Satelity USA pod rosyjską obserwacją. „Wykryto anormalną aktywność na orbicie”

31 stycznia 2019, 08:59
0ESPAStar_hi
Satelita EAGLE (koncepcja graficzna). Ilustracja: Orbital ATK

Jak podaje serwis Sputnik, rosyjskie ośrodki monitorowania przestrzeni kosmicznej powiadomiły o zaobserwowaniu niespodziewanych manewrów na orbicie geostacjonarnej w wykonaniu amerykańskich satelitów. Anormalne zachowanie miało dotyczyć misji eksperymentalnego satelity EAGLE, wyposażonego w co najmniej trzy wyczepiane moduły subsatelitarne różnego przeznaczenia. Rosjanie zwrócili baczniejszą uwagę na dwa z nich: obiekty USA-285 oraz USA-286.

W przekazie zainicjowanym przez serwis Sputnik wskazano na ponadprzeciętną aktywność i nieregularne manewry amerykańskich pojazdów kosmicznych wystrzelonych w zintegrowanej konfiguracji w ramach misji EAGLE w dniu 14 kwietnia 2018 roku. Rosyjskie systemy monitorowania przestrzeni okołoziemskiej miały wykryć odłączenie aparatury subsatelitarnej po dotarciu systemu na odległą orbitę geosynchroniczną wraz z dniem 23 kwietnia 2018 roku. Uwagę Rosjan przykuły głównie dwa pomniejsze obiekty, określone w upublicznionym przekazie jako USA-285 oraz USA-286.

Zgodnie z doniesieniami serwisu Sputnik, zaobserwowane liczne manewry obu pojazdów opisano w raporcie przedstawionym przez ośrodek naukowy „Astro-Cosmic Scientific Centre” (nazwa, za którą kryje się prawdopodobnie obserwatorium astronomiczne Instytutu Fizycznego im. P.N. Lebiediewa w Moskwie). W treści opracowania zostały rzekomo podkreślone wykryte zdolności co najmniej jednego z obserwowanych obiektów subsatelitarnych do wykonywania skomplikowanych manewrów na orbicie. Nie podano jednak konkretnie, jaki charakter i zasięg oddziaływania miały obserwowane manewry. Śledzenie zachowania amerykańskich pojazdów kosmicznych miały umożliwić instrumenty obserwacyjne rosyjskiego Autonomicznego Systemu Ostrzegania przez Zagrożeniami w Przestrzeni Kosmicznej.

Serwis Sputnik zestawił powyższe doniesienia z zadeklarowaną niedawno przez amerykański rząd świadomością rosnącego znaczenia kosmosu jako pola zbrojnej rywalizacji międzynarodowej. Misja modułowa EAGLE ma charakter militarny, będąc efektem prac doświadczalnych laboratorium badawczego Sił Powietrznych USA (Air Force Research Laboratory, AFRL). Spośród wskazanych przez Rosjan elementów systemu, każdy z nich był zapowiadany przez autorów projektu jako zaawansowane demonstratory technologiczne zdolne do wykonywania manewrów na orbicie.

Pojazd USA-285, widniejący w oficjalnej specyfikacji technicznej jako Mycroft, to eksperymentalne urządzenie serwisowo-diagnostyczne, którego zadaniem po wyczepieniu z platformy bazowej jest prowadzenie inspekcji i obserwacja działania macierzystego satelity EAGLE. Obiekt domyślnie krąży w otoczeniu pojazdu głównego w odległości ok. 10 km, dysponując prawdopodobnie możliwością nagłej zmiany dystansu w zależności od zaistniałej potrzeby. Podstawą funkcjonowania subsatelity Mycroft jest platforma satelitarna ESPASat, której dostawcą jest firma Orbital ATK (obecnie: Northrop Grumman Innovation Systems).

Drugi ze wspomnianych systemów, USA-286, nie figuruje w specyfikacji jako jawnie zdefiniowany obiekt. Pod kodem tym może kryć się pojazd doświadczalny ARMOR (AFRL-1201 Resilient Spacecraft Bus Development Experiment), stworzony również w laboratorium badawczym Sił Powietrznych USA. Poza jego zdolnością do autonomicznego działania, niewiele jednak o nim wiadomo.

Oprócz obu wychwyconych przypadków, na pokładzie satelity EAGLE miał znajdować się jeszcze co najmniej jeden wyczepiany system subsatelitarny, USA-287. Podobnie jak wcześniejsze, ten również powstał w laboratorium naukowym US Air Force. Szersze potwierdzone informacje o jego specyfice nie są jednak dostępne.

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 21
Davien
czwartek, 7 lutego 2019, 18:11

Anda jak widze juz naprawde nie masz co zmyslac:)0 A niby jak chcesz te satelity unieszkodliwiac?? USA i Chiny mają czym , a Rosja powyżej 50km sobie nie postrzela chyba że im satelita nad Moskwą przeleci:)

anda
środa, 6 lutego 2019, 22:12

Oj Davien uchodzisz za takiego znawcę to się domyśl o co chodzi a powinieneś to widzieć. Każdy kraj posiadający technikę rakietową - kosmiczną ma możliwość unieszkodliwiania satelitów w tani i szybki sposób. Dokładnie opisał to emerytowany inżynier NASA. Jak myślisz dlaczego Rosjanie, Chińczycy przypuszczam, że też Amerykanie w strategicznych urządzeniach mają po dwa albo i trzy systemy nawigacyjne : amerykański, rosyjski, wchodzi chiński i na gwiazdy neutronowe.

Davien
wtorek, 5 lutego 2019, 19:13

O bania jak widze prawda tak zabolała że az sie wymknałes opiekunom i bez nadzory do klawiatury dorwałes by sobie popłakać:)) Ale spokojnie bo jeszcze ja zamoczysz a nowej ci juz nie dadzą:)

bania wania
poniedziałek, 4 lutego 2019, 18:57

Nie Ty jednak jesteś "odporny na wiedzę" a do tego zupełnie pozbawiony zdolności konstruktywnego myślenia. (w końcu za brednie które wypisujesz raczej nikt z "Centrali" nie zapłaci ani centa). Do tego pojęcia nie masz o "wojsku" i wszystkim co z tym związane. Wydaje Ci się, że wiedza z Wikipedii i godziny spędzone przed konsolą do gier robi kogoś "fachowca". A najśmieszniejsze jest to, że w ogóle się nie "uczysz" i pomimo udowodnienia Ci "prezentowania" bzdur, wskazania faktów i źródeł nie wyciągasz z tego żadnych wniosków-przestajesz wówczas "pisać" a za tydzień dwa piszesz dokładnie to samo co wcześniej.

Davien
poniedziałek, 4 lutego 2019, 16:08

Panie bania wania: Nudol czyli inaczej A-235 t5o system antyrakietowy przeznaczony do obrony Moskwy i zależny całkowicie od radaru Don,którego nawet Rosja nie przemieści gdzies indziej a ten jest jedynie pod Moskwa:) Wyrzutnie owszem sa mobilne ale bez radaru to sobie moga strzelac na wiwat a konstrukcji ważącej dziesiatki tysięcy ton nawet nauka radziecka nie przemieści:)) Nie wiem bania , ty tak lubisz sie kompromitowac na okragło czy tylkonie umiesz czytac?:)

Tweets Space24