Rakieta Sojuz rzadkiego wariantu odpalona z Plesiecka. Z militarnym satelitą

22 września 2021, 21:20
10.09.21_Pleseck_550
Start Sojuza 2.1w z kosmodromu Plesieck. Fot. Ministerstwo Obrony Rosji [mil.ru]

Rosyjskie Ministerstwo Obrony potwierdziło, że 9 września br., z użyciem rakiety Sojuz 2.1w, został wystrzelony kolejny satelita o zastosowaniu militarnym. Z wiarygodnych, acz nieoficjalnych doniesień wynika, że jest to system rozpoznania obrazowego – zaklasyfikowany pod nazwą Razbieg n°1.

Start z ładunkiem Razbieg został przeprowadzony z rosyjskiego wojskowego kosmodromu Plesieck na północy Rosji. Misja początkowo była zaplanowana na początek lipca, jednak nie doszła wtedy do skutku z niewyjaśnionych przyczyn (rakietę Sojuz 2.1w wraz z ładunkiem cofnięto z wyrzutni do hali). Ostatecznie jednak cel osiągnięto.

Start był siódmym lotem rosyjskiej rakiety w rzadkiej konfiguracji Sojuz 2.1w. System wystartował dokładnie 9 września o godz. 21:59 czasu polskiego.

Sam satelita Razbieg to prawdopodobnie niewielkich rozmiarów optoelektroniczny obiekt zbudowany przez rosyjską korporację NPP WNIIEM. Na pokładzie satelity prawdopodobnie znajduje się kamera, która została zbudowana przez białoruską firmę OAO Peleng.

Satelita będzie prowadzić swoje działania na trajektorii w układzie orbity polarnej, której zaletą jest to, że urządzenia ma możliwość obserwacji pasmowej całej planety. Dodatkowo, ma to pozwalać kamerze na zbieranie obrazów o wyższej rozdzielczości.

Według części komentatorów, satelita Razbieg jest operacyjną wersją satelity EMKA dla rosyjskich sił zbrojnych. System EMKA przenosił kompaktowy ładunek optyczny, mogący zmieścić się na stosunkowo małym satelicie. Wystrzelony w 2018 roku za pomocą rakiety Sojuz 2-1w satelita, miał za zadanie przede wszystkim zademonstrować przyszłą flotę wojskowych satelitów zwiadowczych.

Tak jak w przypadku wystrzelenia satelity EMKA, rakieta wynosząca ładunek skierowała się prawie dokładnie na północ, wykorzystując zwarty, jednokomorowy stopień silnika głównego NK-33 oraz cztery silniki kierunkowe RD-0110. Rakieta odłączyła pierwszy stopień i odrzuciła osłonę ładunku po wzniesieniu się ponad atmosferę. Pierwszy stopień rakiety prawdopodobnie spadł do Morza Barentsa, na północ od Murmańska. Chwilę później rosyjskie Ministerstwo Obrony oświadczyło, że rakieta z powodzeniem umieściła ładunek na nominalnej orbicie.

Wraz z pomyślnym rozmieszczeniem urządzenia na orbicie, przeszło ono pod kontrolę rosyjskich sił zbrojnych z oznaczeniem Kosmos-2551. „Lekki system nośny Sojuz-2.1w pomyślnie wyniósł statek kosmiczny Ministerstwa Obrony na zadaną orbitę" - podała agencja TASS.


image
Reklama

 

KomentarzeLiczba komentarzy: 35
Fanklub Daviena i GB
sobota, 25 września 2021, 13:18

Silnik NK-33 to najsprawniejszy nośny silnik rakietowy na świecie, ma największy impuls właściwy ze wszystkich nośnych silników rakietowych dotąd budowanych. Choć prostej konstrukcji jego technologia jest poz zasięgiem innych krajów, mimo kilkudziesięciu lat usiłowań USA, które nie poradziły sobie z pasywacją metalu by był odporny na gorący tlen, choć USA miały rosyjskie silniki i kupiły licencję na ich produkcję (ale nie technologię na ich wyprodukowanie)... Gdy Amerykanie usiłowali zrobić swój silnik w technologii zamkniętego obiegu gorącego, to jak pisali "gorący tlen topił 3 calowe (76mm) metalowe odlewy jak wosk"... Jedynie amerykański silnik Space X Merlin 1D ma wyższy ciąg do masy od NK-33, ale ma znacząco niższy impuls właściwy (jest dużo mniej ekonomiczny)... :D

