Reklama

Systemy Nośne

Ariane 5 wyniosła dwa duże satelity telekomunikacyjne [WIDEO]

Fot. Arianespace
Fot. Arianespace

Europejska rakieta nośna z powodzeniem dostarczyła w przestrzeń kosmiczną dwa satelity komunikacyjne. Są to urządzenia dla Arabii Saudyjskiej i Indii, kierowane na orbitę geostacjonarną. Każde z nich powinno zachować sprawność przez co najmniej półtorej dekady.

Pojazd Ariane 5 wystartował z kosmodromu w Gujanie Francuskiej 5 lutego br. o godzinie 22:01 CET. Realizowana tym razem przez ów system nośny misja nosiła oznaczenie VA247.

Już po 49 sekundach od startu rakieta osiągnęła prędkość 1195 km/h. Pomocnicze boczne silniki na stały materiał pędny (strap-on solid rocket boosters) zakończyły swoją pracę w około 140 sekund po rozpoczęciu misji, po czym oddzieliły się od korpusu rakiety, by spaść do oceanu. 3 minuty i 21 sekund po starcie, na wysokości 109 km, odrzucona została owiewka, chroniąca ładunek użyteczny przy przedzieraniu się rakiety przez gęste warstwy atmosfery w początkowej fazie lotu.

Obydwa transportowane przez Ariane 5 satelity trafiły na geosynchroniczną orbitę transferową (GTO). Stąd już z użyciem własnych systemów napędowych, dostaną się na orbitę geostacjonarną.

Jako pierwszy, po 27 minutach od rozpoczęcia misji, od górnego członu rakiety oddzielił się satelita Saudi Geostationary Satellite 1/Hellas Sat 4 (HS4-SGS1). To ważące 6495 kg urządzenie składa się w istocie z dwóch modułów. Pierwszy z nich, Saudi Geostationary Satellite 1 będzie wykorzystywany m.in. przez instytucję naukowo-technologiczną z Arabii Saudyjskiej: King Abdulaziz City for Science and Technology (KACST). Drugi segment ma natomiast pracować na rzecz mającego swoją siedzibę na Cyprze operatora Hellas Sat, będącego spółką zależną przedsiębiorstwa Arabsat.

image
Satelita HS4-SGS1 podczas testów. Fot. Lockheed Martin

Satelitę HS4-SGS1 wyprodukował koncern Lockheed Martin. Urządzenie zajmie na GEO pozycję 39°E. Stamtąd będzie świadczyć usługi związane z łącznością dla obszarów Europy, Afryki i Środkowego Wschodu. Jego misja potrwa ponad 15 lat, a może przedłużyć się nawet na okres 23 lat.

Jako drugi, po 42 minutach lotu, od rakiety odseparował się ważący 2536 kg satelita GSAT-31. Wyposażony jest w transpondery pasma Ku. Będzie obsługiwać rejon Indii i Oceanu Indyjskiego.

Satelitę skonstruowała Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych (ISRO). Powstał na bazie platformy satelitarnej  I-2K. Jego przewidywany okres eksploatacji wynosi ponad 15 lat. GSAT-31 będzie umiejscowiony na pozycji 48°E orbity geostacjonarnej.

Reklama

Komentarze

    Reklama