Reklama

Komunikacja

Rosyjski satelita telekomunikacyjny trafił na orbitę [Wideo]

  • Fot. Roskosmos

24 grudnia br. rosyjska rakieta nośna Proton-M wyniosła na orbitę okołoziemską nowego, rosyjskiego satelitę telekomunikacyjnego Express AMU1. Częstotliwości, którymi dysponuje, są dzielone ze spółką Eutelsat, stąd drugie oznaczenie satelity to Eutelsat 36C. Start zakończył się sukcesem i nowy sprzęt rozpoczął już pracę na docelowej orbicie . 

24 grudnia br. rosyjska rakieta nośna Proton-M wyniosła na orbitę okołoziemską nowego, rosyjskiego satelitę telekomunikacyjnego Express AMU1. Trwająca 9 godzin i 21 minut misja rozpoczęła się w kosmodromie Bajkonur w Kazachstanie. Dziesięć minut po starcie od Protona-M oddzielił się górny człon rakiety Briz-M, który służy do wynoszenia satelitów na orbitę geostacjonarną. Start zakończył się sukcesem i nowy sprzęt rozpoczął już pracę na docelowej orbicie. 

Operatorem satelity Express AMU1, wyprodukowanego przez koncern Airbus Defence and Space, jest Russian Satellite Communications Company (RSCC), główny rosyjski, państwowy operator satelitów telekomunikacyjnych, podlegający pod Ministerstwo Łączności i Masowej Komunikacji. Express AMU1 zapewni świadczenie usług telewizyjnych w europejskiej części Rosji. Możliwości sprzętu będą dzielone ze spółką Eutelsat i dzięki temu - pod oznaczeniem Eutelsat 36C - zapewni on także ciągłość usługi telewizyjnej w Afryce Subsaharyjskiej

Express AMU1 to satelita telekomunikacyjny o wysokiej przepustowości, bazujący na platformie Eurostar E3000, mogący obsługiwać nawet 70 transponderów w pasmach Ku i Ka. Warto dodać, że w wielowiązkowych antenach działających w tym drugim paśmie zastosowano technologię macierzową, opracowaną przez Airbus Defence and Space. Satelita Express AMU1 ma masę 5900 kg, według założeń ma pracować na orbicie przez  15 lat. Jest to siedemdziesiąty satelita z serii Eurostar, który trafił na orbitę od 1990 roku i piąty, który został wyniesiony w kosmos w tym roku.

Reklama

Komentarze

    Reklama