Izraelczycy pokazują, co potrafi ich nowy satelita teledetekcyjny

1 września 2020, 16:57
16 תמונות מסוריה2
Fot. Ministerstwo Obrony Izraela [mod.gov.il]

Ministerstwo Obrony Izraela ujawniło pierwsze zobrazowania pochodzące z najnowszego narodowego satelity obserwacji Ziemi, Ofek 16. Wystrzelony w lipcu 2020 roku instrument ma przeznaczenie militarne i działa w ramach obronnego systemu zwiadu i rozpoznania obrazowego.

Upublicznione 25 sierpnia br. trzy osobne zobrazowania wykonano nad terytorium Syrii - ukazują one ruiny starożytnego miasta Palmira, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na zobrazowaniach widać m.in. rejon świątyni zniszczonej w 2015 roku w wyniku detonacji ładunku wybuchowego podłożonego przez bojówki ISIS.

Satelita Ofek-16 został wystrzelony na orbitę okołoziemską 6 lipca br. o godz. 04.00 nad ranem czasu lokalnego (03:00 czasu polskiego - CEST) z bazy sił powietrznych Palmachim. Start przeprowadzono z użyciem izraelskiego systemu nośnego Shavit-2 (z hebr. Kometa), wywodzącego się w dużej mierze od izraelskiej rakiety balistycznej Jerycho-2.

Ładunek użyteczny Ofek 16 stanowi precyzyjna kamera Jupiter Space, zaprojektowana i wyprodukowana w zakładach firmy Elbit Systems. Z przedstawionej oficjalnej specyfikacji technicznej wynika, że jest to kamera wielozakresowa (multispektralna), zdolna do przechwytywania obrazów obejmujących obszar do 15 kilometrów kwadratowych - z rozdzielczością do 50 centymetrów na wysokości 600 kilometrów nad Ziemią.

image
Fot. Ministerstwo Obrony Izraela [mod.gov.il]

Zgodnie z oficjalnym przekazem izraelskiego resortu obrony, start Ofek 16 był pierwszym wystrzeleniem satelity szpiegowskiego od czasu umieszczenia Ofek 11 na orbicie w 2016 roku. Fundamentalne znaczenie działania i rozwijania takich technologii narodowym wysiłkiem, potencjałem narodowego przemysłu podkreślił minister obrony Izraela, Benny Gantz.

Najnowszy satelita do niedawna przechodził jeszcze testy w kosmosie, które miały potwierdzić jego gotowość operacyjną do rozpoczęcia służby. Instrument ma dostarczać wysokiej jakości zobrazowania do Jednostki 9900 Sił Obronnych Izraela, która zajmuje centralne miejsce w izraelskiej strukturze organizacyjnej rozpoznania satelitarnego.

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 12
fgjfghj
czwartek, 15 października 2020, 01:31

Jak się tak napatrzą to tak ich później w nocy nienawidzą ;)

Jerycho
środa, 2 września 2020, 17:54

A 2 pokojowe irańskie atomowki świecą w kosmos Łatwo je zobaczyć z geo 260.. Polecam YouTube

xxe
środa, 2 września 2020, 16:17

Myślę że prezentowana rozdzielczośc to jest na potrzeby medialne. Natomiast na potrzeby operacyjne niejednego by zaskoczyła swoją ostrością. Tak jak np w przypadku USA

Observer
środa, 2 września 2020, 10:03

Pamiętajmy kto wspierał ISIS : turcja. Nawet teraz jak zniszczono więzienie z którego uciekło setki bojowników isis. Bojownicy ci za pomocą turcji zabijają sobie teraz ludzi w Libii a turcja im þłaci. Niestety Syria nie działa jak Irak który tych zbrodniarzy po prostu wiesza.

Derwisz
środa, 2 września 2020, 16:04

Arabia Saudyjska wpakowała ponad 23 mld USD w ISIS co wk###### USA w Iraku Wahabici chcieli kalifatu jak nowy model państwa Jak to się skończylo to widać Ruina Bieda Brud

Kerry
wtorek, 1 września 2020, 23:54

W pracy codziennie wykorzystuje zdjęcia satelitarne dostarczane przez państwowe i prywatne satelity na całym świecie i pierwszy raz słyszę o takiej jednostce rozdzielczości zdjęcia satelitarnego. Komercyjne zdjęcia wysokiej rozdzielczości pozwalają zmierzyć wymiary doniczki na balkonie więc...

Lotnik
środa, 2 września 2020, 03:35

Te doniczki to nie z satelity a raczej z pułapu lotniczego. No chyba, że to bardzo duże doniczki - cywilne zdjęcia satelitarne mają maks 20 cm per piksel.

Fotopstrykacz amator
czwartek, 3 września 2020, 15:48

Ok 25 lat temu na wystawie Fotokina Amerykanie ujawnili zdjecia z satelity rosyjskiego żołnierza siedzącego na manewrach obok BTRa. Czytał gazete. Na zdjęciu widać było tylko lekko rozmyty tytuł gazety: Prawda. Zastanawialismy się wtedy, skoro pokazali bez oporów publicznie t a k i e zdjęcia, c z e g o wtedy na pewno n i e chcieliby pokazać? A od tamtej pory upłynęło już co najmniej 25 lat. Ciekawe, c z e g o by nam d z i ś nie pokazali?

Tweets Space24