Przedstawiciel Pentagonu: „Najwyższy priorytet dla rozwoju broni hipersonicznej”

8 marca 2018, 17:57
090717-F-0289B-222
Hipersoniczny Boeing X-51 Waverider. Fot. US Air Force / aetc.af.mil

Michael Griffin, nominowany niedawno na stanowisko podsekretarza ds. projektów rozwojowych i inżynieryjnych w Departamencie Obrony USA, wskazał rozwój uzbrojenia hipersonicznego jako „najwyższy priorytet techniczny” w sferze amerykańskiego bezpieczeństwa i obronności. Zgodnie z jego stanowiskiem, Stany Zjednoczone zainwestują w najbliższym czasie znaczne środki na ten cel, zarówno w zakresie doskonalenia broni tego typu, jak i ochrony przed atakiem z jej użyciem.

Swoje stanowisko na temat oczekiwanych kierunków rozwoju potencjału zbrojeniowego USA Michael Griffin przedstawił 6 marca br., w swoim pierwszym publicznym wystąpieniu jako nowy przedstawiciel Pentagonu. Pełniąc zaledwie od 10 dni swoje obowiązki jako podsekretarz ds. projektów badawczych i inżynieryjnych Departamentu Obrony USA, Griffin podkreślił nadrzędne znaczenie prac nad bronią hipersoniczną dla zapewnienia ochrony interesów narodowych USA. W swojej wypowiedzi wskazał ten zakres jako „najwyższy priorytet techniczny”, przyświecający procesowi doskonalenia amerykańskiego potencjału obronnego.

Deklaracje nowego urzędnika Pentagonu pozostają w relacji do wcześniejszych oświadczeń i doniesień na temat rosyjskich i chińskich postępów w pracach nad własnym uzbrojeniem hipersonicznym. Zaledwie kilka dni wcześniej prezydent Władimir Putin w swoim specjalnym wystąpieniu wiele miejsca poświęcił zaawansowanym rosyjskim projektom pozyskania broni tego typu. Równie intensywne prace nad konkurencyjnymi rozwiązaniami postępują także w Chinach.

Szczególnie ten ostatni przykład posłużył Griffinowi jako dowód koniecznego wzmożenia wysiłków na rzecz rozwoju hipersonicznego uzbrojenia. Przedmiotem tego zaangażowania ma być zatem nie tylko zabezpieczenie własnego potencjału ofensywnego, ale również możliwości obronnych i ochrony własnego terytorium przed wrogim arsenałem broni hipersonicznej. Przedstawiciel Pentagonu zwrócił m.in. uwagę, że Chiny wykonały do tej pory "już 20 razy więcej testów hipersonicznych niż Stany Zjednoczone".

Aby umożliwić nadrobienie zaistniałych opóźnień, Stany Zjednoczone planują przeznaczyć większe środki na realizację dedykowanych projektów. Choć wyraźny wzrost nakładów budżetowych w tym zakresie został już odnotowany między latami 2017-2018 (z 85,5 mln do 108,6 mln USD), znacznie większy „skok” oczekiwany jest na rok fiskalny 2019. Wówczas środki na ten cel mają sięgnąć pułapu 256,7 mln USD. Finansowanie tego priorytetu mieściłoby się w ramach finansowania agencji DARPA, Agencji Obrony Antybalistycznej (MDA) oraz samych sił zbrojnych. Dalsze zmiany w tym kierunku mają być również udziałem budżetu na rok 2020 (FY 2020).

Mianem uzbrojenia hipersonicznego określa się naddźwiękowe systemy rakietowe wysokich prędkości (powyżej Mach 5), dysponujące przy tym znacznym zasięgiem i osiąganym pułapem oraz względnie wysokimi zdolnościami manewrowymi. Co szczególnie istotne, broń tego typu ma przejawiać ponadprzeciętne zdolności przenikania przez współczesne systemy terytorialnej obrony przeciwrakietowej. Z równie wysoką efektywnością może być także używana jako uzbrojenie taktyczne i frontowe, skutecznie rażące zgrupowania wojsk i silnie umocnione stanowiska na tyłach wroga.

KomentarzeLiczba komentarzy: 23
Zasmucone USA
piątek, 9 marca 2018, 15:03

Są w 20 lat w tyle za Rosją i 10 za Chinami więc n ie ma się co dziwić, że dostają histerii.

Nietaki
niedziela, 11 marca 2018, 17:31

To Kacapy byliby już w USA - jak by tak było.

Davien
niedziela, 11 marca 2018, 02:44

Biorąc pod uwage ze rosja nie ma nawet działajacego silnika scramjet i nie może pobic rekordu USA w dziedzinie napędowego lotu hipersonicznego t raczej rosja jest te 20 lat w tyle, co przy jej zacofaniu dziwne nie jest:)

PiotrEl
niedziela, 11 marca 2018, 14:21

To już jest po prostu, żałosne. Rosja ma pociski hiperdzwiękowe na uzbrojeniu. \"Kindżał\" w służbie (południowy okrąg wojskowy), \"Awangard\" w produkcji. Ten \"Beznazwy\" rakiety manewrujące z napędem jądrowym to zapewne silnik strumieniowy z napędem jądrowym - prędekość 5-8 Mach. Amerykański \"Pluton\" (zakończono prace w 1964 - \"latająca katastrofa ekologiczna\") miał mieć ponad 4 mach na niskiej wysokości lotu - ale chłodzenie przechodziło przez reaktor - z wiadomym skutkiem....