Davien
sobota, 25 września 2021, 21:33

NK-33 to antyczny , zawodny silnik z N-1 nadajacy sie wyłacznie do muzeum znacznie gorszy od Merlina 1D zarówno w ciągu do masy jak i w impulsie Ustepuje praktycznie każdenu silnikowi z USA, jak Raptor czy nawet RS-25 z wahadłowców. USA nei bawi sie w cykl zamkniety goracy b ma znacznie lepsze silniki od rosyjskich dość prymitywnych NK i RD:)

Kacperek
sobota, 25 września 2021, 20:07

Skoro taki cudowny to dlaczego Rosja nie wynosi masowo ładunków kosmicznych jak parę lat temu? Dlaczego koszt wyniesienia ładunku przez USA, gdzie pensje są kilkanaście razy wyższe jest o wiele niższy od Sojuza? Odpowiedź jest jedna - poza silnikiem trzeba jeszcze mieć technologie. Amerykański silnik może pracować o wiele dłużej od rosyjskiego i jest wykorzystywany po kilka razy. Ta technologia jest poza zasięgiem Rosji. Do 2015 Rosja była liderem w ilości startów kosmicznych. Średnio było to ok 30 lotów (w 2014 był rekord: 34 starty). USA oscylowały w okolicach 20, tak jak Chiny. Od 2016 roku Rosja zanotowała załamanie i w 2016 było to 18, a w 2017 - 20 startów. USA wówczas wystrzeliły na pierwsze miejsce. Rok 2020 mimo obietnic Rogozina o 50 startach był dla Rosji mało udany. USA zanotowały swój rekord - 40 startów, Chiny - 35, a Rosja tylko 17. W tym roku też nie jest dobrze. Do maja Rosja miała 6 startów, Chiny 12, USA 19. I tyle na temat tego cudownego silnika.

Fanklub Daviena i GB
niedziela, 26 września 2021, 14:40

Koszt wyniesienia ładunku przez USA jest dużo wyższy niż Sojuzami, znafco. Rosjanie latają na warunkach rynkowych a amerykańskie firmy dostają gigantyczne dotacje rządowe przekraczające stawki za lot, więc koszty rzeczywiste wynoszenia w USA są ponad 2x wyższe niż biorą od klientów! To po prostu amerykański dumping mający wykończyć europejską i rosyjską konkurencję. Z Europejczykami się może uda, z Rosją nie... Nowe rosyjskie rakiety będą napędzane tańszym od kerozyny gazem ziemnym. Czy silniki wielorazowe są tańsze znafco w eksploatacji to się jeszcze okaże, bo te z wahadłowców były wielorazowe i był to EKONOMICZNY ABSURD (przegląd po locie kosztował dużo drożej niż nowe silniki jednorazowe!!!) - fastfoody mają zastawy jednorazowe, bo to tańsze niż mycie naczyń w restauracjach... To nie jest tak, że Rosja nie może zrobić silników wielorazowych, tylko to się musi opłacać - przejście z kerozyny na gaz ziemny w rosyjskich silnikach jest pierwszym krokiem w tym kierunku (gaz nie pozostawia tyle osadów w silniku i instalacji paliwowej, więc łatwiej doczyścić przed kolejnym lotem). Na razie z wielu względów wielorazowy silnik NIE JEST OPŁACALNY EKONOMICZNIE w porównaniu z jednorazowym i Amerykanie dopiero widzą w tym przyszłość, co niekoniecznie jest pewne - koszt wynoszenia ładunku wielorazowymi wahadłowcami też był absurdalnie wysoki i się nie przyjęły z tego powodu! Z analiz ekonomicznych wychodzi, że być może opłacalny byłby tylko odzysk 1 stopnia (nie jest wynoszony na orbitę) i orbitera (ma kosztowe wyposażenie. Jednak należy zauważyć, że z lądowników Sojuza Rosja demontuje wyposażenie, które idzie do kolejnego Sojuza a na złom idzie tylko spalona zewnętrzna skorupa), a pozostałych części nie, bo to zbędne wynoszenie na orbitę nieużytecznej masy. Dlatego Anglicy np. pracują nad silnikiem, którego obudowa byłaby paliwem i który by się spalał w czasie lotu (czyli oczywiście byłby jednorazowy) a Rosjanie kombinują, czy wyższych stopni nie skonstruować tak, by złom po nich był surowcem do np. budowy stacji orbitalnych i ten złom miałby być zbierany i dostarczany przez rosyjskie nuklearne "holowniki" orbitalne nad którymi Rosja bardzo intensywnie pracuje, bo takie wykorzystanie byłoby nieporównywalnie bardziej ekonomiczne (patrz koszt umieszczenia 1kg ładunku na orbicie) od silników wielorazowych... :D

