Polska i Luksemburg na rzecz zacieśnienia współpracy w branży kosmicznej

6 grudnia 2019, 17:23
0375dd13-a095-49b5-a091-ac7aaa5f77a4
Fot. Ministerstwo Rozwoju [gov.pl]

W czwartek 5 grudnia w Warszawie odbyło się II Luksembursko-Polskie Spotkanie Biznesowe dotyczące współpracy kosmicznej. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli administracji publicznej, przedsiębiorców oraz ekspertów przemysłu kosmicznego z Luksemburga i Polski. W spotkaniu uczestniczyła m.in. minister rozwoju Jadwiga Emilewicz oraz wicepremier, minister gospodarki i zdrowia Wielkiego Księstwa Luksemburga, Etienne Schneider.

Rozmowy dotyczyły potencjału rozwoju technologii kosmicznych. Eksponowanym aspektem był temat partnerstwa naukowo-biznesowego oraz rozwiązań, które charakteryzuje potencjał do wdrożenia na rynek. Spotkanie było też okazją do wymiany doświadczeń i nawiązania współpracy między luksemburskimi i polskimi podmiotami branży kosmicznej.

Jak zaznaczyło w swoim komunikacie na temat spotkania Ministerstwo Rozwoju, sektor kosmiczny zaliczany jest do najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych technologicznie gałęzi przemysłu. "Innowacyjne rozwiązania, które wdrażane są w branży kosmicznej, często znajdują zastosowanie również w innych dziedzinach, dzięki czemu zwiększa się ich konkurencyjność. To wszystko sprawia, że przemysł kosmiczny odgrywa coraz większą rolę w rozwoju gospodarki polskiej, europejskiej i światowej" - powiedziała obecna na spotkaniu szefowa Ministerstwa Rozwoju, Jadwiga Emilewicz.

Jednym z priorytetów Luksemburga w branży kosmicznej jest z kolei konsolidacja i rozwój kompetencji w dziedzinie telekomunikacji satelitarnej, a także pokrewnych systemów naziemnych. Rozwój w tym obszarze jest także jednym z priorytetów Polskiej Strategii Kosmicznej z 2017 roku.

Współpraca Polski i Luksemburga ma od pewnego czasu także swoje umocowania prawne. W zeszłym roku w Luksemburgu zostało podpisane memorandum o współpracy w zakresie działalności kosmicznej, ze szczególnym uwzględnieniem badań oraz wykorzystania zasobów kosmicznych (tzw. górnictwo kosmiczne). Pięcioletni wymiar porozumienia obejmuje wymianę informacji i ekspertyz w obszarze technologii kosmicznych, a także konsultacje dotyczące polityk i zagadnień prawnych z tego obszaru.

Rok temu, a dokładnie 28 września 2018 roku Luksemburg i Polska podpisały Porozumienie, które stanowi podstawę luksembursko-polskiej współpracy w poszukiwaniu i użyciu kosmicznych zasobów naturalnych. Nie jest przypadkiem, że Polska była drugim europejskim krajem, z którym Luksemburg podpisał Porozumienie o współpracy w dziedzinie kosmicznej. Od początku istnienia luksemburskich inicjatyw kosmicznych, polscy przyjaciele i partnerzy wykazywali przyjazne i żywe zainteresowanie naszymi planami i działaniami. Było to w czasach, w których znacznie bardziej zaawansowane kosmicznie nacje nie brały luksemburskich, ambitnych planów zbyt poważnie. Sytuacja była zgoła odmienna w Polsce, co oczywiście może być tłumaczone faktem, że ma ona starsze doświadczenia z kosmosem niż Luksemburg, który dopiero w 1985 rozpoczął działalność kosmiczną wraz ze utworzeniem spółki satelitarnej Société européenne des satellites (SES).

Conrad Bruch, ambasador Luksemburga w Polsce

Rok temu - dokładnie 28 września 2018 roku Luksemburg i Polska podpisały Porozumienie o współpracy w dziedzinie kosmicznej, które stanowi podstawę luksembursko-polskiego współdziałania w poszukiwaniu i użyciu kosmicznych zasobów naturalnych. Polska była drugim europejskim krajem, z którym Luksemburg podpisał tego typu układ.

Źródło: Ministerstwo Rozwoju

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Pedro-Krak
piątek, 10 stycznia 2020, 13:28

Uwielbiam takie „Kosmiczne Sucharki” od Defence24. Proszę o więcej. Dobre samopoczucie, wiara we własną wielkość uczestników udzielają mi się samego rana i pomagają w pracach domowych.

Gall Anonim
sobota, 7 grudnia 2019, 23:15

Była inicjatywa EX-PL, która powstała w Polsce ukierunkowana na zasoby. I nic. Dużo PR-u. Zero konkretu. Tutaj podobnie. PR i zero konkretu.

Rr
sobota, 7 grudnia 2019, 23:14

Dwie potęgi się zebrały

Politolog
piątek, 6 grudnia 2019, 19:17

Dużo fasadowego gadania zero jak zwykle konkretu.

Tweets Space24