Davien
niedziela, 11 marca 2018, 19:57

to po kolei:) Kinżał prędkość ok 4Ma wiec jaki on hiperdżwiękowy a w słuzbie to on jest tylko w marzeniach Putina:) RS-26 nie istnieje jeszcze a bajki o 20Ma w gęstej atmosferze to.... Czemu tak Jars nie lata?:) Rakieta z napedem jądrowym nie istnieje ciekawe jak działa jego napęd, wyrzucza kawałki prętó uranowych czy uzywa silnika jonowego na RTG:))) Jedyne co u Ruskich latało to Ju-71 czyli beznapedowa głowica szybująca nie bedąca wyzwaniem dla ABM:) I tyle z twoich rewelacji panei Piotr El:)

PiotrEl
poniedziałek, 12 marca 2018, 09:04

Poinformuj o tych swoich rewelacjach USA - niepotrzebnie się martwią....

Davien
poniedziałek, 12 marca 2018, 10:28

Wow jak widze zabrakło argumentów:)) Ale pisz dalej posmiejeny sie:)

PiotrEl
poniedziałek, 12 marca 2018, 15:27

Tak, tak w obliczu tekstów typu: \"Rakieta z napedem jądrowym nie istnieje ciekawe jak działa jego napęd, wyrzucza kawałki prętó uranowych czy uzywa silnika jonowego na RTG:))) \" faktycznie brakuje argumentów. ...

Davien
wtorek, 13 marca 2018, 09:49

Biorąc pod uwagę ze to co opisuje twój Putin i ty jest nierealne to.... Moze podaj jak jest ten twór wyobrażni napędzany jak takis wszystkowiedzący:)

PiotrEl
wtorek, 13 marca 2018, 10:23

Pierwsze z rzędu: \"Reaktor powielający chłodzony ciekłym metalem\". Ponieważ Rosjanie są pionierami w skali światowej oczywiście mogli to udoskonalić lub znaleść coś całkiem nowego. Ich fizycy to top Swiata - chociażby grafen.

Davien
środa, 14 marca 2018, 08:59

No to po kolei np co do grafenu:) Jego istnienie przewidział Phillip Wallace w 1947r a w2004r w Georgii i Manchesterze jednocześnie go wytworzono i zbadano. nagrode Nobla dostał Andiej Gejm pochodziena niemieckiego i jego doktorant Nowosiołow w Manchesterze. Dalej nie wyjasniłęś jak reaktor jądrowy napedza pocisk manewrujący. Co do tego reaktora to pierwsi uzyskali z niego energie amerykanie, na OP pierwsi uzyli go amerykanie wiec powodzenia:)

cynik
piątek, 9 marca 2018, 15:02

Microsoft 60% swoich wydatków poświęca na prawników a na programistów... 6%! Jak tak samo działają amerykańskie koncerny zbrojeniowe (a podejrzewam, że tak i tu jeszcze dochodzą lobbyści, więc na inżynierów i projektantów to żałosne ochłapy zostają), to USA sobie może mieć ten 10x większy budżet militarny niż ma Rosja - nic to USA nie da! Dalej będą produkować \"cuda\" jak F-35, LCS, Gerald Ford, V-22 Osprey, Stryker i podobne.

Davien
niedziela, 11 marca 2018, 02:46

Czyli produkuja cuda pozostajace poza możliwosciami rosji przez jakies 20 lat:) No istotnie nic im to nie da, rosja jak nie mogła ich dogonic to dalej nie moze.

chateaux
niedziela, 11 marca 2018, 08:04

Mimo że 60% rosyjskich inżynierów pracuje dla przemysłu zbrojeniowego.

Polanski
piątek, 9 marca 2018, 14:05

Problemem jest nie tyle brak środków tylko niedające się pogodzić sprzeczności co do wymagań technicznych takich broni. Ma latać względnie nisko, szybko i manewrować. Tylko skąd wziąć energię? Nisko to duży opór ośrodka, wysoko to trudności z manewrowaniem. Cięęko jest zmieścić tyle funkcji w tak małym obiekcie.

Lucjan 3
piątek, 9 marca 2018, 10:47

My sobie jeszcze nawet z 10 lat polatamy Su-22 ;o)

PiotrEl
piątek, 9 marca 2018, 10:38

Utopili 120 mld USD w budowę tarczy \"antybalistycznej\". Ile tutaj wtopią - 1000 mld USD???

Davien
niedziela, 11 marca 2018, 02:47

Ich stac, tarcza antyrakietowa powstałą i działa wiec i tu dadzą sobie radę, martw sie o rosję bo u nich...

jajko
piątek, 9 marca 2018, 14:54

widze towarzysz wie lepiej

qwerty
piątek, 9 marca 2018, 13:12

Nie ograniczaj się tak ... wtopią pewnie 10000 mld usd ...

Bankier
piątek, 9 marca 2018, 12:50

Nie ma znaczenie ile \"wtopią\" skoro sami sobie drukują pieniądze...

Tweets Space24