Reklama

SATELITY

Chiny: komercyjno-wojskowe starty kolejnej partii satelitów

Start rakiety Chang Zheng 6 z demonstratorami KL-Beta, fot. CASC [spacechina.com]
Start rakiety Chang Zheng 6 z demonstratorami KL-Beta, fot. CASC [spacechina.com]

Na przełomie lipca i sierpnia rakiety Długi Marsz (Chang Zheng) wyniosły na orbitę wiele użytecznych ładunków. Poza egzemplarzem o przeznaczeniu wojskowym pojawiły się dwa komercyjne demonstratory i jeden satelita dostarczający usługę telewizji satelitarnej.

Pierwsza z omawianych misji – Tianhui 1 – wystartowała 29 lipca o 11:45 czasu pekińskiego (5:45 CEST) z ośrodka Jiuquan. Rakietą nośną był system Chang Zheng 2D.

Operatorem satelity jest Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza, przez co niestety zbyt wielu informacji na temat jego funkcjonowania nie ma, poza oficjalnym stwierdzeniem, że obiekt ma pomóc w dogłębnym badaniu lądów i w opracowaniu dokładniejszych map. Wobec zainstalowanych na pokładzie Tianhui kamer o rozdzielczości przestrzennej wynoszącej 5 metrów na piksel oraz faktu, że operatorem są siły zbrojne, należy przewidywać, że obiekt może służyć wielkoobszarowemu rozpoznaniu i celom szpiegowskim.

Wcześniej Chiny dostarczyły już na orbitę trzy inne satelity konstelacji Tianhui 1 - były wystrzeliwane w latach 2010, 2012 i 2015.

Kolejne starty wydarzyły się już po 3 sierpnia, czyli po nieudanym locie rakiety Hyperbola-1. Przypomnijmy, że był to trzeci jej start (na tylko jeden udany – z lipca 2019 roku). Producentem Hyberboli jest największe prywatne przedsiębiorstwo technologii kosmicznych w Chinach – iSpace. To właśnie ono podało, że ładunek wystrzelony przez Hyperbolę nie był w stanie osiągnąć zamierzonej orbity z powodu błędów przy separacji osłony aerodynacznej ładunku.

I tak już następnego dnia, 4 sierpnia, o godzinie 19:01 (13:01 w Polsce), z Centrum Startowego Taiyuan, przy użyciu rakiety Chang Zheng 6 niespodziewanie wystartował ładunek z dwiema satelitami KL-Beta. Ich celem była orbita heliosynchroniczna. Obiekty z tej serii (oraz wcześniejszej – KL-Alpha) mają przeznaczenie czysto demonstracyjne – sprawdzają możliwości laserowej komunikacji i tłumienia zakłóceń w paśmie Ka. Działają one dla niemieckiego operatora telekomunikacyjnego KLEO Connect GmbH.

Najświeższy chiński lot miał miejsce w nocy z 4 na 5 sierpnia, z kosmodromu Xichang. W czwartek, pół godziny po północy (w Polsce była jeszcze środa, godzina 18:30), system Chang Zheng 3B wyniósł na orbitę geostacjonarną satelitę komunikacyjną Zhongxing-2E (znany szerzej jako Chinasat 2E). Celem tego obiektu z kolei jest poprawne dostarczanie naziemnym odbiorcom usług telewizji satelitarnej, radia i Internetu szerokopasmowego.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama