Reklama

Rynek globalny

Hanhwa Systems stawia na polski przemysł. "Polska to szczególny partner"

Autor. Defence24.pl

W trakcie targów ADEX 2023 organizowanych w Korei Południowej firma Hanhwa Systems zaprezentowała swoje produkty z zakresu technologii wojskowych oraz kosmicznych. Nasza redakcja miała także okazję porozmawiać z przedstawicielami południowokoreańskiej spółki na temat inwestowania Republiki Korei w polski przemysł.

Reklama

Korea Południowa zintensyfikowała swoje inwestycje w polski przemysł obronny. Dotyczą one różnych domen, w tym także kosmicznej, na którą coraz bardziej zwraca się uwagę, ze względu na widoczne wykorzystywanie jej w trakcie trwającej od lutego 2022 r. wojny na Ukrainie. W ostatnich tygodniach w Seulu odbywały się targi ADEX 2023 (Aerospace and Defense Industry Exhibition), podczas których mogliśmy zobaczyć technologie koreańskiego przemysłu, które są wykorzystywane do różnego rodzaju działań. Podczas wydarzenia redakcja Space24.pl miała okazję porozmawiać z przedstawicielami firmy Hanhwa Systems m.in. na temat wykorzystania domeny kosmicznej oraz kooperacji z polskim przemysłem.

Reklama

Już na samym początku przedstawiciel południowokoreańskiej firmy zwrócił uwagę na to, że w Polsce mamy wielu niezwykle utalentowanych inżynierów, którzy są w stanie realizować ważne projekty i chcą je realizować w swoim kraju. Zostało to zauważone podczas tegorocznego Międzynarodowego Przemysłu Obronnego (MSPO) w Kielcach, gdzie zwrócono uwagę na obecność firm z polskiego sektora kosmicznego. Hanhwa podkreśla, że istnieją obszary realizowanych projektów, w których wzajemnie możemy się uzupełniać i tym samym napędzać kooperację. „Starannie, krok po kroku, budujecie swoje zdolności kosmiczne, rozwijając przy tym przemysł. To zwiększa waszą siłę.” - zaznacza Hanhwa Systems. Dodano, że najlepszym tego przykładem jest udział polskich podmiotów w misjach realizowanych przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA).

Czytaj też

Szczególnie podkreślono niedawno ogłoszoną współpracę z firmą Creotech Instruments, której celem jest wykorzystanie potencjału technologicznego obu firm dla stworzenia wspólnej oferty produktowej dla sektora militarnego i przemysłowego. Przedstawiciele Hanhwa Systems podkreślili, że szukają w Polsce partnerów do współpracy przy wielu projektach, a Creotech Instruments zajmujący się rozwojem technologii m.in. z zakresu elektroniki, np. do zastosowań kwantowych i systemów satelitarnych jest do tego odpowiednim partnerem. Dodano w tym kontekście, że południowokoreańska firma ma niezwykle ważny wkład w rozwój technologii kosmicznych zarówno na rynku krajowym, jak i międzynarodowym, dlatego chce dzielić się swoją wiedzą i rozwiązaniami. Polska została określona jako szczególny partner, co dobrze pokazuje branża militarna, zarówno poprzez dostawy sprzętu najnowszej generacji, jak i transfery technologii.

Reklama
Autor. Defence24.pl

Przedstawiciele spółki podkreślili również, że Korea Południowa jak najbardziej może być dostawcą satelitów obserwacyjnych, które spełnią wymagania Sił Zbrojnych RP, a także przyczynią się do zwiększenia poziomu bezpieczeństwa cywilnego, natomiast najbardziej pożądane jest pozyskanie partnerów w polskim przemyśle, aby pomóc nam w tworzeniu własnych jednostek. „W każdej chwili jesteśmy gotowi dostarczyć naszego satelitę do Polski, ale nie chcemy tylko sprzedawać naszego produktu, a bardziej pozwolić lokalnej firmie wyprodukować własnego.” Zwrócono uwagę, że potrzebny jest na to czas, gdyż satelity nie powstają z dnia na dzień, ale istotnym jest zagwarantować Polsce odpowiednie wsparcie w tym zakresie.

Autor. Defence24.pl

Hanhwa Systems zaznacza również, że jest otwarta na inne podmioty gospodarcze w Polsce, ale na dzień dzisiejszy priorytetem jest współpraca z firmą Creotech Instruments. Przypomnijmy, że została ona zainicjowana 20 czerwca br. „Będziemy wspólnie działać nad rozszerzeniem oferty produktów do różnych zastosowań w obszarze militarnym i przemysłowym, w szczególności w obszarze małych satelitów opartych o platformę HyperSat opracowywaną przez Creotech” - poinformował w czercwu br. dr hab. Grzegorz Brona, Prezes Zarządu Creotech Instruments S.A.

Czytaj też

Podczas targów ADEX 2023 Hanhwa Systems zaprezentowała kilka swoich technologii, m.in. moduły elektrooptyczne i radarowe (SAR), a także sensory podczerwieni dla średnich i dużych satelitów zwiadowczych. Pokazano także makietę systemu nośnego Nuri KSLV -II, gdyż Hanwha jest jednym z zaangażowanych w jej rozwój podmiotów. W przypadku technologii satelitarnej Hanwha Systems podkreśla, że ze względu na zagrożenie ze strony Korei Północnej, priorytetem jest posiadanie jednostek o przeznaczeniu militarnym, które już teraz monitorują Półwysep Koreański i sąsiednie kraje w czasie zbliżonym do rzeczywistego.

Autor. Defence24.pl
Autor. Defence24.pl

„Bez technologii satelitarnej nie możemy zobaczyć, gdzie znajduje się nasz wróg, jego aktywa, w jaki sposób się przemieszcza.” - zaznaczają przedstawiciele. Podkreślono, że Korea Południowa potrzebuje do tego wielu satelitów i w planach jest wyniesienie na orbitę okołoziemską blisko 100 nowych jednostek. Wkrótce, bo już pod koniec obecnego miesiąca, planowane jest wyniesienie na orbitę pierwszej jednostki, służącej do rozpoznania satelitarnego. Satelita wojskowy na pokładzie systemu nośnego Falcon 9 z kalifornijskiej bazy Vandenberg. W planach jest także utworzenie całej konstelacji satelitów SAR, które zmaksymalizują efekty wspólnych operacji armii, marynarki wojennej i sił powietrznych.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (2)

  1. Dudley

    Wszystko fajnie, tylko wymiernych konkretów brak.

  2. Dudley

    Jak na razie to o inwestycjach tylko się pisze, umów i realnych kroków brak. Nic nie wiadomo o licencyjnej produkcji K2 ani polonizacji K9. Zero informacji na temat uruchomienia produkcji pocisku do Homara K. Jak tak dalej pójdzie to zostaniemy z zakupami z półki z wyraźną perspektywą zezłomowania kupionego uzbrojenia, bo co po nim jak nie ma czym strzelać.

Reklama

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!