Roskosmos: zbadamy ścieżki ludzkiej adaptacji do podróży kosmicznych

19 kwietnia 2021, 14:35
6418005914
Rosyjski kosmonauta, Siergiej Riazański - podczas spaceru kosmicznego. Fot. Roskosmos [roscosmos.ru]

"Zamierzamy jeszcze w tym roku rozpocząć badania nad przystosowaniem organizmu człowieka do dalekich i długotrwałych lotów kosmicznych" - zapowiedział (w rozmowie przytoczonej przez agencję TASS) Aleksandr Błoszenko, dyrektor wykonawczy w państwowym przedsiębiorstwie pełniącym rolę rosyjskiej agencji kosmicznej, Roskosmos. Prace mają dotyczyć zarówno warunkowania medycznego, jak i długofalowych rozwiązań z zakresu bioinżynierii - genetycznej oraz komórkowej.

Jak wyjaśnił Błoszenko w przyszłości dla lotów załogowych w daleki kosmos trzeba będzie stosować technologie mające kierunkowy, ściśle określony wpływ na organizm człowieka i jego poszczególne funkcje, a także na jego genom. "Roskosmos zamierza w 2021 r. rozpocząć prace naukowo-badawcze, podczas których ten problem będzie badany" - powiedział Błoszenko. W pracach ma uczestniczyć m. in. Instytut Problemów Medyczno-Biologicznych Rosyjskiej Akademii Nauk i Ministerstwo Zdrowia.

Według wypowiedzi łączonej przez TASS z przedstawicielem Roskosmosu, badania w tym kierunku prowadzone są już na niektórych wyższych uczelniach. Błoszenko podkreślił, że podczas długotrwałych lotów w daleki kosmos na organizm człowieka działają wysoce szkodliwe i agresywne czynniki, takie jak brak ciążenia i promieniowanie kosmiczne wpływające destrukcyjnie na system nerwowy, a także na strukturę kostną i mięśniową ciała człowieka.

Celem prac ma być przede wszystkim uzyskanie preparatów medycznych, które pomogą zwalczać te negatywne czynniki. Jak wyjaśnił Błoszenko droga do uzyskania takich substancji będzie długa i będzie wymagać długotrwałych badań laboratoryjnych i klinicznych.

Dodatkowo, inżynieria genowa ma - jak stwierdził Błoszenko -  jeszcze lepiej przystosować człowieka, a zwłaszcza jego psychikę, do długotrwałego przebywania w nieprzyjaznym środowisku przestrzeni kosmicznej. Na razie nie wskazuje się jednak, jak dalece idące miałyby być te badania i jakich eksperymentalnych kierunków mogłyby dotyczyć.

We wrześniu 2020 roku naukowcy zasygnalizowali wyniki badań wskazujących na specyficzne skutki długotrwałego pobytu w kosmosie na strukturę mózgu. W wyniku długotrwałego przebywania w stanie mikrograwitacji zmienia się rozkład istoty białej i szarej w mózgu. Naczynia i komory mózgowe również się powiększają i jest w nich więcej płynu mózgowo-rdzeniowego. Naukowcy są przekonani, że w ten sposób układ nerwowy dostosowuje się i zwraca większą uwagę na te obszary mózgu, które są odpowiedzialne za kontrolowanie ruchów i wyczuwanie położenia różnych części ciała względem siebie.

Wcześniej rosyjscy naukowcy wraz z kolegami z Kanady badali wpływ lotów kosmicznych na skład białkowy krwi. We wnioskach podkreślili, że organizm ludzki reaguje na stan nieważkości jak na czynnik patogenny, a układ odpornościowy aktywuje w takich warunkach wszelkiego rodzaju mechanizmy obronne.

Źródło: PAP/TASS


image
Z oferty Sklepu Defence24.pl

 

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 8
bender
wtorek, 20 kwietnia 2021, 15:38

Czyli dekady po rekordach pobytu człowieka na orbicie Roskosmos zajmie się badaniami "nad przystosowaniem organizmu człowieka do dalekich i długotrwałych lotów kosmicznych". Brzmi jak skok na kasę, zwłaszcza, że "droga do uzyskania takich substancji będzie długa i będzie wymagać długotrwałych badań laboratoryjnych i klinicznych."

ciekawy
poniedziałek, 19 kwietnia 2021, 21:48

A gdzie to i czym oni chcą podróżować po tym kosmosie?

Urko
środa, 21 kwietnia 2021, 00:23

Podpisali z Chinami umowę o współpracy przy budowie nowych baz kosmicznych i jednocześnie zaczęli narzekać, że MKS jest już stara i "zużyta" i niedługo trzeba będzie z niej zrezygnować, albo mocno zainwestować w jej remont. Tak więc wygląda na to, że chcą się przesiąść na chińskie rakiety a Chińczycy podobno wybierają się na Księżyc. Jeśli to było na poważnie, a nie tylko jako zagrywka, to masz odpowiedź na oba pytania... ;)

Davien
piątek, 23 kwietnia 2021, 15:23

Urko, a czym tam polecą?? Jedynie dwie rakiety Chińskei mają jako taki udżwig czyli LM5B i LM7 i obie maja całe 3 misje. LM9 to najwcześneij 2030r.

Wed
piątek, 23 kwietnia 2021, 14:13

Nie tyle zaczęli narzekać na MSK, co oficjalnie przyznali się do tego, ze rosyjski moduł jest w takim stanie, że nie potrafią go już naprawić (tak w wypowiedzi szefa Roskosmosu).

Wojtek
czwartek, 22 kwietnia 2021, 14:52

Przesiąść na chińskie rakiety, przeczytałeś chociaż co napisałeś, chińskie rakiety to technologia Rosjan z lat 60 ub. wieku ...

GB
czwartek, 22 kwietnia 2021, 11:59

Żeby współpracować z Chińczykami trzeba mieć kasę, a tej Rosja nie ma.

ciekawy
środa, 21 kwietnia 2021, 21:59

Chińczykom potrzebny jest balast? Poważnie myślisz że kiedy Chinczycy wyślą załogową misję na Księżyc to w składzie będą Rosjanie??? :)

Tweets Space24