RISpace 2017: Airbus obiera kierunek na kompaktowe satelity SAR

5 listopada 2017, 10:58

Podczas konferencji Reinventing Space 2017 przedstawiciel Airbus Defence and Space, Mike Buckley, zaprezentował najnowsze wdrożenia i idee przyświecające firmie w zakresie produkcji lekkich satelitów obserwacji Ziemi. W kręgu bieżącego zainteresowania koncernu znalazły się systemy całodobowego podglądu i teledetekcji w każdych warunkach pogodowych, w oparciu o konstelację mikrosatelitów radarowych o syntetyzowanej aperturze.

Pomysł wywodzi się z projektu realizowanego przez Airbus Defence and Space w porozumieniu z firmą OneWeb. W pierwotnej wersji zakładał on umieszczenie na niskiej orbicie okołoziemskiej co najmniej 16 satelitów teledetekcyjnych o jednostkowej masie około 80 kg. Z czasem stwierdzono, że konstelacja będzie mogła spełniać wyśrubowane normy zaawansowanego systemu podglądu i teledetekcji, działając w oparciu o technologię syntetyzowanej apertury radarowej (SAR). Cechą charakterystyczną systemu ma być krótki czas odświeżania danych obrazowych oraz względnie wysoka precyzja, jak na tego typu platformę użytkową (do 3 m). Konstelacja ma obejmować swoim zasięgiem cały ziemski glob.

Czytaj też: Powstaje konstelacja mikrosatelitów SAR. Elektronika z Polski

Przestawiony pomysł ulokowano w ramach szerszego programu rozwoju lekkich satelitów obserwacji Ziemi, ARROW. Ukończenie prac nad gotową wersją statku satelitarnego i jego kwalifikacja mają nastąpić do 2021 roku. Wtedy również spodziewane jest podjęcie dalszych działań i decyzji związanych z rozlokowaniem elementów systemu na orbicie.

Zastosowanie radaru SAR w teledetekcji satelitarnej umożliwia prowadzenie obserwacji o każdej porze dnia i nocy, niezależnie od warunków atmosferycznych (także przy całkowitym zachmurzeniu). Satelity posiadające taką zdolność znajdują bardzo wiele różnorodnych zastosowań użytkowych, począwszy od monitorowania rejonów występowania katastrof, przez kontrolę stanu plonów, zasobów leśnych i wód, aż po obserwacje zmian klimatycznych (stan pokrywy lodowej na biegunach) oraz kontrolę ruchu morskiego. Szczególnym wymiarem zastosowania satelitów SAR pozostaje jednak przede wszystkim rozpoznanie obrazowe i teledetekcja satelitarna na potrzeby sił zbrojnych.

Czytaj też: COSMO-SkyMed - włoski „patent” na polskie rozpoznanie satelitarne [ANALIZA]

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.