Izraelski satelita teledetekcyjny Ofek-16 wszedł do służby [KOMENTARZ]

7 października 2020, 14:17
Observation Satellites_1920x525
Ilustracja: IAI [iai.co.il]

Jak powiadomiło izraelskie ministerstwo obrony, tamtejsze struktury operacyjne - na czele z wywiadem wojskowym Aman - oficjalnie rozpoczęły użytkowanie najnowszego elektrooptycznego satelity rozpoznania obrazowego, Ofek-16. Instrument ten, znajdujący się na orbicie od początku lipca tego roku, powstał na bazie narodowego potencjału przemysłowo-inżynieryjnego i ma wnosić nową jakość do zdolności operacyjnych izraelskich sił zbrojnych na Bliskim Wschodzie. Jednocześnie wskazuje się, że możliwości nowego satelity można rozpatrywać szerzej.

Izrael deklaruje, że wraz z uruchomieniem satelity Ofek-16 wzmocnił swoje zdolności w zakresie wywiadu satelitarnego i rozpoznawania zagrożeń dla bezpieczeństwa państwa w skali regionu. Jak zapewniono w oficjalnym oświadczeniu Ministerstwa Obrony Izraela, system ten uzyskał już pełną gotowość do służby i przeszedł na początku października pod kontrolę wywiadu wojskowego - zwiększając zdolności do pozyskiwania cennego urobku wywiadowczego przede wszystkim w regionie Bliskiego Wschodu, ale nie tylko.

Po trzech miesiącach od umieszczenia na orbicie, Ofek-16 został oficjalnie przekazany Jednostce 9900 Izraelskich Sił Obronnych (IDF) i rozpoczął operacyjne działanie. Okres pomiędzy 6 lipca 2020 roku, a ostatnią niedzielą został wykorzystany do sprawdzenia obsługi i kalibracji podsystemów satelity. Czynności były dokonywane zarówno ze strony izraelskiego ministerstwa obrony, jak i rodzimego koncernu Israel Aerospace Industries (IAI).

Jak wskazał „The Jersualem Post”, cała ceremonia przekazania do użytkowania nowego satelity szpiegowskiego odbyła się w stacji kontrolnej IAI. Uczestniczyli w niej chociażby Szef Administracji ds. Technologii Kosmicznych i Satelitarnych w ministerstwie obrony Izraela - Amnon Harrari, IAI EVP oraz Dyrektor Generalny ds. Systemów, Rakiet i Przestrzeni Kosmicznej - Boaz Levy, a także Shlomi Sudari, reprezentujący wydział technologii kosmicznych IAI.

Co interesujące, nawet samo testowanie satelity przed rozpoczęciem codziennego VISINT w służbie na rzecz Jednostki 9900 (integrującej zróżnicowane źródła danych wizualnych oraz pozwalającej na ich interpretację na rzecz wojsk, służb oraz wywiadu), pozwoliło już na zdobycie skądinąd cennych informacji wywiadowczych. Satelita wykonywał bowiem serię próbnych zobrazowań nad Syrią. Efektem tego były opublikowane w sierpniu br. "próbki" zdjęć ukazujących starożytną architekturę w Palmirze (m.in. amfiteatr i świątynię zniszczone w toku walk z islamistami).

Jak można domniemywać, był to pokaz swoistej siły wywiadu obrazowego, ukierunkowany na wywołanie zamierzonej reakcji wśród Hezbollahu i coraz bardziej aktywnego u granic Izraela państwa irańskiego. Trzeba podkreślić, że również przy okazji prac nad Ofek-11 Izrael chwalił się całkiem udanymi zdjęciami kompleksu prezydenckiego w Syrii. Stąd, cele syryjskie można wskazać za ulubiony obszar działań propagandowych izraelskiego programu satelitów szpiegowskich.

Przy wprowadzaniu do użytku Ofek-16, koncern IAI był głównym wykonawcą satelity i wynoszącej go rakiety, zaś inna izraelska firma zbrojeniowa, Elbit Systems odpowiadała za opracowanie systemu zaawansowanej kamery teledetekcyjnej oraz szeregu innych składników ładunku użytecznego. Generalnie, zauważa się, że Ofek 16 dzięki kamerze elektrooptycznej o wysokiej rozdzielczości, może z wysokości 600 km uchwycić w jednej klatce obszar o powierzchni 15 km kwadratowych, przy rozdzielczości przestrzennej 50 cm.

