Rosja: Wojskowy satelita komunikacyjny wystrzelony rakietą Proton

21 grudnia 2018, 13:23
blagovest
Schemat satelity serii Blagovest. Ilustracja: ISS Reshetnev

Rakieta nośna Proton-M wyniosła rosyjskiego militarnego satelitę telekomunikacyjnego. Urządzenie trafi na orbitę geostacjonarną. Obok zadań wojskowych będzie służyć też celom cywilnym.

Mierzący 58 m pojazd Proton-M wzniósł się z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Jego start nastąpił 21 grudnia 2018 r. o godzinie 1:20 czasu polskiego. Rakieta poleciała z opcjonalnym górnym stopniem Briz-M. To właśnie ten człon rakiety jest odpowiedzialny za dostarczenie w ciągu kilku godzin ładunku użytecznego na odpowiednią pozycję na orbicie geostacjonarnej (GEO).

Proton przetransportował tym razem w przestrzeń kosmiczną wojskowego satelitę telekomunikacyjnego Blagovest-13L. Urządzenie powstało na zlecenie Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej. Zadaniem satelity będzie zapewnianie łączności pomiędzy rosyjskimi bazami wojskowymi.

Blagovest-13L powstał nakładem sił przedsiębiorstwa Informacyjne Systemy Satelitarne im. M. F. Reszetniowa (ang. ISS Reshetnev). Zbudowano go w oparciu o platformę satelitarną Ekspress-2000. Anteny dla satelity dostarczyła firma Thales Alenia Space.

Satelita wyposażony jest w transpondery sygnału dla pasm Ka oraz Q. Planowany okres jego eksploatacji wynosi 15 lat.

Telekomunikacyjny Blagovest-13L jest w założeniu urządzeniem dual-use. Przede wszystkim ma służyć celom militarnym, jednak będzie zdolny wypełniać również zadania cywilne. Te drugie mają dotyczyć zaspokajania potrzeb związanych z telefonią, dostępem do internetu oraz transmisją sygnału dla nadawców medialnych.

Blagovest-13L to trzeci umieszczony w kosmosie satelita konstelacji Blagovest. Wcześniej poleciały Blagovest-11L (w sierpniu 2017 r.) i Blagovest-12L (w kwietniu 2018 r.).

KomentarzeLiczba komentarzy: 17
biedny mały pastuszek John z przyczepy w Montanie (dawny kolega Daviena)
środa, 2 stycznia 2019, 21:09

Davien: "Tu baza, Tu baza, tracisz kontrolę, trzeba Cie "zresetować" (cokolwiek to znaczy) bo "bełkoczesz jak potłuczony". Dobre-co nie? Rowijamy sie cały czas. (Mamy teraz "na osiedlu" takie zajęcia dokształcające jak rozumieć pewne trudne słowa, zjawiska (np. dlaczego jest lato czy zima), poznajemy geografię (na początku Stanley nawet nie wiedział o co chodzi z tą cała "geografią"-ja coś tam wiedziałem), Ty wiesz, że na świecie oprócz naszego najwspanialszego USA jest jeszcze Europa (co wiedzieliśmy ale w życiu bym nie powiedział, ze tam oprócz Brytanii i Niemiec a chyba i Francji są tam jakieś inne kraje) ale też jakaś Afryka i Australia czy Australtyda (w każdym razie żyją tam pingwiny) a tych wszystkich londów tj. komponentów (a może kontyngentów) jest aż siedem a pamiętam jak się zakładaliśmy i ja twierdziłem, że dwa do trzech a Ty, że jeden tj. USA a inne londy to nie kontyngenty tylko wyspy. Ale generalnie rewela: wrócisz sam zobaczysz. A ile się "nasłuchasz" o świecie i kosmosie-szok. Ale musisz wrócić szybo zanim ten delegat z Wirginii skończy zajęcia i wyjedzie ale po mojej z nim rozmowie obiecał na Ciebie poczekać (na początku "nie chciał się tknąć" - twierdził, że musi zrobić to za co mu płaca i jak najszybciej wyp......ać z tego "zadupia" ale jak mu opowiedziałem jak policzyłeś do tej nieskończoności to zrobiło na nim wrażenie i obiecał zaczekać. Bardzo chce Cie poznać i zaczął nawet czytać Twoje posty ale nie był zadowolony i nawet zarzucił mi, że cyt. "lansuję takiego cieniasa z którego "twórczości"-tak sie beszczelnie wyraził-nie tylko Olgino ale i większość w internecie się śmieje ale w końcu dał się przekonać (może miała na to wpływ Mary-ta wiesz ze "zderzakami ala Dolly Parton"-bo widziano go kilka razy w jej towarzystwie w wiklinach za "tojtojami". On obiecał, że Cie "zresetuje" bo tym się także zajmuje, prowadzi takich "bystrzaków" (wstrente sowiety mówią na Was trolle) ale musisz się pośpieszyć. Nie będzie Cię tylko chwilę Forum to wytrzyma a i "stali bywalcy" odetchną od bzdur (i mówimy Tu o całym Defence24 q nie tylko o dziale Space). Czyli na koniec z cowbojskim pozdrowieniem: uhahahauhuahaha America first!

