Satelitarny zapis katastrofy Boeinga w Iranie. "Stało się coś bardzo nietypowego"

9 stycznia 2020, 20:33
Iris_artist_impression_pillars
Zarys planowanego działania satelitarnego systemu zarządzania lotem Iris - ma zostać uruchomiony do 2028 roku. Ilustracja: ESA [esa.int]

Trwa pieczołowite zbieranie danych, które mogłyby rzucić więcej światła na przyczyny tragicznego upadku samolotu Boeing 737-800 ukraińskich linii UIA, chwilę po środowym starcie z lotniska w Teheranie. Śledczy mają już m.in. dostęp do bardziej szczegółowych odczytów i zarejestrowanych parametrów lotu, jakie zbierane są z wykorzystaniem komercyjnych instrumentów satelitarnych. Według nadal stopniowo ujawnianych doniesień, dane te sugerują „nietypowe” okoliczności zaistnienia katastrofy.

O analizowaniu danych satelitarnych związanych z feralnym lotem PS752 linii UIA z Teheranu do Kijowa wspominali już na swojej konferencji prasowej 8 stycznia 2020 roku przedstawiciele władz Kanady, której 63 obywateli zginęło w tej katastrofie (spośród 138 pasażerów ukraińskiego samolotu, którzy do Kanady chcieli się dostać). Premier tego państwa, Justin Trudeau zapowiedział, że jego rząd będzie zabiegał o "gruntowne dochodzenie" w sprawie przyczyn katastrofy, zapowiadając w tej kwestii spotkanie ministra spraw zagranicznych Kanady Francois-Philippe Champagne'a z szefem dyplomacji Iranu. Wskazał również, że Kanada chce uzyskać w najbliższym czasie pozwolenie na obecność swoich specjalistów w Teheranie oraz ich udział w dochodzeniu.

Odpowiadając na pytania o możliwe przyczyny tragedii, Trudeau miał przyznać, że na razie nie może potwierdzić wcześniejszych doniesień agencji Reutera, jakoby według wstępnej oceny zachodnich agencji wywiadowczych, samolot ukraińskich linii lotniczych został zestrzelony. "To bardzo wczesny etap, niebezpiecznie byłoby spekulować" – zacytowano wypowiedź Trudeau w depeszy Polskiej Agencji Prasowej.

Czytaj też: Awaria silnika, czy rosyjska rakieta Tor przyczyną katastrofy Boeinga? Trump: "ktoś mógł popełnić błąd" [AKTUALIZACJA]

Bardziej bezpośrednio na ten temat wypowiedział się natomiast (na tej samej konferencji prasowej) minister transportu Kanady, Marc Garneau. Podkreślił mianowicie: "wskazania z danych satelitarnych sugerują, że samolot wystartował w normalny sposób (...), jednak potem utracono z nim kontakt, co sugeruje, że stało się coś bardzo nietypowego". Odniósł się tutaj do wstępnych doniesień sugerujących, że działający przez pierwsze dwie minuty lotu transponder maszyny i przekazywane parametry wznoszenia nie przejawiały żadnych odchyleń od założonej trasy. Załoga nie meldowała przy tym żadnych kłopotów technicznych.

To natomiast sprzyja spekulacjom dotyczącym nagłego zaistnienia sytuacji niebezpiecznej, związanej z gwałtownym oddziaływaniem czynnika zewnętrznego – w tym możliwego rażenia pociskiem rakietowym obrony przeciwlotniczej. Wersja ta znacząco się uprawdopodobniła w świetle najnowszych doniesień agencji Reutera z godzin wieczornych 9 stycznia, a mówiących o domniemanym zarejestrowaniu przez amerykańskie satelity systemu wczesnego ostrzegania momentu odpalenia „dwóch pocisków tuż przed katastrofą”. Informację w podobnym tonie opublikował magazyn Newsweek, powołując się dodatkowo na amerykańskie i irackie źródła – wskazujące, że do zdarzenia doszło w wyniku omyłkowego zestrzelenia.

Wcześniej tego samego dnia natomiast ukraińskie media podały wiadomość, że amerykańska firma Aireon zadeklarowała wolę udostępnienia posiadanych danych nt. parametrów tragicznego lotu, zarejestrowanych przez siebie z użyciem satelitarnych, cyfrowych systemów śledzenia. Jak podała rzecznik firmy w czwartek 9 stycznia, stosowne dane zostały już przekazane „organom śledczym”.

Firma Aireon specjalizuje się w zapewnianiu globalnie dostępnego systemu monitorowania i nadzoru lotów samolotów liniowych, wykorzystując satelity do gromadzenia bardziej szczegółowych informacji, niż jest powszechnie dostępne w komercyjnych narzędziach do śledzenia lotów. W 2019 roku Aireon dostarczył już aktualne dane dotyczące samolotu Boeing 737 Max, który rozbił się w Etiopii, a także przy podobnej awarii w Indonezji w 2018 roku. Przyspieszyło to wyjaśnienie przyczyny wypadków.

Źródło: PAP/Reuter's/Deutsche Welle

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 17
Adi
piątek, 10 stycznia 2020, 20:19

Popatrz sobie na szczątki wraku charakterystyczne prostokątne otwory.... Sa11, 12,buk tu chodzi nie o to czym ale kto i dla czego..

Sternik
piątek, 10 stycznia 2020, 01:33

Amerykanie i Kanadyjczycy już piszą, że to na pewno zestrzelenie.

Kapitan
piątek, 10 stycznia 2020, 14:44

Oni wiedzieli to od początku, a nie "już piszą", "piszą" to ci śmieszni "dziennikarze". Od czasów zimnej wojny USA posiada satelity zdolne do wykrywania startów międzykontynentalnych rakiet balistycznych i rakiet o mniejszym zasięgu. Takie urządzenia wykrywają nagły rozbłysk w podczerwieni. Podczas zestrzelenia samolotu nad Ukrainą w 2014 roku też zarejestrowali odpalenie pocisku.

Olo
czwartek, 9 stycznia 2020, 23:47

powinno się działać tak jak Aireon, pomagać a nie żerować na spekulacjach. Albo też: mam ale nie udostępnię...

sdsf
piątek, 10 stycznia 2020, 14:52

To co piszesz jest typowe dla Kowalskiego, w grę wchodzi geopolityka i zarządzanie strategią wielkich mocarstw (światowych i regionalnych), więc rządy i służby specjalne lepiej wiedzą co się opłaca, a co się nie opłaca, również dla interesów Kowalskiego, czyli obywatela danego mocarstwa.