Napęd użytej rakiety Shavit-2 jest za to dziełem firm Rafael Advanced Defense Systems oraz Tomer. Oprócz wspomnianych spółek, w zbudowaniu i uruchomieniu nowego izraelskiego satelity szpiegowskiego brały udział również przedsiębiorstwa Rokar oraz Cielo. Oczywiście, na etapie projektowania i opracowywania Ofek-16 zaangażowani byli też przedstawiciele wywiadu wojskowego oraz sił powietrznych Izraela.

Izraelskie satelity są wysyłane w przestrzeń kosmiczną ze sporą regularnością począwszy od 1988 roku, wraz z ulokowaniem na orbicie satelity Ofek-1, wystrzelonego wówczas z Palmachim Air Base IDF. Od 1995 roku Izrael dysponuje satelitami zdolnymi do prowadzenia wywiadu obrazowego i przekazywania danych do centrum operacyjnego w Izraelu.

Wspomniany już szef programu kosmicznego IAI - Shlomi Sudari, po wystrzeleniu Ofek-16 w tym roku miał podkreślić, że sieć satelitów Izraela pozwala obserwować cały Bliski Wschód - a nawet "trochę więcej". Media w Izraelu zauważają, iż Ofek-16 posiada lepsze możliwości aniżeli wcześniejszy Ofek-11, wystrzelony na orbitę nie tak dawno, bowiem w 2018 roku. Co do ogółu, pełny zakres tych zdolności nie jest znany, jako pilnie strzeżona tajemnica państwowa. Można jednak przypuszczać, że rozpatrywane zdolności rozciągają się nie tylko geograficznie, ale i technicznie - poza publicznie deklarowany wymiar, mogąc zapewniać chociażby wyraźnie lepsze parametry rozdzielczości przestrzennej, podglądu multispektralnego i pola obserwacji.


image
Z oferty Sklepu Defence24 - polecamy!

 

KomentarzeLiczba komentarzy: 21
mustafa
wtorek, 9 lutego 2021, 11:13

NIECH POLSKI RZĄD MON ZAMÓWI I ZAKUPI IZRAELSKIE SATELITY RÓŻNEGO TYPU

gnago
czwartek, 8 października 2020, 12:18

jeden, znaczy się, co kilkadziesiąt minut mamy aktualizację danego terenu. A Polska musiałaby mieć kilka podobnych aby odświeżanie informacji było co te 15 minut. Przy okazji i słaby system nawigacyjny można byłoby zrobić tj. tzn. co najmniej trzy satelity z sygnałem w zasięgu widoczności odbiornika

CdM
czwartek, 8 października 2020, 14:35

Jaki konkretnie typ orbity na LEO pozwala na obrazowanie co kilkadziesiąt minut przez jednego satelitę obszaru, który leży dość daleko od równika?

gnago
piątek, 9 października 2020, 19:30

Znaczy ten i poprzednie modele

CdM
poniedziałek, 12 października 2020, 13:53

Tja... A jaki typ orbity pozwala na zobrazowanie tego samego obszaru co 15 minut obszaru za pomocą kilku (<10) satelitów na LEO - powiedzmy z hmax 600 km?

block
czwartek, 8 października 2020, 09:59

Nam wystarczą dwa na wschód i jeden na zachód.

Milwaw
czwartek, 8 października 2020, 02:35

Własne niezależne satelity wojskowe obserwacyjne jak i komunikacyjne oraz samoloty AEW to powinien być jeden z priorytetów modernizacji polskiej armii dla skutecznego wywiadu , komunikacji i wskazywania celów uzbrojeniu precyzyjnemu .

Logistyk
wtorek, 13 października 2020, 00:26

" dla skutecznego wywiadu , komunikacji i wskazywania celów uzbrojeniu precyzyjnemu ." Dlatego nie będzie satelity.

jerry
wtorek, 13 października 2020, 11:55

DO KŁA DNIE !

Bursztyn
czwartek, 8 października 2020, 02:00

Pierwsze zdjęcia satelity to była Palmyra Interesujące i historyczne

Tweets Space24