Wsparcie ARP dla branży kosmicznej. "Robotyka może stać się polską niszą" [Space24 TV]

(not set), (not set)

"Robotyka kosmiczna jest czymś takim, co najprawdopodobniej może się stać polską niszą" - podkreślił Bartosz Sokoliński, dyrektor Biura Rozwoju i Innowacji w Agencji Rozwoju Przemysłu, odpowiadając na pytania Space24.pl o przyszłość powiązanej działalności technologicznej w Polsce. Wspólnie z innym ekspertem BRiI, Michałem Chwiedukiem, wypowiedział się również na temat dotychczasowego wkładu instytucji w rozszerzanie działalności kosmicznej w Polsce.

Kontekstem rozmowy były rozgrywane w Kielcach międzynarodowe zawody łazików robotycznych European Rover Challenge 2019. Przedstawiciele Agencji Rozwoju Przemysłu - Bartosz Sokoliński, dyrektor Biura Rozwoju i Innowacji ARP oraz Michał Chwieduk, ekspert BRiI - przedstawili przy tej okazji swoje zdanie w kwestii potencjału rozwoju powiązanej działalności technologicznej w Polsce, także z wykorzystaniem różnych ścieżek wsparcia świadczonego przez ARP.

Dyrektor Sokoliński wskazał na przykładzie niedawnego porozumienia inwestycyjnego z PIAP Space, jak wydatne jest zaangażowanie ARP we wspieranie polskiej branży robotycznej. Z kolei Michał Chwieduk wskazał m.in. działanie na rzecz stworzenia w Polsce inkubatora biznesowego Europejskiej Agencji Kosmicznej. Przypomniał też w tym miejscu o mnogich innych projektach wsparcia branżowego zapewnianego przez ARP.

Wskazał wśród nich przede wszystkim aktualnie realizowany program stażowy. "On jest skierowany tak naprawdę do wszystkich branż" - mówi Chwieduk. "Właściwie nie ograniczamy się do jednej robotycznej, ale patrząc na aplikacje, które spływają w ramach tego programu i patrząc też na zapotrzebowanie firm, które [...] pozyskują stażystów widzimy, że kompetencje takie jak właśnie robotyka, automatyka są bardzo pożądane" - podkreśla ekspert Biura Rozwoju i Innowacji ARP. Jak wyjaśnił, spośród 15 firm, które biorą udział w programie stażowym, co roku co najmniej kilka z nich wykazuje wzmożone zainteresowanie pozyskiwaniem młodych specjalistów o przygotowaniu z zakresu robotyki i pochodnych.

Chwieduk nawiązał dalej do możliwości, jakie program stażowy oferuje uczestnikom takich zawodów jak ERC, w zakresie rozwijania swojego doświadczenia praktycznego i zawodowego w tej dziedzinie inżynierii. Wskazał, że osoby doskonalące swoje kompetencje w ramach konkursu ERC mogą je w dalszej perspektywie wykorzystać podczas pracy w firmach zaangażowanych w program stażowy ARP. "Ten program stażowy jest takim pierwszym etapem, który może ułatwić im znalezienie właściwego pracodawcy" - podkreślił.

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Adam Jan Zwierzyński
piątek, 8 listopada 2019, 09:54

Delikatnie mówiąc irytuje mnie, gdy słyszę polska nisza. Ok warto szukać zawsze niszowych obszarów, aby podbijać rynek. Ale jesteśmy jednym z większych krajów UE i powinniśmy walczyć o ambitne cele, projekty, a nie koncentrować się tylko na niszach. Polska nisza tłumacz - "rząd jest zbyt chytry, słaby (aby przekonać społeczeństwo i firmy), idzie na łatwiznę, nie ma wizji, aby zainwestować duże pieniądze w górnictwo kosmiczne i inne ważne technologie kosmiczne, które przyniosą nam duże zyski, kraj uczynią bogatym - planujemy dla Was skromne życie i wegetacyjną emeryturę - zawsze możecie emigrować. Istniejemy wszak teoretycznie". Może wreszcie pora przestać pisać o niszach tylko wziąć się do porządnej pracy i zacząć walczyć o najwyższe stawki. Tym bardziej, że ceny wynoszenia ładunków w kosmos dramatycznie spadają i niemal każdy dziś może coś wynieść.

środa, 13 listopada 2019, 19:45

I kosmiczne górnictwo... Nie mamy własnego satelity telekomunikacyjnego a moglibyśmy mie

Tweets Space24