Davien
niedziela, 26 września 2021, 17:55

Fanku koszt komercyjnego lotu Falcona 9FT jest mniejszy o 1/3 od lotu komercyjnego Sojuza wiec skończ kłamać. To że Rosji nie stac na loty w kosmos wiadomo od dawna, tyle że do niedawna to Amerykanie wam dotowali loty Sojuzów. Dolary się skończyły i Roskosmos mimo dotowania bilionami rubli przez rząd Rosji lezy i kwiczy:)) Silniki z wahadłowców były wielokrotnie ekonomiczniejsze od silników rosyjskich tyle że kosztowna była naprawa i sprawdzanie powłok wahadłowców. Wszystkie rosyjskei rakiety lataja albo na kerozynie albo na hydrazynie i to tyle z twoich bajek.

Fanklub Daviena i GB
poniedziałek, 27 września 2021, 17:45

"Komercyjny" Falcon został sfinansowany kontraktem przez rząd USA i jest dotowany wynoszeniem rządowych ładunków USA tak jak cywilne Boeingi, co potwierdziło WTO, są nielegalnie dotowane przez Pentagon, "znafco"... :D

Davien
wtorek, 28 września 2021, 02:13

Fanku, znowu zmyslasz jak zwykle:) nielegalnie dotowany był Bombardier a nie Boeing co wywołało mała wojenke USA-Kanada:)) Ale dla ciebie to i tak za cięzkie do pojecia;)) Aha Roskosmos jest dotowany w 100% przez Rosje więc skad ten płacz?:))

TakaPrawda
niedziela, 26 września 2021, 04:47

A ile z tych startów SpaceX było z ładunkami 100% od innych firm? on większość ma od rządu i swoich a inne zabiera przy okazji

Davien
niedziela, 26 września 2021, 12:52

A co to ma do rzeczy panie nieprawda?:) Ale jak widąc prawda poteznie zabolała:)

maja kutaśko
piątek, 24 września 2021, 22:16

wow ale ciekawe

odp.
czwartek, 23 września 2021, 15:54

Koreańczycy zrezygnowali z Angary od Khrunichev... ale zainteresowali się rakietą wielokrotną od Makeyev (projekt wchodzi w fazę testów). Przedsiębiorstwo robi ją z własnej inicjatywy.

beka
piątek, 24 września 2021, 20:33

Rozsądni Koreańczycy mięliby interesować się nieukończonym projektem i czekać nie wiadomo ile na wejście do użytku (albo i nie wejście), mając do dyspozycji działające systemy innych producentów? "Logika" trolika :)

Jacek
piątek, 24 września 2021, 15:13

Jak zwykle militarny start. Z Rosji dla nauki zero korzyści. Kiedy jakaś sensowna sonda do planet zewnętrznych lub może teleskop?

klawiatura
niedziela, 26 września 2021, 22:33

Przypominam, że noblistów w naukach ścisłych mają sporo więcej od nas, a ty zaniżasz polski i tak już mocno niski poziom.

odp.
sobota, 25 września 2021, 18:09

A ty tylko pytać potrafisz jak dziecko? pierwsi lądowali na Księżycu, Marsie, Wenus (i koło komety Halleya)... lądowanie rakietowe, z rakietowym nosicielem z liną (np.Mars3), w nadmuchiwanej kulce (Łuna) teleskopy Spektr-R, Spektr-RG, TGO, jedna z sond minęła Marsa i poleciała dalej a statek Nuklon szykowany do Jowisza, Saturna

niedziela, 26 września 2021, 04:06

Jowisz, Satusn, Uran, Neptun i Pluton dawno zdobyte przez znienawidzknych Amerykanów. Mars zresztą też. Rosji pozostaje jak zwylke trololo dla ciemniaków.

Davien
sobota, 25 września 2021, 21:35

Wow niezłe bajki, no chyba ze uważasz trafienia niesterowanych sond w Ksiezyc czy Marsa sie licza:)

GB
piątek, 24 września 2021, 11:54

Makajew nie robi żadnej rakiety wielokrotnego użytku. Sprawdź nawet na jego stronie.