nad wyraz rozbawiony wiadomo kim i czym ;-)
niedziela, 30 grudnia 2018, 19:12

Davien: "będziesz trolliku płakał:)"... Obawiam się jednak, że nie będziesz w tym osamotniony, gdyż narastająca frustracja objęła już całe kółko wzajemnej adoracji w propagandowej akcji... ;-) Na pocieszenie żałosnych rusofobków dodam tylko, że podobno w grupie jest raźniej, nawet fanboy'ów made in usa i nie tylko... ;-) Wracając do meritum warto wspomnieć, że Thales Alenia Space (TAS) w swoich technologiach kosmicznych nie wykorzystuje żadnych rozwiązań amerykańskich i dzięki temu unika wszelkich ograniczeń wynikających z International Traffic in Arms Regulations (ITAR). Potwierdza to zarazem fakt, z przyczyn oczywistych niezmiernie smutny dla wspomnianych frustratów, że Stany (jeszcze) Zjednoczone Ameryki Północnej coraz bardziej przestają się liczyć w podboju Kosmosu i to nie tylko pokojowym... ;-)

Davien
piątek, 28 grudnia 2018, 12:49

Oho jak widac kupili pastuszkowi w Olgino nową klawiaturkę jak poprzednia zalał łzami, no ale i ta długo nie przetrwa jak tak bedziesz trolliku płakał:)

Davien
piątek, 28 grudnia 2018, 12:48

Panie obserwator, Wostocznyj nie jest ukończony i jakakolwiek dyskusja o tym że jest inaczej nie ma sensu więc nie zmyslaj. Po drugie zarówno plesieck jak i kapustin Jar to kosmodromy głównie wojskowe, po trzecie satelity typu Błagowiest beda funkcjonowac jak im Thales sprzeda wyposażenie do nich jak pokazuje ostatni przypadek, że elektronike Rosjanie musieli kupowac na zachodzie. Inaczej mówiąc znowu wyszedł ci zonk:)

Obserwator
piątek, 28 grudnia 2018, 09:03

Davien: "Masz rację dalszy komentarz jest zbyteczny:))"... Po pierwsze - jeżeli zgadzasz się ze mną, to zgodnie ze swoją deklaracją również się do tego dostosuj. Po drugie - oprócz kosmodromu Wostocznyj na terytorium Federacji Rosyjskiej funkcjonują inne tego rodzaju obiekt: Plesieck w Obwodzie Archangielskim i Kapustin Jar w Obwodzie Astrachańskim. W związku z tym dziwi mnie nieco, że pominąłeś ten bez wątpienia niezaprzeczalny fakt. Po trzecie - do 2020 roku na orbicie okołoziemskiej docelowo funkcjonować mają 4 satelity typu Błagowiest. Na tym proponuję zakończyć dyskusję w tym temacie, żeby zamiast merytorycznej nie przekształciła się w bezprzedmiotową.

Tweets Space24