Reklama

Rynek globalny

Wielka Brytania: rozpoczęto prace nad nowym kosmodromem

Rakieta Orbex Prime
Rakieta Orbex Prime
Autor. Orbex Space

W ubiegły piątek (5 maja br.) brytyjska firma Orbex Space ogłosiła rozpoczęcie budowy nowego obiektu w Szkocji - Sutherland Spaceport, który będzie pierwszym miejscem startowym przystosowanym do wykonywania startów pionowych na stałym lądzie Wielkiej Brytanii. Według narodowej agencji kosmicznej (UKSA), rozpoczęcie prac konstrukcyjnych potwierdza rosnące zdolności kosmiczne Zjednoczonego Królestwa.

Reklama

W ubiegły piątek, 5 maja br. na stronie internetowej brytyjskiej firmy Orbex Space poinformowano, że rozpoczęto budowę nowego kosmodromu Sutherland Spaceport w Szkocji przystosowanego do przeprowadzania startów pionowych, który będzie pierwszym tego typu obiektem na stałym lądzie Wielkiej Brytanii. Obecnie Brytyjczycy mają do dyspozycji obiekt Spaceport Cornwall z możliwością wykonywania poziomych startów, z którego Virgin Orbit próbowało przeprowadzić lot rakiety LauncherOne przy pomocy wynoszącego samolotu Boeing 747, oraz powstający na Szetlandach SaxaVord Spaceport, który również będzie posiadać możliwość przeprowadzania pionowych startów orbitalnych.

Reklama
Reklama

Zgodnie z dostępnymi informacjami budowa nowego kosmodromu jest dużym przedsięwzięciem, które zapewni około 250 nowych miejsc pracy w Highlands and Islands, czyli regionie Szkocji położnym w głównej mierze na północy i obejmującego wiele wyżyn oraz wspomniane Szetlandy. W ocenie skutków gospodarczych zleconej przez Highlands and Islands Enterprise (HIE) stwierdza się, że obecność portu kosmicznego może potencjalnie wygenerować prawie 1 mld GDP wartości dodanej brutto dla gospodarki regionu w ciągu najbliższych 30 lat.

Czytaj też

Warto również dodać, że w projekt zaangażowanych jest wiele podmiotów zarówno prywatnych, jak i państwowych, czego przykładem jest poczyniona w 2018 r. inwestycja przez Agencję Kosmiczną Wielkiej Brytanii (UKSA) w wysokości 2,55 miliona GDP na budowę Sutherland Spaceport. Według zapowiedzi Orbex Space, miejsca startowe posłuży do wystrzeliwania do 12 rakiet nośnych rocznie w celu rozmieszczenia satelitów na orbitach okołoziemskich.

Jeśli chodzi o systemy nośne warto dodać, że firma pracuje jednocześnie nad rozwojem 19-metrowej, dwustopniowej rakiety Prime zdolnej do wynoszenia małych satelitów o masie do 180 kg na niską orbitę okołoziemską (LEO). Konstrukcja będzie posiadała sześć silników w pierwszym stopniu oraz jeden w górnym, które będą napędzane ekologicznym paliwem BioLPG. Producent dodaje również, że omawianej jednostki napędowe zostaną skonstruowane przy pomocy drukarki 3D, a zatem analogicznie do opisywanej na naszym portalu rakiety Terran 1 od Relativity Space.

Autor. Orbex Space

Czytaj też

Według portalu Nasaspaceflight.com, Orbex Space miał przeprowadzić pierwszy lot rakiety Prime już w 2021 r, natomiast w wyniku opóźnień w zatwierdzeniu miejsca startu zdecydowano przełożyć datę startu. Warto dodać, że w opracowanie systemu nośnego również zaangażowała się UKSA, która przekazała na ten cel 5,5 miliona GDP. Duże pokłady nadziei w pozytywny pierwszy lot ma również Europejska Agencja Kosmiczna (ESA), co potwierdzają słowa Dyrektora generalnego Agencji, Josefa Aschbachera, który stwierdził, że jest pod ogromnym wrażeniem tempa, w jakim opracowano rakietę i zastosowanej technologii, przyczyniającej się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla.

Rozpoczęcie budowy Sutherland Spaceport jest ważnym kamieniem milowym dla lokalnej społeczności i brytyjskiego sektora kosmicznego. Kosmodrom może posłużyć nie tylko jako miejsce do wynoszenia rodzimych technologii kosmicznych, ale również dla prywatnych podmiotów komercyjnych. Wsparcie finansowe ze strony instytucji państwowych jest z kolei sygnałem, że Wielka Brytania rozumie korzyści płynące z inwestowania w ten sektor gospodarki.

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!