SprawdzajLepiej
piątek, 24 września 2021, 14:56

CORONA (połączenie rakiety ze statkiem), ROSSIYANKA... w Rosji szykują też wielokrotną Jenisej (o nośności 150ton) i mniejszy zestaw od NPO Molniya

Wania
sobota, 25 września 2021, 14:28

Tak właśnie jest. Jak to w Rosji szykowanie nowych rakiet i wahadłowców zaczęli od rozbudowy kosmodromu. W lipcu ekipa inżynierów w szeleszczących dresach z bazaru z lat 80 wyjechała autobusem w las wyznaczyć granice rozbudowy. Na podstawie papierowych map wiązali w gęstym zagajniku wstążeczki do gałązek dumnie się uśmiechając do robiących zdjęcia reporterów. Część z nich zgubiła się w lesie na wstępie, a pozostali, którzy nie mieli w reklamówkach butelek pojechali na uroczystą kolację. Do tej pory odnajdują się małe grupki, które po zakąszeniu i wzięciu ze sobą flaszek idą dalej wytyczać granice nowego kosmodromu. Pół lasu wokół kosmodromu ma już kolorowe wstążki na gałęziach. Znając ich wytrwałość do wiosny skończą pozostałą połówkę. Bo słowo połówka w Rosji oznacza tyle co nic.

odp.
sobota, 25 września 2021, 17:52

Oni robią to za plecami szefa Roskosmos a przy wsparciu rządów obwodu czelabińskiego, swierdłowskiego i kurgańskiego

Davien
sobota, 25 września 2021, 21:36

Nic nie robia oba projekty sa od dawna martwe, mieli cos zacząć ponownie przy CORONIE ale nic im nie wyszło:)

GB
piątek, 24 września 2021, 21:57

Sprawdź lepiej. Makajew nie robi/projektuje rakiet wielokrotnego użytku.

Davien
piątek, 24 września 2021, 18:48

Jenisej to składanka z Sojuzów 5 wiec baju baju jak to cos jest wielokrotnego uzytku:) Rossijanka padła w 2011r a CORONA w 2015r więc niezła wtopa:))

a
piątek, 24 września 2021, 22:17

No znafca od wsystkiego

Davien
sobota, 25 września 2021, 15:09

To sie nawet sprawdzić u Makiejewa ci nie chciało?:)) Oj gonisz w pietkę towarzyszu.

Tajemnica
sobota, 25 września 2021, 18:11

A ty myślisz że wszystko będą ci na stronie internetowej pokazywać? USA już wiele projektów rosyjskich skopiowała co nawet szef SpaceX przyznał

Davien
sobota, 25 września 2021, 21:38

Dziecko wg Makeyew Design Bureau oba projekty sa od dawna martwe więc nie rozsmieszaj ludzi:) A jak na razie to Rosja kopiowała od USA dzieki czemu zyją astronauci z Sojuza jak go sobie wysadzili na wyrzutni przez niechlujstwo.

a
wtorek, 28 września 2021, 13:33

A co Rosja skopiowała od USA?

Davien
środa, 29 września 2021, 10:48

A chocby system ratunkowy dla swoich Sojuzów. Próbowali tez skopiowac wahadłowce ale to im kiepsko wyszło

a
wtorek, 5 października 2021, 10:28

A nie odwrotnie? A na jakiej amerykańskiej rakiecie był zastosowany odpowiednik radzieckiego systemu? a czym się różnił Buran od amerykańskich? przeczytaj a potem wypisuj głupoty. A tak na marginesie amerykanie podjęli pomysł- radziecki - tlenowej atmosfery w kabinach statków, tylko że radzieccy się zz tego wycofali a jak się skończyło u amerykanów wiadomo.

Gruszwik
sobota, 25 września 2021, 20:14

No jasne. Przecież wszyscy wiemy że amerykańskie wahadłowce to skopiowane rosyjski, które jak wszyscy w Rosji wiedzą już wcześniej były gotowe tylko nie lataly blik się nie chciało. Rakiety wielokrotnego użytku to też kopia rosyjskich, których nie używali bo koszt ich eksploatacji jest o wiele wyższy od jednorazowych o czym USA jeszcze nie wie i lata taniej. Fankluby i hanysy już o tym pisały na tym forum.

piątek, 24 września 2021, 02:05

Nie kłam. Koreańczycy latają SpaceXem

ChcąMiećSwoją
piątek, 24 września 2021, 15:08

2września2021 była delegacja

Internetowy śmietnik
piątek, 24 września 2021, 20:26

Byli skansen obejrzeć.

Tweets Space24