Reklama

Technologie wojskowe

Rosja: test międzykontynentalnej rakiety balistycznej

  • Start rakiety Rokot zbudowanej na bazie UR-100N, fot. mil.ru

Pocisk balistyczny UR-100N wystrzelony z południowo-zachodniej Rosji pomknął na Daleki Wschód i z powodzeniem dostarczył  ćwiczebną głowicę w okolice Kamczatki. Z rezultatu próby zadowolony jest minister obrony Federacji Rosyjskiej Siergiej Szojgu.

Rosjanie wystrzelili dwustopniowy pocisk balistyczny UR-100UTTKh (kod NATO: SS-19 Mod 3 Stiletto) w drugiej połowie października z miejscowości Jasnyj na terenie obwodu orenburskiego. Celem próby było sprawdzenie charakterystyki lotu i zbadanie jego stabilności podczas lotu na dużym dystansie. Próba się udała - pocisk bez przeszkód przeniósł próbną głowicę bojową na poligon Kura położony na Kamczatce.

Testowana rakieta UR-100UTTKh (RS-18B) jest zmodernizowaną wersją pocisku UR-100N i reprezentuje czwartą generację międzykontynentalnych pocisków balistycznych na paliwo ciekłe, odpalanych z silosów. Ma ona ponad 24 m długości i 2,5 m średnicy. Do jej wystrzeliwania trzeba było wybudować nowe silosy, gdyż infrastruktura stworzona dla podobnej, choć wcześniejszej, wersji UR-100 nie nadaje się do wykorzystania dla pocisków z rodziny UR-100N.

Wojska Rakietowe Przeznaczenia Strategicznego dysponują ok. 30 pociskami UR-100N. Mogą one razić cele na dystansie 10000 km za pomocą sześciu głowic termojądrowych MIRV. 

Warto dodać, że na bazie wycofanych ze służby rakiet UR-100N zbudowano rakietę nośną Rokot zdolną do wyniesienia na niską orbitę okołoziemską ładunku o masie do 1950 kg. Od lat 90. XX wieku odbyło się ok. 30 startów z wykorzystaniem tego systemu, ostatni w czerwcu 2016 roku. Na początku przyszłego roku rakiety Rokot wyniosą na orbitę okołoziemską dwa satelity należące do europejskiego programu obserwacji Ziemi Copernicus: Sentinel-5 Precursor i Sentinel-2B

PZ/AH

Reklama

Komentarze

    Reklama