Rosja: Rakieta Sojuz wyniosła satelitę nawigacyjnego Glonass-M

5 listopada 2018, 11:09
Glona
Fot. Roskosmos via Twitter
Space24
Space24

Z kosmodromu Plesieck, w obwodzie archangielskim, wystartowała rakieta nośna Sojuz-2.16 z satelitą nawigacyjnym Glonass-M - poinformowało w sobotę 3 listopada ministerstwo obrony Rosji.

Z opublikowanego komunikatu wynika, że start i lot na orbitę okołoziemską przebiegał pomyślnie.

Był to już czwarty start rakiety Sojuz-2 z kosmodromu Plesieck w tym roku. Próby z tą rakietą rozpoczęły się na tym kosmodromie jesienią 2004 r.

Rakiety nośne Sojuz-2 zastąpiły wcześniejsze rakiety Sojuz-U, które startowały z Plesiecka od 1973 do 2012 r.

Rosyjski system nawigacji satelitarnej GlONASS, obejmujący swym zasięgiem całą kulę ziemską, jest konkurencją dla amerykańskiego GPS. Budowę systemu rozpoczęto 1 grudnia 1976 w byłym ZSRR.

PAP - mini

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 13
Davien
piątek, 9 listopada 2018, 10:34

Yaro , po pierwsze Sojuz ST-B nie wynosi statku sojuz, robi to Sojuz FG a to nie ST-B sie rozleciał ale właśnie FG. Jak widze juz nawet swoim nie wierzysz, info o fiasku przetargu włąsnie Rosjanie podali jako pierwsi, wiec jak to: ogłaszają przetarg zanim zakończyli prace???No i znowu Yaro zrobił z siebie...

yaro
czwartek, 8 listopada 2018, 15:11

Z dedykacją dla Daviena Sojuz ST-B startujący dziś (& listopad) z kosmodromu na Gujanie Francuskiej umieścił na orbicie satelitę meteorologicznego MetOp-C (ESA).

yaro
czwartek, 8 listopada 2018, 13:40

@Davienku Ty nasz Stańczyku forumowy " Po tej awarii żadne rosyjskie towarzystwo ubezpieczeniowe nie zgłosiło się na przetarg na ubezpieczenie kolejnego lotu Sojuza na Międzynarodową Stację Kosmiczną." bo nie było ekspertyzy technicznej awarii potwierdzonej przez komisję która ją badała ... Mawiasz, że Olgino sie tu zleciała ja to sobie myślę, że zleciało się tutaj Langley z przewodniczącym Davienem.

Davien
czwartek, 8 listopada 2018, 13:14

Anda tu masz cytat jakbys nie mógł znależć, " Po tej awarii żadne rosyjskie towarzystwo ubezpieczeniowe nie zgłosiło się na przetarg na ubezpieczenie kolejnego lotu Sojuza na Międzynarodową Stację Kosmiczną."

Davien
czwartek, 8 listopada 2018, 13:12

Oj funku,funku, jak juz pisałem twoim kumplom udowodnijcie swoje kłamstwa a nie płaczcie na okragło jak was prawda boli:)