EXATEL: Wiceprezes Magryś o satelitarnych planach i inwestycjach spółki [Space24 TV]

8 czerwca 2021, 10:45

Firma EXATEL S.A. finalizuje samodzielną inwestycję w budowę naziemnej stacji łączności satelitarnej - tzw. teleportu satelitarnego. W wypowiedzi udzielonej Space24.pl wiceprezes Rafał Magryś przedstawia bliżej ten aspekt rozwoju polskiej spółki, zwracając także uwagę na jej bieżące ambicje i potencjał do pełnienia roli "prime contractor'a” w sektorze kosmicznym (wiodącego integratora rozwiązań końcowych, o zdolności nadawania tempa i kierunku wspólnym przemysłowym inicjatywom).

Wśród głównych założeń planu rozwojowego firmy EXATEL S.A. na rynku technologii kosmicznych wymienia się realizację projektów satelitarnych, z centralnym zamysłem utworzenia Satelitarnego System Obserwacji Ziemi, obejmującego w całości polską konstelację sześciu bazowych mikrosatelitów teledetekcyjnych. "Nie czekamy i chcemy [...] jak najszybciej świadczyć usługi, żeby ten pieniądz, który wypływa w tym momencie, bo jest przekazywany do koncernów zagranicznych, został tutaj w Polsce" - podkreślił w wypowiedzi dla Space24.pl wiceprezes spółki EXATEL, Rafał Magryś. O wspomnianym celu (budowa Satelitarnego Systemu Obserwacji Ziemi) mówi, że to doskonały sposób na skupienie krajowego potencjału przemysłowego i zdolności różnych firm na jednym konkretnym kierunku rozwoju.

Nie mamy ambicji robienia wszystkiego, chcemy współpracować z firmami polskimi - w różnym stylu: czy w kontekście zamówień, czy wejścia kapitałowego, czy transferu technologii, [...] ale pierwszy i podstawowy [to] realizacja tego celu satelitarnego: systemu obserwacji Ziemi.

Rafał Magryś, wiceprezes firmy EXATEL S.A.

Magryś podkreśla przy tym, że stworzenie systemu obserwacji Ziemi to zaledwie wstęp do dalszej rozbudowy potencjału - także na macierzystym gruncie technologii telekomunikacyjnych, gdzie koronnym osiągnięciem, do którego zdąża EXATEL, ma być pozyskanie satelity telekomunikacyjnego na orbicie geostacjonarnej (GEO) i doskonalenie wynikających z tego zdolności dystrybucji sygnału.

W swojej wypowiedzi wiceprezes spółki EXATEL podkreślił, że plany dotyczące satelitów obserwacyjnych są ściśle powiązane ze ścieżką realizacji Krajowego Planu Odbudowy i zgłoszonej tam firmowej inicjatywy. "Udało się przekonać decydentów, żeby zdecydować się właśnie na realizację tej ścieżki kosmicznej - oczywiście całość finansowania z Krajowego Planu Odbudowy to jeszcze długa droga z punktu widzenia ustaleń i na poziomie krajowym, i na poziomie Unii Europejskiej, więc jeszcze chwilę na to poczekamy" - zastrzegł.

KomentarzeLiczba komentarzy: 9
CNH
niedziela, 13 czerwca 2021, 19:06

„Nie mamy ambicji robienia wszystkiego ...” - to może ktoś mi wytłumaczy za zamierza robić Exatel? Czytam ich „ambicje” od ponad roku i dalej nie wiem w czym ta firma specjalizuje się w branży kosmicznej. Jak dalej będzie taka swoboda w tym kraju to czeka nas wysyp np. neurochirurgów po dwutygodniowym kursie na Nowogrodzkiej czy Niepodległości :)

Gal Anonim
środa, 9 czerwca 2021, 14:36

Kiedyś byli "Chłopcy Radarowcy" w piosence A. Rosiewicza, którzy byli przebierańcami, a teraz mnóstwo chłopców PR-owców, którzy tylko gadają o planach, a dokonań zero. Z takim podejściem Exatel, spółka pod nadzorem Ministerstwa Aktywów Państwowych nie jest wiarygodnym partnerem w przedsięwzięciach kosmicznych. Polecam komentarz kol. Seweryna pod poprzednim artykułem o tej firmie. Zero dorobku technicznego w zakresie budowy satelitów, ani związanej z tym infrastruktury. Bicie piany i plan skoku na kasę podatnika polskiego. Smutne.

Mniej gadaj wiecej rob
środa, 30 czerwca 2021, 11:43

Proszę, stacja naziemna komunikacji satelitarnej postawiona w 8 miesięcy, a Ty czego dokonałeś w tym czasie? https://www.space24.pl/prezentacja-satelitarnej-stacji-naziemnej-firmy-exatel-space24-tv-relacja

asd
wtorek, 8 czerwca 2021, 18:21

Wszystko to -mikro i -nano a kiedy pełnowymiarowe ?

Eytu
sobota, 12 czerwca 2021, 15:01

Jak Polska zacznie wydobyć diamenty.

Astroludek
wtorek, 8 czerwca 2021, 16:51

Przecież Ci Państwo w Exatelu nie zbudowali jeszcze ani jednego satelity, nawet w kategorii "New space". W jaki sposób oni chcieliby zostać od razu "prime'em" (głównym integratorem)? To przecież jakieś kompletne nieporozumienie - szkoda kasy na taki projekt. Mam cichą nadzieję, że mimo całego tego medialnego szumu, który robi Exatel skończy się tak jak z WZE Zielonka, które też chciało budować swoją konstelację satelitów: https://www.space24.pl/kowalczuk-o-nanosatelitach-wze-myslimy-o-wiele-szerzej-niz-tylko-o-polskim-rynku

Marklar
środa, 9 czerwca 2021, 02:56

Przecież wyraźnie piszą o współpracy z innymi podmiotami w tym zakresie.

cbk
piątek, 11 czerwca 2021, 14:03

Słowo współpraca oznacza dzielenie się pracą a nie, że jeden zasuwa a drugi nim szefuje (bez kompetencji) - po co komu współpraca z taką firmą (oprócz przypadków patologicznych). Był już WAT, PGZ, Zielonka, PCO, PitRadwar (wszyscy o kilka poziomów wyżej niż Exatel) z nastawieniem my tu zaraz, jak ruszy z kopyta, to wymiękną wszystkie firmy w branży kosmicznej i co i nic. Realizacja planów 0%. Niestety polski sektor obronny (ten państwowy) to zwykła patologia - jak to mówią ludzie z ESA - empty box. Podwozie do kraba z Korei, drony z Turcji itp. itd. - ot takie są realia polskiej zrobojeniówki

czwartek, 10 czerwca 2021, 11:55

"WZE Zielonka (...) czyni starania o uzyskanie zdolności produkcyjnych w zakresie wytwarzania lekkich systemów satelitarnej obserwacji Ziemi"

Tweets Space24