Reklama

SATELITY

Satelita Airbusa zbada ziemskie wiatry z kosmosu

Instrument Aladin satelity Aeolus, ilustracja: Airbus Defence & Space via Twitter
Instrument Aladin satelity Aeolus, ilustracja: Airbus Defence & Space via Twitter

Airbus Defence & Space kończy prace nad budowanym dla Europejskiej Agencji Kosmicznej satelitą pogodowym Aeolus, którego głównym zadaniem będzie monitorowanie ziemskich wiatrów. Satelita wyposażony w atmosferyczny, laserowy instrument Dopplera Aladin, którego produkcja właśnie się zakończyła ma trafić na orbitę w 2017 roku. 

Airbus Defence & Space kończy prace nad budowanym dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) satelitą pogodowym Aeolus. Jego głównym zadaniem będzie badanie z kosmosu charakterystyki ziemskich wiatrów. Satelita Airbusa to piąty instrument orbitalny, umieszczony na orbicie przez ESA, a ramach projektu Living Planet Programme (LPP), którego celem jest dokładne badanie i monitorowanie naszej planety. Na bazie programu mają powstać liczne aplikację, przede wszystkim pozwalające na dokładne prognozowanie pogody oraz zarządzanie surowcami.  

Satelita Aeolus ma trafić na orbitę w 2017 roku na pokładzie rakiety nośnej Vega. Start zaplanowano z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Podstawowym instrumentem ważącego ok. 1366 kg satelity ma być zaawansowany, atmosferyczny laserowy instrument Dopplera o nazwie Aladin (Atmospheric LAser Doppler INstrument), którego producentem jest francuski oddział Airbusa. ESA poinformowała, że prace nad tym, najważniejszym elementem satelity składającym się z dwóch laserów, dużego teleskopu i bardzo dokładnych odbiorników właśnie się zakończyły. 

Lasery zamontowane w instrumencie Aladin emitują w stronę Ziemi światło ultrafioletowe, które następnie odbija się od molekuł znajdujących się w powietrzu takich jak małe cząstki kurzu, lodu lub kropelki wody. Rozproszone światło, które wraca do teleskopu zamontowanego na satelicie jest następnie mierzone pozwalając na oszacowanie siły wiatru. 

Satelita Aeolus z instrumentem Aladin ma trafić na orbitę heliosynchroniczną na wysokość ok. 400 km nad powierzchnią planety. Jego misja ma potrwać 3 lata do 2020 roku. Zamontowany na satelicie sprzęt badawczy pozwoli na dokładne badanie występujących na Ziemi wiatrów, z dokładnością do 1 m/s dla pułapu od 0 do 16 km i 2 m/s dla pułapu od 16 do 30 km. Pomiary będą wykonywane nad sprawdzanym obszarem, co 0,1 s, a następnie uśrednianie dla okresu 7 s podczas, których satelita pokonuje dystans 50 km. 

 

 

Reklama

Komentarze

    Reklama