Rosjanie żegnają Protona. Rakieta przejdzie "na emeryturę"

28 czerwca 2018, 14:46
Proton_retire
Fot. Roskosmos

W wywiadzie dla serwisu RIA Novosti nowy szef rosyjskiej agencji kosmicznej Roskomos Dmitrij Rogozin potwierdził plany zakończenia programu Proton.

Rosyjska rakieta Proton zaczęła latać w przestrzeń kosmiczną jeszcze zanim człowiek postawił stopę na Księżycu. Po raz pierwszy wystrzelona w 1965 roku, rakieta ta była początkowo zaprojektowana jako dopalacz dla dwuosobowych misji, których celem miał być Księżyc. Niektóre z pierwszych misji wykorzystujących rakiety Proton wyniosły w kierunku ziemskiego satelity żywe organizmy, w tym dwa żółwie.

Obecnie rakiety Proton produkowane są w Państwowym Produkcyjno-Badawczym Centrum Kosmicznym im. M. Chruniczewa w Moskwie, a następnie transportowane do miejsca startu na kosmodrom Bajkonur w Kazachstanie. W tym ośrodku produkowane są także nowe rosyjskie rakiety typu Angara. Jednak według nowych planów produkcja Angary ma zostać przeniesiona do fabryki w Omsku na Syberii.

"Równoczesna produkcja przez Centrum Kosmiczne im. M. Chruniczewa starych, jak i nowych typów ciężkich rakiet nieuchronnie doprowadzi do finansowego załamania się przedsiębiorstwa. Ciągłe wsparcie państwa jest niemożliwe i nieefektywne, dlatego musimy skoncentrować się na tym, co najważniejsze, i to jest rakieta Angara w lekkich, średnich, ciężkich i w przyszłości superciężkich konfiguracjach. " - uzasadnia zmianę lokalizacji produkcji prezes Roskosmosu.

Rogozin nie określił jednak dokładnej daty zakończenia produkcji rakiet Proton. Różne niepotwierdzone informacje pojawiające się rosyjskiej prasie wskazują, że może ono nastąpić między 2021 a 2025 rokiem. Szef Roskosmosu stwierdził natomiast, że agencja planuje „wyprodukować niezbędną liczbę rakiet Proton zgodnie z podpisanymi już kontraktami, a następnie zamknąć projekt." Dokładna liczba rakiet, które mają zostać jeszcze dostarczone zamawiającym nie jest jednak znana.

W wywiadzie z RIA Novosti Rogozin odniósł się także do niedokończonego rosyjskiego segmentu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Trzy moduły od lat ciągle znajdują się w fazie produkcji, a pięć istniejących modułów utknęło w przedłużonej fazie testów. "Postawiłem sobie za cel uruchomienie rosyjskiego segmentu ISS" – podsumowywane Rogozin.

KomentarzeLiczba komentarzy: 24
bender
piątek, 29 czerwca 2018, 19:02

@yaro: ale dokładnie w jakiej technologii czy obszarze badania kosmosu Rosjanie są najlepsi na świecie? Może chociaż komercyjnie? Też nie? No to w czym?

Rafal
piątek, 29 czerwca 2018, 11:54

Stare nie stare, 400+ startow niezly wynik, czy ktos ma podobny?

Rafal
piątek, 29 czerwca 2018, 11:18

Davien czy naprawde twoje zycie sklada sie tylko z tego ze co amerykanskie to najlepsze, naprawde szkod mi Ciebie.

Voodoo
czwartek, 28 czerwca 2018, 22:02

Do Davien....Rozbawiasz tu towarzystwo non stop widzę.....poczytaj sobie dokładnie co to Proton co to Sojuz...co to Energia....i co to Angara....Sojuz starszy od Protona???.....nieźle się ubawiłem....TU22M jest starszy od M-50....to Twój tok myślenia

yaro
czwartek, 28 czerwca 2018, 22:02

@Davien jak zwykle pisze z dostarczonej kartki. Do dziś mamy dwa starty Angary w wersji lekkiej i ciężkiej i oba starty udane. Rosjanie mają Sojuza który wynosi ludzi. Mając Angarę i Sojuza @Davien obecnie są najlepsi na świecie.