PTA apeluje do ministra nauki o nieusuwanie astronomii z listy dyscyplin naukowych

30 sierpnia 2018, 14:15
copernicus
Fot. Pixabay

Polskie Towarzystwo Astronomiczne wystosowało apel do ministra Jarosława Gowina, dotyczący projektu rozporządzenia Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) dotyczącego nowego podziału dyscyplin naukowych (projekt z dn. 31 lipca 2018 r.), w którym Astronomia nie występuje jako oddzielna dyscyplina, co do tej pory miało miejsce. 

Reprezentanci napisali do MNiSW: "Astronomia jest jedną z najstarszych nauk na Ziemi i w naszym kraju ma ona wspaniałe, wielowiekowe tradycje.(...) To przecież nasz rodak, kanonik warmiński Mikołaj Kopernik, "wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię". Współcześni polscy astronomowie kontynuują tę wspaniałą tradycję z wielkim powodzeniem umacniając markę jaką jest Polska Astronomia. Dowodem jest statystyka prowadzona w światowym serwisie Web of Science, według której poziom cytowalności prac naukowych polskich astronomów jest o ok. 25% wyższy od średniego poziomu światowego. Podkreślamy, że jest to jedyna dyscyplina w Polsce, która lokuje się tak wysoko w światowych rankingach.

W imieniu całej polskiej społeczności astronomicznej apelujemy do Pana Premiera o zmianę projektu rozporządzenia i przywrócenie Astronomii (Space Science) jako odrębnej dyscypliny naukowej."

Więcej szczegółów oraz możliwość złożenia podpisu w tej sprawie są dostępne na stronie PTA.

Źródło: Polskie Towarzystwo Astronomiczne

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
fizyk
piątek, 7 września 2018, 11:30

PTA szybko się obudziło. O zmianie na klasyfikację OECD było wiadomo od dawna.

gr3
poniedziałek, 3 września 2018, 10:57

Czy autorzy tej petycji astronomię chcą zatrzymać na czasach Kopernika!? Nic nie wspominają czym astronomia zajmuje się obecnie!

Gość
niedziela, 2 września 2018, 02:38

Kolejna grupa zawodowa walcząca o szmal dla siebie - fizyków jest znacznie więcej i znacznie trudniej będzie wywalczyć granty. Hasło przypominające to Elbanowskich, ten sam poziom robienia z ludzi idiotów. Jakiś czas temu PTA poparło \"reformę\" oświaty Zalewskiej, trzeba było popierać Konstytucję dla Nauki Gowina ... :)

P
piątek, 31 sierpnia 2018, 04:18

dajcie spokój. po co patrzeć w górę skoro \'wiemy\' że tam tylko Niebo.

Tweets Space24