Rosja: Laser bojowy Pierieswiet wchodzi do użycia [WIDEO]

5 grudnia 2018, 10:57
pieries
Fot. Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej

System laserowy Pierieswiet wszedł do służby w siłach zbrojnych Rosji - poinformował rosyjski resort obrony. Laser bojowy był jednym z kilku najnowocześniejszych rodzajów uzbrojenia, o których pozyskaniu przez Rosję mówił w marcu prezydent Władimir Putin.

Ministerstwo obrony opublikowało w środę 5 grudnia krótkie nagranie mobilnego zestawu laserowego opatrując je informacją, iż Pierieswiet rozpoczął dyżur bojowo-doświadczalny w siłach zbrojnych. Resort dodał, że ten system uzbrojenia "oparty jest na nowych zasadach fizyki".

Laser zaczął trafiać do armii w zeszłym roku i rozpoczęto szkolenie obsługujących go załóg - dodało ministerstwo.

O możliwościach nowego systemu nie informowano oficjalnie. Zdaniem eksperta wojskowego Wiktora Murachowskiego przeznaczeniem systemów jest osłanianie pozycji rosyjskich pocisków międzykontynentalnych i "oślepianie" systemów rozpoznania potencjalnego przeciwnika.

W istocie zakres zastosowań nowej rosyjskiej broni pozostaje niewiadomą. Ministerstwo Obrony oświadczyło w tej kwestii – skądinąd bardzo ogólnie – że zadaniem systemu laserowego jest ”uniemożliwienie jakiejkolwiek agresji względem Federacji Rosyjskiej lub jej sojuszników”. Sam prezydent Putin stwierdził z kolei, że dzięki bojowemu laserowi „potencjał obronny Rosji uległ zwielokrotnieniu”.

W maju zapowiadano, że w ciągu najbliższych dwóch-trzech lat Pierieswiet może zostać pokazany na dorocznej defiladzie wojskowej na Placu Czerwonym w Moskwie z okazji Dnia Zwycięstwa obchodzonego 9 maja.

PAP/MK

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 47
Gts
środa, 5 grudnia 2018, 14:24

Alchemicy...

obserwator
środa, 5 grudnia 2018, 13:51

Fajny bajer. A jaki jest zasięg lasera (zwłaszcza we mgle? przez niskie chmury?)?

realista
środa, 5 grudnia 2018, 13:48

no w sumie z tym złotem to poczytaj o izotopach ołowiu i rtęci np 194 Hg tylko trzeba by świerk przerobić :)

King
środa, 5 grudnia 2018, 13:36

"oparty jest na nowych zasadach fizyki" - nie wiedziałem że ostatnio w Rosji zasady fizyki się zmieniły. No ale jeśli Putin tak ogłosił to tak właśnie ma być.

@tempest
środa, 5 grudnia 2018, 13:17

nie wiem, czy z ołowiem się da,ale w 1947 Artur Dempster zmienił rtęć w złoto