komuny nie mogliśmy rozwijać technologii bez zgody wielkiego brata.

Davien
środa, 22 kwietnia 2020, 18:45

Dudley wiec niby jakich to technologii nie wolno w Polsce rozwijać i kto niby to blokuje?, czeka, ale z dowodami:)

asc
czwartek, 7 maja 2020, 23:37

Podaj wysokosc maksymalna osiagana przez polskie rakiety? Albo podaj czy mozemy konstruowac i produkowac rakiety o duzym zasiegu?

Tweets Space24