Reklama

KOSMONAUTYKA

Po 196 dniach ponownie na Ziemi. Udany powrót z ISS

Fot. NASA [nasa.gov]
Fot. NASA [nasa.gov]

Zakończyła się kolejna rosyjsko-amerykańska zmiana załogi na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Trzyosobowa ekipa powróciła w czwartek rano na Ziemię, po trwającej 196 dni misji na pokładzie stacji - podało w swoim komunikacie państwowo przedsiębiorstwo Roskosmos, występujące w roli rosyjskiej agencji kosmicznej. Na pokładzie przebywali do tego czasu dwaj Rosjanie - dawny pilot myśliwców Anatolij Iwaniszyn oraz Iwan Wagner, posiadający doświadczenie inżynieryjne z pracy projektowej dla spółek ODT Klimow i RKK Energia - jak również amerykański weteran Navy SEALs, Chris Cassidy.

Nad ranem w czwartek 22 października br. dwóch kosmonautów rosyjskich (Anatolij Iwaniszyn i Iwan Wagner) oraz amerykański dowódca ekspedycji nr 63., Chris Cassidy wylądowali pomyślnie w kapsule Sojuz MS-16 na stepie w Kazachstanie. Przyziemienie nastąpiło w odległości ok. 150 km na południowy wschód od miasta Dżezkazgan o godz. 5.54 czasu lokalnego (03:54 czasu polskiego). Jak podał Roskosmos, manewr lądowania przebiegł bez zakłóceń i wszyscy trzej uczestnicy ekspedycji 62/63 są w dobrej kondycji.

Przed powrotem na ziemię Iwaniszyn i Wagner zdołali namierzyć i prowizorycznie zlikwidować niewielką nieszczelność w kadłubie stacji, przez którą uciekało powietrze. Usterka nie stanowiła zagrożenia dla przebywających na pokładzie ludzi. Inżynierowie Roskosmosu ustalają sposoby trwałej naprawy uszkodzenia.

Obecnie na pokładzie stacji przebywa załoga złożona z Amerykanki Kate Rubins oraz dwóch Rosjan - Sergieja Ryżykowa i Siergieja Kud-Swierczkowa. Przybyli oni na stację w ubiegłym tygodniu i spędzą w niej najbliższe 6 miesięcy.

Prawdopodobnie w połowie listopada na stacji zawita pierwsza użytkowa misja kapsuły Crew Dragon z "trójką" Amerykanów i Japończykiem: Mike'iem Hopkinsem, Victorem Gloverem, Shannon Walker oraz Soichim Noguchim. Będzie to pierwszy zakontraktowany z NASA lot kapsuły skonstruowanej przez prywatną firmę Elona Muska, SpaceX.

Opracowanie: PAP/S24


image
Reklama - z oferty Sklepu Defence24.pl

 

Reklama

Komentarze

    Reklama