Rosyjskie satelity wojskowe zagrożeniem w Kosmosie

12 października 2015, 16:06

Rosyjski satelita wojskowy zbliżył się niebezpiecznie blisko do satelitów należących do konsorcjum Intelsat. Jest bardzo prawdopodobne, że Rosjanie w ten sposób szpiegują inne konstrukcje znajdujące się na orbicie okołoziemskiej. 

Rosyjski satelita Olymp-K zbliżył się na odległość ok. 10 km od należącego do komunikacyjnego giganta satelity Intelsat 901 i znalazł się pomiędzy nim, a drugim satelitą Intelsat 7. Zdaniem przedstawicieli koncernu Intelsat działania Rosjan w przestrzeni kosmicznej stwarzały zagrożenia dla innych obiektów poruszających się w kosmosie.

Koncern Intelsat - największy na świecie komercyjny dostawca usług telekomunikacyjnych, który ma obecnie na orbicie 75 satelitów nigdy wcześniej nie spotkał się z podobną sytuacją. W związku z tym firma konsultowała się z Departamentem Obrony, w ramach którego zwołano kilka tajnych spotkań dotyczących niebezpiecznych zachowań rosyjskich satelitów na orbicie. Próby kontaktu z Rosjanami podjęte zarówno przez Intelsat, jak i Departament Obrony pozostały jednak bez żadnej odpowiedzi.

Jak podaje serwis Space News powołując się na rzecznika prasowego U.S. Strategic Command’s Joint Functional Component Command (JFCC) mający możliwość manewrowania satelita Olymp-K zbliżył się, co najmniej 3 razy na odległość ok. 5 km do innego niesprecyzowanego satelity. Amerykańskie Siły Powietrzne miały się także przyglądać dwóm innym rosyjskim satelitom Cosmos 2499 i 2504, które mają możliwość manewrowania i mogą być używane do misji szpiegowskich lub jako broń antysatelitarna.

Rosyjski satelita Olimp-K został wyniesiony na orbitę 28 września 2014 roku przez rakietę Proton-M, która wystartowała z kosmodromu Bajkonur. Po kilku miesiącach działania w kosmosie zajął on pozycję na orbicie geosynchronicznej pomiędzy satelitami Intelsat w dniu 4 kwietnia br. Cel misji rosyjskiego satelity nie został ujawniony. Jest bardzo prawdopodobne, że jest on używany szpiegowania innych pojazdów w przestrzeni kosmicznej. 

(AH)

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Cuba
niedziela, 6 grudnia 2015, 11:58

Jesteście ciekawi, czy Rosjanie mają nowoczesne technologie? W odpowiedzi przytoczę wam historię, którą usłyszałem w szpitalu. Podczas rozmowy przypadkowo zeszliśmy na tematy wojskowe i okazało się, że leżę wraz z emerytowanym płk. sił specjalnych LWP. Właśnie on opowiedział mi, jak szukali szczątek rozbitego sowieckiego samolotu wojskowego. Jego ludzie (nurkowie) znaleźli układ scalony wielkości pudełka papierosów z nadrukiem "Made in Japan". Wówczas on zapytał skąd mają takie cacko, skoro ZSRR jest w stanie wojny z Japonią? W odp. usłyszał, że takie urządzenia oni mają pierwsi, a dopiero po ok. 2 lat USA, bo Japończycy nigdy nie wybaczą im ataku na Hiroszimę i Nagasaki. Tak więc, Rosjanie współpracują z najlepszymi w dziedzinie nowych technologii. Nieoficjalnie - mają czym płacić - złoto, diamenty, itp. Metali i kamieni szlachetnych mają w bród, jednak muszą się ograniczać, bo mieliby cały świat przeciwko sobie (groziłby upadek wszystkich gospodarek świata).

hehehe
poniedziałek, 12 października 2015, 19:06

Jak USA wystrzeliwuje manewrujące satelity do szpiegowania innych satelitów to oczywiście "nie stwarzają zagrożenia". Amerykańskie satelity z układami maskowania też nie... A jakie rok temu było oburzenie gdy Rosja w internecie opublikowała fotki najnowszego amerykańskiego satelity szpiegowskiego w Kosmosie - Departament Stanu USA wydał oświadczenie, że to "nieprzyjazny akt ze strony Rosji" i "tak się nie robi" (dlaczego?)! :-)))